Marca 28 2024 12:41:25
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Świerczyna na trasie "Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba"

Dla średniowiecznych Europejczyków istniały trzy odległe miejsca, które - jak Bóg da - warto było odwiedzić: Grób Chrystusa w Jerozolimie, Rzym, oraz położony na „końcu świata" grób św. Jakuba. W pobliżu bowiem „końca świata" (Finis terrae), najdalej na zachód wysuniętego punktu Kontynentu, w hiszpańskim Santiago de Compostela (co oznacza po hiszpańsku: Święty Jakub na Polu Gwiazd) odnaleziony został grób brata św. Jana Ewangelisty, pierwszego biskupa Jerozolimy i pierwszego z dwunastu Apostołów, który zginął śmiercią męczeńską (w roku 44) - właśnie św. Jakuba Starszego. Powracający stamtąd wiele opowiadali o niezwykłym miejscu, o drodze oraz przynosili ze sobą niespotykane w innych miejscach muszle, nazwane - a jakżeby inaczej - muszlami św. Jakuba. Z czasem motyw muszli stał się symbolem pielgrzymowania, wędrówki z domu do Domu. Taką właśnie rolę pełni ona także w herbie papieża Benedykta XVI. Sam zaś św. Jakub stał się patronem pielgrzymów, wędrowców i wszystkich podróżujących. Stąd jego wezwanie otrzymywały liczne kościoły i szpitale, w których opiekę mogli znaleźć wszyscy będący w drodze. Powstawały one zwłaszcza przy drogach, którymi najchętniej szli pątnicy. Szlaki usiane kościołami, kaplicami czy figurami św. Jakuba, symbolami muszli (pełniącymi także rolę drogowskazów) albo schroniskami dla pielgrzymów stworzyły w Europie późnego średniowiecza gęstą sieć, dzięki czemu jeszcze w końcu XVIII wieku J.W. von Goethe pisał, iż Europa powstała na szlakach prowadzących do Compostela. W wyniku przetaczających się przez Europę Zachodnią walk religijnych XVI-XVII wieku rola pielgrzymich szlaków zaczęła jednak spadać. Bezpieczną drogę do Hiszpanii utrudniła rewolucja francuska, wojny napoleońskie... Pielgrzymie trasy do Santiago uległy zapomnieniu.

Aż wreszcie w roku 1982 Jan Paweł II wygłosił w Santiago do Compostela tak zwany "Akt Europejski", w którym mówił m.in.: „Ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie.". Na efekty tego zaproszenia nie trzeba było długo czekać. Już cztery lata później Rada Europy uznała Drogi św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy Kontynentu i zachęcała poszczególne osoby, jak i władze regionów do odtwarzania dawnych, pątniczych szlaków. Kilka lat później piesi pielgrzymi do Santiago de Compostela wyruszyli z Francji; w 1995 odtworzony został pierwszy odcinek szlaku w Niemczech, nieco później w Szwajcarii, w krajach Beneluksu. Piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli, to „Drogi św. Jakuba” (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege).


Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzać chcą Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego Kontynentu albo po prostu - zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi czy zażyć ruchu zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch". Bo właśnie przeżycie duchowe jest najważniejsze na tym szlaku. Nie ma to być pielgrzymka zbiorowa (tak obecnie popularna i lansowana) ani też szlak turystyczny: jest to raczej szansa na „rekolekcje w drodze".

W cztery miesiące po śmierci Papieża-Pielgrzyma, Jana Pawła II, nastąpiło otwarcie pierwszego odcinka Camino w Polsce. Był to fragment „Drogi św. Jakuba Gniezno-Praga”, która próbuje odtworzyć szlak wymieniony w roku 1563 przez Jörga Gaila z Augsburga, jako jeden z trzech szlaków pątniczych łączących Polskę z resztą Europy. To właśnie tędy dotarła do Polski kultura łacińska, chrześcijaństwo, przybyła Dąbrówka, a później św. Wojciech. Można więc powiedzieć, że szlaki między Gnieznem i Poznaniem a Pragą stanowiły nasze „drzwi do Europy". Drogami tymi wędrowali nie tylko dyplomaci, ale nade wszystko kupcy, rzemieślnicy, rycerze, pielgrzymi - ludzie, którzy przez wieki kształtowali oblicze tej ziemi. Szlak ten wiódł przez Poznań, Leszno, Głogów, Zgorzelec i Żytawę.


Pierwszym odtworzonym odcinkiem tego szlaku była Dolnośląska Droga św. Jakuba, która od lipca 2005 r. łączy już Głogów, Jakubów, Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Lubań i Zgorzelec. W październiku 2006 dołączyła do niej Droga Wielkopolska (Gniezno - Murowana Goślina - Poznań - Lubiń - Leszno - Wschowa - Głogów), zaś wiosną 2008 otwarta została Droga Żytawska (Zgorzelec/Görlitz-Żytawa/Zittau-Český Dub-Stara Boleslav-Praga). Szczegółowy przebieg i kilometraż Drogi Dolnośląskiej i Drogi Wielkopolskiej, oraz informacje o innych „Drogach św. Jakuba” w Polsce (Via Regia, Droga Lubuska, itp.) zawarte są na stronie internetowej www.camino.net.pl Wprowadzenie w ideę i duchowość Camino, opis trasy i mijanych miejscowości, mapy poszczególnych odcinków oraz miast, a także podstawową listę noclegów zawiera też przewodnik „Droga św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Praga - Część Polska” (126 stron, cena 21 zł). Jego integralną częścią jest Legitymacja Pielgrzyma, na której podstawie można skorzystać m.in. z przygotowanych miejsc noclegowych.


Oto skrócony wypis kilometrażu polskich odcinków „Drogi św. Jakuba Gniezno-Praga”

Gniezno (0,0 km)
Murowana Goślina (52 km)
Poznań (85 km)
Lubiń (151 km)
Krzywin (157 km)
Miąskowo (159 km)
Świerczyna (162 km)
Berdychowo (165 km)
Osieczna (168 km)
Leszno (179 km)
Niechłód (193 km)
Wschowa (203 km)
Głogów (232 km)
Jakubów (243 km)
Polkowice (273 km)
Bolesławiec (333 km)
Lubań (364 km)
Zgorzelec (392 km)
Görlitz (394 km)



Drogowskazowa „muszla św. Jakuba” w Świerczynie
(w głębi widoczny kościół p.w. Św. Łukasza Ewangelisty)

Z gminy Krzemieniewo do Santiago de Compostela najprościej więc… przez Świerczynę.
Do Świerczyny każdy trafi, a dalej już poprowadzą drgowskazowe „muszelki św. Jakuba”.
To tylko około 3500 km ;-)
Buen Camino!

_______________________
dla www.klasaa.net zebrał
i opracował: Leonard Dwornik


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,172,325 Unikalnych wizyt