Czerwiec 26 2017 12:24:02
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· FAQ
· Forum
· Linki
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


KSIĘGA UCZNIÓW SZKOŁY W KZEMIENIEWIE

Jedną z niewielu rzeczy, jakie zachowały się po istniejącej przed II wojną szkole w Krzemieniewie, pozostaje KSIĘGA UCZNIÓW SZKOŁY POWSZECHNEJ W KRZEMIENIEWIE. Księga ta obejmuje lata 1924-1946. Wpisywano do niej nazwiska tych dzieci, które w konkretnym roku zostały po raz pierwszy do tej szkoły przyjęte. Z małymi wyjątkami, obejmuje prawie w większości przypadków uczniów z tzw. oddziału polskiego (oddział niemiecki miał swoją księgę). Dla każdego badacza tutejszych realiów, „Album” ten jest nieocenionym źródłem informacji. Oprócz nazwisk uczniów znaleźć w nim można również daty urodzin dzieci, ich miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców, stan rodziców (tutaj wpisywano informacje o pochodzeniu społecznym lub wykonywanym zawodzie), miejsce zamieszkania rodziców, datę przyjęcia do szkoły w Krzemieniewie lub zwolnienia z niej. W sumie księga ta zawiera dane odnoszące się do 665 uczniów za lata 1924-1946.

NAZWISKA WYSTĘPUJĄCE W KSIĘDZE

1924
Ciesielski Józef (Krzemieniewo), Gembiak Franciszek (Krzemieniewo), Kamiński Władysław (Krzemieniewo), Kaźmierczak Józef (Bielawy), Kaczmarek Stefan (Krzemieniewo), Mikołajczak Stanisław (Krzemieniewo), Andrzejewska Helena (Krzemieniewo), Chałupkówna Marta (Krzemieniewo), Galonówna Helena (Krzemieniewo), Janasówna Anna (Bielawy), Kaźmierczakówna Stanisława (Bielawy), Kurasiówna Irena (Krzemieniewo), Nowakówna Maria (Krzemieniewo), Ochotówna Gertruda (Krzemieniewo), Olejniczakówna Maria (Krzemieniewo), Sajdokówna Anastazja (Krzemieniewo), Stachowiakówna Małgorzata (Krzemieniewo), Ciesielska Maria (Krzemieniewo), Andrzejczak Jan (Krzemieniewo), Ochotówna Łucja (Krzemieniewo), Mikołajczakówna Zofia (Krzemieniewo), Ratajczakówna Pelagia (Krzemieniewo), Pomin Jan (Krzemieniewo), Strzelska Wiktoria (Krzemieniewo), Binek Władysław (Krzemieniewo), Sajdok Antoni (Krzemieniewo), Kaźmierczak Antoni (Bielawy), Olejniczak Maksymilian (Krzemieniewo), Konopa Jan (Krzemieniewo), Strzelska Marta (Krzemieniewo), Strzelska Agnieszka (Krzemieniewo), Paterówna Pelagia (Krzemieniewo), Maćkowiakówna Jadwiga (Krzemieniewo), Nowakówna Pelagia (Krzemieniewo), Pominówna Jadwiga (Krzemieniewo), Ratajczakówna Antonina (Krzemieniewo), Niedzielski Zygmunt (Krzemieniewo), Nowak Józef (Krzemieniewo), Ratajczakówna Joanna (Krzemieniewo), Zawadówna Emilia (Krzemieniewo), Binek Zdzisław (Krzemieniewo), Strzelski Jan (Krzemieniewo), Mikołajczak Edward (Krzemieniewo), Mehr Bronisław (Krzemieniewo), Kurasiówna Teodozja (Krzemieniewo), Maćkowiakówna Helena (Krzemieniewo), Gembiakówna Stanisława (Krzemieniewo), Stachowiakówna Helena (Krzemieniewo), Weberówna Marianna (Krzemieniewo), Woźniakówna Helena (Krzemieniewo), Mikołajczakówna Helena (Krzemieniewo), Chałupka Jan (Krzemieniewo), Łukaszewska Helena (Bielawy), Andrzejewska Zofia (Krzemieniewo), Woźniakówna Antonina (Krzemieniewo), Chłoniówna Zofia (Bielawy), Paterówna Helena (Krzemieniewo), Chałupka Józef (Krzemieniewo), Fusekówna Anna (Krzemieniewo), Mikołajczakówna Maria (Krzemieniewo), Chałupkówna Anna (Krzemieniewo), Olejniczak Stefan (Krzemieniewo), Janas Stanisław (Bielawy), Andrzejczak Stefan (Krzemieniewo), Hakowiecki Eugeniusz (Krzemieniewo), Ciesielska Wanda (Krzemieniewo), Rorat Stanisław (Krzemieniewo), Chłoń Władysław (Bielawy), Kamiński Karol (Krzemieniewo), Błaszczykówna Maria (Krzemieniewo), Konopa Józef (Krzemieniewo), Gorzelańczyk Bronisław (Krzemieniewo), Łukaszewski Józef (Bielawy).

