1896
1. W sierpniu tego roku zreperował p. J. Stark z Poznania pokrywkę na puszce do przechowywania Hostii św. w tabernaculum. Mianowicie na pokrywce jest wyobrażenie gołębicy pokoju ze śrebra, lecz widocznie gołębica ta miała kiedyś w dzióbie gałązkę oliwną, która to gałązka niewątpliwie zaginęła, nie wiadomo kiedy. Otóż powyższy pan Stark gałązkę nową dorobił i wprawdzie z pozłoconego śrebra. Otrzymał za to z Kasy Kościelnej 5 MK. Tenże pan J. Stark pozłocił we wrześniu tego roku Kielich mszalny dar śp. z Mycielskich Skoraczewskiej, kasztelanowej przemęckiej z 18 wieku. Kielich ten nie mający osobnej pateny konsekrował Najprzewielebniejszy Ks. Biskup Likowski, sufragan i oficyał poznański na dniu 17.09.1896. Koszta w całości 28 MK. za pozłocenie poniosła Kasa Kościelna.
2. W tymże miesiącu odnowił i zreperował powyższy pan J. Stark większą monstrancyę śrebrną w niektórych częściach złoconą. Mianowicie dał nowy Melchizedech, gdyż dawniejszy był mocno zużyty, sprawił nowe szkła do zamknięcia Melchizedecha, w miejscu szkieł zielonych całą monstrancyę wyczyścił, wyprostował, gdyż była zgiętą kompletnie. Melchizedech konsekrował Najprzewielebniejszy Ks. Biskup Likowski razem z powyższem Kielichem dnia 17.09.1896. Równocześnie pan J. Stark zreperował zniszczony pokrowiec do tej monstracyi. Za te wszystkie roboty odebrał z Kasy Kościelnej 60 MK.
3. W listopadzie podarowała Wna J. Morawska, żona miejscowego właściciela dóbr i Kolatora Kościoła, własnoręcznie zrobioną piękną białą bursę dla chorych, którą dnia 8.12. Ks. Dziekan Drwęcki z Pawłowic pobenedykował. Stułę do niej podwójną fioletową i białą podarowała Wna J. Rychłowska, żona dziedzica dóbr z Drobnina.
4. Taż sama pani J. Morawska podarowała w listopadzie w imieniu swych czworga dzieci, cztery śrebrne wota w kształcie serc, z prośbą o opiekę Najświętszej Maryi Panny. Wota zawieszone na obrazie Matki Boskiej nad Wielkim Ołtarzem, a noszą one wyryte imiona dzieci: Oleńka, Niunia, Marylka, Witold.
5. W tym miesiącu zakupił miejscowy Ks. Proboszcz w składzie kupca Szulczewskiego w Poznaniu dwie czerwone lampki szklane (rubinowe) do lampiona przed Sanctissimum po 3 MK. jedną z ofiar dobrowolnych, drugą z własnej kieszeni.
6. Dnia 16 grudnia bieżącego roku nadesłała J. Wna Pani Hrabina Feliksowa z Łąckich Tyszkiewiczowa z Połągi na Żmudzi śrebrne serduszko jako wotum na obraz Matki Boskiej w Wielkim Ołtarzu. Wotum to noszące cyfrę N.D. i herb z wyobrażeniem płomieni wychodzących z serca, nadesłano na ręce miejscowego Proboszcza za pośrednictwem J. Wnej Hrabiny Konstancyi z Mierzyńskich Łąckiej z Lipnicy pod Szamotułami.
7. Rok 1896 był dla rolnictwa pomyślny, w maju i czerwcu częste deszcze, toteż urodzaj był dobry.
8. Statystyka: dusz 967, ślubów 8, chrztów 37, pogrzebów 15, Komunii 3700.
|