Współczesny świat nastawiony jest na komercję. Każdego dnia załatwiamy mnóstwo mniejszych lub większych interesów oczekując z tego konkretnych korzyści. Coraz mniej jest ludzi, którzy z potrzeby serca i dla zasad, zgodnie z którymi zostali wychowani, chcą się dzielić z innymi swoją wiedzą, zdolnościami i umiejętnościami. Nie liczą przy tym na żadne profity. Wystarczy im satysfakcja i przekonanie, że to co robią jest właściwe, że jest potrzebne, że dzięki temu świat stanie się lepszy. Tacy ludzie najczęściej w ciszy swoich gabinetów realizują swoje projekty, poświęcają kolejne godziny na poszukiwania, analizę źródeł, tłumaczenia, opracowywanie gotowych tekstów, które i tak najczęściej trafiają do przysłowiowej szuflady, gdzie czekają na swój czas, na odkrycie i ewentualną publikację. Dotyczy to również innych dziedzin kultury, jak na przykład muzyka, malarstwo i rzeźba. Dzięki takim postawom może trwać, rozwijać się i utrwalać nasza narodowa duma. Możemy nabierać przekonania, że to, co jest potrzebne do bycia świadomym Polakiem jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy po to sięgnąć i próbować z tego korzystać.
W przeszłości wielu twórców odwoływało się do naszych narodowych tradycji, wplatając w swoje dzieła również wątki ludowe. Jednym z nich był żyjący w wieku XIX i szeroko wtedy znany właściciel Luboni, generał Franciszek Morawski. I to na jego cześć w roku 2011 ustanowione zostało z inicjatywy Leonarda Dwornika „Honorowe wyróżnienie DZIERŻYKRAJ”. Jest ono przyznawane za propagowanie postaci i twórczości Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego oraz szczególne inicjatywy i osiągnięcia w krzewieniu kultury na terenie Ziemi Leszczyńskiej w tym szczególnie Gminy Krzemieniewo.
Jak do tej pory wyróżnienie to otrzymali:
- w roku 2011: Edward Przybylski z Gostynia (pośmiertnie), Jarosław Wawrzyniak z Leszna, Jerzy Kownacki z Krzemieniewa;
- w roku 2017: Bartosz Małecki z Kąkolewa, Zdzisław Moliński z Rydzyny;
- w roku 2018: Marta Kowalewska z Krakowa, Hanna Markowska z Leszna;
- w roku 2019: Maciej Michalski z Poznania.
Decyzją Kapituły w roku 2020 „Honorowe wyróżnienie DZIERŻYKRAJ” przyznane zostało dwóm osobom. Pierwszą z nich jest pani Zofia Dwornik ze Szczecina (czasowo z Mierzejewa). Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu Kapituły, pani Zofia Dwornik została uhonorowana: Za ogrom pracy włożonej w poszukiwanie informacji na temat przeszłości Mierzejewa i losów jego mieszkańców przedstawionych w wydanych własnym sumptem, wyjątkowo starannych edytorsko, opracowaniach „Mierzejewo, Mierzejewo...” i „Mierzejewo od A do Z” oraz za umiejętność dzielenia się posiadaną wiedzą, dociekliwość historyczną, dbałość o zachowanie dla kolejnych pokoleń mierzejewskiej gwary i aktywność mającą na celu ułatwienie lokalnej społeczności dotarcia do wiedzy historycznej w skali Powiatu Leszczyńskiego.
Drugą osobą jest pan Robert Maziarz z Kołobrzegu. W jego przypadku w uzasadnieniu Kapituły czytamy, że nagrodę otrzymał: Za krzewienie pasji kolekcjonerskiej i historycznej poprzez wystawy, spotkania, filmy i publikacje firmowane przez kierowane przez niego muzeum PATRIA COLBERGIENSIS w Kołobrzegu oraz za wspieranie wiedzą i eksponatami różnorakich inicjatyw podkreślających udział Wielkopolan (gównie księcia Antoniego Sułkowskiego z Rydzyny i Franciszka Morawskiego z Luboni) w militarnej blokadzie pruskiej wówczas twierdzy kołobrzeskiej w 1807 roku.
Tegoroczne nagrody wręczone zostały 4.01.2020 roku na Zamku w Rydzynie w trakcie Koncertu Noworocznego organizowanego przez Starostę Powiatu Leszczyńskiego, Jarosława Wawrzyniaka.
Nagrodzonym i wszystkim pasjonatom małej i wielkiej historii życzymy w roku 2020 wielu kolejnych wspaniałych odkryć oraz satysfakcji z tego co robią dla odkrywania tajemnic przeszłości.
KAPITUŁA HONOROWEGO WYRÓŻNIENIA DZIERŻYKRAJ
OFICJALNA STRONA HONOROWEGO WYRÓŻNIENIA DZIERŻYKRAJ