1925
Dudkowiakówna Maria (Krzemieniewo), Jeziorna Marianna (Krzemieniewo), Jeziorna Władysława (Krzemieniewo), Michalski Wacław (Bielawy), Piekarzówna Stefania (Krzemieniewo), Sajdok Maria (Krzemieniewo), Pomin Józef (Krzemieniewo), Woźniak Józef (Krzemieniewo), Mikołajczak Franciszek (Krzemieniewo), Nowakówna Cecylia (Krzemieniewo), Pawlaczyk Józef (Krzemieniewo), Kwiliński Zygmunt (Brylewo).

1926
Grześkowiak Stanisław (Krzemieniewo), Klak Franciszek (Krzemieniewo), Kaczmarek Stanisław (Krzemieniewo), Jeziorna Stanisława (Krzemieniewo), Bartkowiak Władysław (Krzemieniewo), Lewandowski Edmund (Krzemieniewo), Marciniak Edmund (Krzemieniewo), Mehr Feliks (Krzemieniewo), Wojtkowiak Franciszek (Krzemieniewo), Jankowiak Franciszek (Krzemieniewo), Gorąca Wanda (Krzemieniewo), Weber Antoni (Krzemieniewo), Dziedzic Gertruda (Krzemieniewo), Frąckowiak Marta (Krzemieniewo), Olejniczak Franciszka (Krzemieniewo), Siwy Rudolf (Krzemieniewo), Gembiak Joanna (Krzemieniewo), Andrzejczak Józef (Krzemieniewo), Ratajczak Jadwiga (Krzemieniewo), Dudkowiak Stanisław (Krzemieniewo), Jeziorny Józef (Krzemieniewo), Michalski Jan (Bielawy), Szperlik Paweł (Krzemieniewo), Bartkowiakówna Stanisława (Krzemieniewo), Gorynia Czesław (Krzemieniewo), Gorynia Jan (Krzemieniewo), Jeziorna Władysława (Krzemieniewo), Bartkowiakówna Helena (Krzemieniewo), Strzelska Marta (Krzemieniewo).

1927
Bodnarówna Jadwiga (Leszno), Marciniak Edmund (Leszno), Bączykówna Władysława (Iłowiec), Biernaczyk Józef (Krzemieniewo), Tatuszka Maria (Krzemieniewo), Weberówna Maria (Krzemieniewo), Weber Stanisław (Krzemieniewo), Mikołajczakówna Wanda (Krzemieniewo), Jeziorny Leon (Krzemieniewo), Michalska Zofia (Bielawy), Ciesielska Helena (Krzemieniewo), Frąckowiak Bronisław (Krzemieniewo), Binek Maria (Krzemieniewo), Florczakówna Władysława (Krzemieniewo), Szymankiewicz Łucja (Krzemieniewo), Dobroń Franciszek (Bojanowo Stare), Boryśkiewicz Józef (Gostyń), Dominówna Jadwiga (Krzemieniewo), Pomin Józef (Krzemieniewo), Olejniczak Stefan (Krzemieniewo), Łukaszewski Marcin (Rybnik), Nowaczyk Leon (Krzemieniewo), Rogalka Franciszek (Cielcza), Schotówna Anna (Krzemieniewo). 1928 Stachowski Stanisław (Leszno), Kozłowski Jan (Bielawy), Kaczmarek Józef (Krzemieniewo), Kaczmarkówna Irena (Krzemieniewo), Sperling Paweł (Toruń-Piaski).

