Października 10 2024 16:37:33
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafi w Oporowie - 1896

1896

1. W sierpniu tego roku zreperował p. J. Stark z Poznania pokrywkę na puszce do przechowywania Hostii św. w tabernaculum. Mianowicie na pokrywce jest wyobrażenie gołębicy pokoju ze śrebra, lecz widocznie gołębica ta miała kiedyś w dzióbie gałązkę oliwną, która to gałązka niewątpliwie zaginęła, nie wiadomo kiedy. Otóż powyższy pan Stark gałązkę nową dorobił i wprawdzie z pozłoconego śrebra. Otrzymał za to z Kasy Kościelnej 5 MK. Tenże pan J. Stark pozłocił we wrześniu tego roku Kielich mszalny dar śp. z Mycielskich Skoraczewskiej, kasztelanowej przemęckiej z 18 wieku. Kielich ten nie mający osobnej pateny konsekrował Najprzewielebniejszy Ks. Biskup Likowski, sufragan i oficyał poznański na dniu 17.09.1896. Koszta w całości 28 MK. za pozłocenie poniosła Kasa Kościelna.
2. W tymże miesiącu odnowił i zreperował powyższy pan J. Stark większą monstrancyę śrebrną w niektórych częściach złoconą. Mianowicie dał nowy Melchizedech, gdyż dawniejszy był mocno zużyty, sprawił nowe szkła do zamknięcia Melchizedecha, w miejscu szkieł zielonych całą monstrancyę wyczyścił, wyprostował, gdyż była zgiętą kompletnie. Melchizedech konsekrował Najprzewielebniejszy Ks. Biskup Likowski razem z powyższem Kielichem dnia 17.09.1896. Równocześnie pan J. Stark zreperował zniszczony pokrowiec do tej monstracyi. Za te wszystkie roboty odebrał z Kasy Kościelnej 60 MK.
3. W listopadzie podarowała Wna J. Morawska, żona miejscowego właściciela dóbr i Kolatora Kościoła, własnoręcznie zrobioną piękną białą bursę dla chorych, którą dnia 8.12. Ks. Dziekan Drwęcki z Pawłowic pobenedykował. Stułę do niej podwójną fioletową i białą podarowała Wna J. Rychłowska, żona dziedzica dóbr z Drobnina.
4. Taż sama pani J. Morawska podarowała w listopadzie w imieniu swych czworga dzieci, cztery śrebrne wota w kształcie serc, z prośbą o opiekę Najświętszej Maryi Panny. Wota zawieszone na obrazie Matki Boskiej nad Wielkim Ołtarzem, a noszą one wyryte imiona dzieci: Oleńka, Niunia, Marylka, Witold.
5. W tym miesiącu zakupił miejscowy Ks. Proboszcz w składzie kupca Szulczewskiego w Poznaniu dwie czerwone lampki szklane (rubinowe) do lampiona przed Sanctissimum po 3 MK. jedną z ofiar dobrowolnych, drugą z własnej kieszeni.
6. Dnia 16 grudnia bieżącego roku nadesłała J. Wna Pani Hrabina Feliksowa z Łąckich Tyszkiewiczowa z Połągi na Żmudzi śrebrne serduszko jako wotum na obraz Matki Boskiej w Wielkim Ołtarzu. Wotum to noszące cyfrę N.D. i herb z wyobrażeniem płomieni wychodzących z serca, nadesłano na ręce miejscowego Proboszcza za pośrednictwem J. Wnej Hrabiny Konstancyi z Mierzyńskich Łąckiej z Lipnicy pod Szamotułami.
7. Rok 1896 był dla rolnictwa pomyślny, w maju i czerwcu częste deszcze, toteż urodzaj był dobry.
8. Statystyka: dusz 967, ślubów 8, chrztów 37, pogrzebów 15, Komunii 3700.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,771,002 Unikalnych wizyt