Rok szkolny 1928/29
Pomin Władysław (Krzemieniewo), Weberówna Stanisława (Krzemieniewo), Gembiak Bronisław (Krzemieniewo), Michalska Pelagia (Bielawy), Tatuszka Józef (Krzemieniewo), Stachowiakówna Cecylia (Krzemieniewo), Strzelska Anna (Krzemieniewo), Olejniczakówna Władysława (Krzemieniewo), Dziedzic Józef (Krzemieniewo), Ochotówna Anna (Krzemieniewo), Biernaczyk Józef (Wygoda), Jasiczek Piotr (Krzemieniewo).

Rok szkolny 1929/30
Kaźmierczak Jadwiga (Bielawy), Ochota Franciszek (Krzemieniewo), Woźniakówna Joanna (Krzemieniewo), Woźniak Antoni (Krzemieniewo), Strzelska Gertruda (Krzemieniewo), Florczak Tadeusz (Krzemieniewo), Dudkowiakówna Franciszka (Krzemieniewo), Kuśnierkówna Aleksandra (Krzemieniewo), Dziedzic Klemens (Krzemieniewo), Mrozkówna Maria (Piaski), Wojtyniak Bogdan (Bydgoszcz), Ratajczak Stanisław (Krzemieniewo), Lektarska Leokadia (Krzemieniewo), Weber Jan (Krzemieniewo), Stachowiakówna Irena (Krzemieniewo), Kaczmarkówna Leokadia (Krzemieniewo), Więckowiakówna Helena (Krzemieniewo), Olejniczak Marian (Krzemieniewo), Gembiak Marian (Krzemieniewo), Kamieniarz Bogumiła (Krzemieniewo), Andersz Andrzej (Brylewo), Florczak Marian (Brylewo), Foralski Tomasz (Brylewo), Płócienniczak Bronisław (Brylewo), Błaszczykówna Helena (Brylewo), Foralewski Józef (Brylewo), Łabędzki Kazimierz (Brylewo), Siniecki Stanisław (Brylewo), Foralewska Antonina (Brylewo), Siniecka Maria (Brylewo), Foralewski Stanisław (Brylewo), Siniecki Józef (Brylewo), Antoniewiczówna Maria (Brylewo), Grobelna Franciszka (Brylewo), Płócieniczakówna Jadwiga (Brylewo), Walczewska Władysława (Brylewo), Bąk Czesław (Brylewo), Foralewski Franciszek (Brylewo), Grobelna Józefa (Brylewo), Walczewska Stanisława (Brylewo), Goliński Kazimierz (Brylewo), Płócieniczakówna Antonina (Brylewo), Grobelna Władysława (Brylewo), Woźniakówna Józefa (Brylewo), Kasztelan Albin (Brylewo), Rychlicki Sylwester (Stęszewo), Hołoga Apolonia (Krzemieniewo), Florczakówna Władysława (Krzemieniewo), Napieralska Bronisława (Krzemieniewo), Pawlak Mieczysław (Brylewo).

Rok szkolny 1931/32
Wąsiakówna Marianna (Krzemieniewo), Stachowiakówna Janina (Krzemieniewo), Weber Anna (Krzemieniewo), Dudkowiakówna Helena (Krzemieniewo), Siniecki Jan (Brylewo), Strzelska Tekla (Krzemieniewo), Siniecka Franciszka (Brylewo), Foralewska Stanisława (Brylewo), Kaźmierczakówna Pelagia (Bielawy), Michalski Józef (Bielawy), Michalski Ignacy (Bielawy), Ratajczak Kazimierz (Krzemieniewo), Foralewska Jadwiga (Brylewo), Przybylakówna Katarzyna (Brylewo), Hołoga Jerzy (Krzemieniewo), Płocieniczakówna Stanisława (Brylewo), Olejniczak Marek (Krzemieniewo), Wojtkowiak Franciszek (Krzemieniewo), Florczak Tadeusz (Krzemieniewo), Kamieniarz Alojzy (Krzemieniewo), Florczakówna Czesława (Krzemieniewo), Śmiejczakówna Teresa (Krzemieniewo), Mehr Teofil (Krzemieniewo), Weber Leon (Krzemieniewo), Napieralska Zofia (Krzemieniewo), Skorupiński Czesław (Krzemieniewo), Błaszczyk Leon (Brylewo), Jaśkowiak Genowefa (Krzemieniewo), Śmigielski Sylwester (Krzemieniewo), Śmigielska Irena (Krzemieniewo), Piotrowski Sylwin (Krzemieniewo), Skorupińska Maria (Krzemieniewo), Skorupińska Anna (Krzemieniewo), Skorupiński Edward (Krzemieniewo), Czechyrówna Katarzyna (Modlica), Jasiczek Piotr (Gostyń).

Rok szkolny 1933/34
Florczak Stefan (Krzemieniewo), Lipny Alfons (Krzemieniewo), Maćkowiak Cecylia (Krzemieniewo), Andrzejczak Stefania (Krzemieniewo), Wąsiakówna Anastazja (Krzemieniewo), Olejniczakówna Marta (Krzemieniewo), Jankowiak Stanisław (Krzemieniewo), Kaczmarkówna Urszula (Krzemieniewo), Śmigielska Anna (Krzemieniewo), Jaśkowiak Henryk (Krzemieniewo), Weber Franciszek (Krzemieniewo), Woźniakówna Zofia (Krzemieniewo), Mika Franciszek (Brylewo), Bartkowiakówna Gertruda (Bielawy), Dudkowiak Antoni (Krzemieniewo), Bartkowiak Jan (Bielawy), Bartkowiak Zygmunt (Bielawy).

Rok szkolny 1934/35
Frąckowiak Marian (Krzemieniewo), Kleiber Jan (Krzemieniewo), Gembiak Aleksander (Krzemieniewo), Woźniakówna Pelagia (Krzemieniewo), Pomin Zygmunt (Krzemieniewo), Klupś Jan (Krzemieniewo), Grzymysławski Franciszek (Brylewo), Królikiewicz Henryk (Brylewo), Śmiejczakówna Urszula (Krzemieniewo), Błaszczykówna Antonina (Brylewo), Walczewska Stefania (Brylewo), Foralewska Maria (Brylewo), Kuśnierek Zdzisława (Krzemieniewo), Mikołajczak Teodora (Brylewo), Kamieniarz Czesław (Krzemieniewo), Michalska Leokadia (Bielawy), Łukaszewska Katarzyna (Bielawy), Skrzypczak Franciszek (Krzemieniewo).

Rok szkolny 1935/36
Foralewska Franciszka (Brylewo), Śmieszalska Lila (Krzemieniewo), Maćkowiakówna Adela (Krzemieniewo), Weber Stefan (Krzemieniewo), Weber Zofia (Krzemieniewo), Wąsiak Anna (Krzemieniewo), Lester Zofia (Krzemieniewo), Klupś Henryk (Krzemieniewo), Kamieniarz Eligiusz (Krzemieniewo), Grobelna Stanisława (Brylewo), Andersz Stanisława (Brylewo), Andrzejewska Anna (Krzemieniewo), Olejniczakówna Walentyna (Krzemieniewo), Szkudlarek Władysława (Krzemieniewo), Siniecka Anna (Krzemieniewo) Grochowski Kazimierz (Krzemieniewo), Skornia Józef (Krzemieniewo), Skornia Edmund (Krzemieniewo).

Rok szkolny 1936/37
Michalski Franciszek (Bielawy), Gembiak Bonifacy (Krzemieniewo), Cichocka Stanisława (Brylewo), Goździewiczówna Maria (Krzemieniewo), Kuśnierkówna Salomea (Krzemieniewo), Bartosz Jan (Brylewo), Hytra Kazimiera (Brylewo), Meissner Kazimierz (Brylewo), Sawala Janina (Krzemieniewo), Wojciechowska Zofia (Krzemieniewo), Sajdok Agnieszka (Krzemieniewo), Foralewski Kazimierz (Brylewo), Śmiejczak Albin (Krzemieniewo), Gurga Henryk (Krzemieniewo), Zbiorczyk Jan (Krzemieniewo), Więckowiak Jadwiga (Krzemieniewo), Boruczkowski Jerzy (Krzemieniewo), Gäbel Rudewald (Krzemieniewo), Griesche Jan (Krzemieniewo), Heider Günter (Belęcin Nowy), Hoffmann Irmgard (Wygoda), Hübsch Herta (Krzemieniewo), Klimpel Edelgard (Krzemieniewo), Kroke Horst (Frankowo), May Ryszard (Krzemieniewo), Rössel Alfred (Krzemieniewo), Schnecke Gertruda (Krzemieniewo), Wolf Ulryk (Belęcin Nowy), Ponikiewski Marian (Brylewo), Kroke Horst (Frankowo), Szczench Stanisław (Belęcin), Rozmiarek Bogusław (Bielawy), Rozmiarkówna Bogumiła (Bielawy), Rozmiarkówna Iza (Bielawy).

Rok szkolny 1937/38
Siniecki Tadeusz (Brylewo), Przybylak Stefan (Brylewo), Bartkowiak Alojzy (Brylewo), Szczeblewska Teodora (Brylewo), Grobelny Jan (Brylewo), Przybylak Genowefa (Brylewo), Mika Edmund Brylewo), Pożegowiak Zygmunt (Brylewo), Lesterówna Monika (Krzemieniewo), Andrzejewski Eulogiusz (Krzemieniewo), Siniecki Czesław (Krzemieniewo), Jerzykowski Edmund (Stankowo), Haberka Józef (Krzemieniewo), Grochowska Helena (Krzemieniewo), Białasówna Eugenia (Krzemieniewo), Majorczykówna Radomiła (Krzemieniewo), Matuszewska Krystyna (Krzemieniewo), Matuszewska Aleksandra (Krzemieniewo), Maćkowska Władysława (Krzemieniewo), Schöfer Fryderyk (Krzemieniewo), Przewoźniak Karol (Krzemieniewo), Skornia Edmund (Krzemieniewo), Maćkowiak Stanisław (Niewiadom).

Rok szkolny 1938/39
Bartkowiak Leokadia (Krzemieniewo), Cichocka Helena (Krzemieniewo), Siniecki Marian (Krzemieniewo), Friedrich Erwin (Karchowo), Wandelt Edith (Krzemieniewo), Michalska Bronisława (Bielawy), Lester Kazimierz (Krzemieniewo), Szkudlarek Kazimierz (Krzemieniewo), Dudkowiak Józef (Krzemieniewo), Frąckowiak Gertruda (Krzemieniewo), Gurga Franciszek (Krzemieniewo), Płócieniczak Walentyna (Krzemieniewo), Królikiewicz Aleksandra (Brylewo), Wąsiak Ludwik (Krzemieniewo), Kamińska Irena (Krzemieniewo), Rösell Frieda (Krzemieniewo), Foralewski Stefan (Brylewo), Siniecka Helena (Brylewo), Zbiorczyk Piotr (Krzemieniewo), Dudziak Henryka (Brylewo), Lehmann Wilhelm (Belęcin), Kruk Franciszek (Krzemieniewo), Kamieńska Genowefa (Krzemieniewo), Gurga Józef (Krzemieniewo), Gurga Leon (Krzemieniewo), Gurżanka Irena (Krzemieniewo), Kubaszewski Henryk (Krzemieniewo).

Rok szkolny 1939/40
Skorupińska Helena (Krzemieniewo), Schnecke Lidia (Krzemieniewo), Kamieniarzówna Teresa (Krzemieniewo), Łukaszewska Kazimiera (Bielawy), Reinsch Leon (Krzemieniewo), Hoffmann Elli (Wygoda), Gembiakówna Waleria (Krzemieniewo), Matuszewski Franciszek (Krzemieniewo), Klupś Joanna (Krzemieniewo), Tschelpe Walter (Bogdanki), Ratajczak Edward (Krzemieniewo), Przybylakówna Marianna (Brylewo), Kamieński Józef (Krzemieniewo), Stefan Szpieg (Krzemieniewo), Grey Hildegard (Kleszczewo), Rola Alojzy (Krzemieniewo).


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 2,365,006 Unikalnych wizyt