Kwietnia 18 2024 19:50:54
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1898

1898

1. Dnia 13 lipca tego roku obchodził miejscowy Proboszcz 25 rocznicę odebrania święceń kapłańskich. Kolator Kościoła, Wny I. Dzierżykraj Morawski wraz ze swą małżonką Wną J. Z hrabiów Łubieńskich wystawił własnym nakładem wspaniałą figurę kamienną Najświętszego Serca Jezusowego w miejscu, gdzie za cmentarzem grzebalnym drogi się rozchodzą ku lasowi i brukowana do Czarkowa; postawili tę figurę na pamiątkę jubileuszu. W tym dniu po Mszy św. odprawionej przez jubilata, wśród której kazanie wygłosił Ks. Snowacki, Administrator poniecki, ruszono w procesyi do figury, gdzie jubilat poświęciwszy takową, powiedział stosowną naukę, dziękując fundatorom figury za wystawienie tejże. Udział w nabożeństwie brała nie tylko parafia, ale także przednie obywatelstwo i kilu księży, jak Ks. Dziekan i Radca Drwęcki z Pawłowic, wyżej wzmiankowany kaznodzieja Ks. Snowacki, Ks. Wawrzyniak wikaryusz poniecki, Ks. Świderski proboszcz świerczyński i Ks. Śmietana wikaryusz z Bród. Figura sama zrobiona wraz z postumentem w zakładzie firmy Krzyżanowskiego w Poznaniu kosztowała podobno około 400 MK.
2. Na pamiątkę jubileuszu zakupiło Stowarzyszenie miejscowe Matek Chrześcijańskich w zakładzie pań Skórzewskich w Poznaniu biała adamaszkową chorągiew z wyszytem wizerunkiem Pana Jezusa. Chorągiew kosztowała 80 MK.
3. Bractwo Żywego Różańca mężów z parafii w tym samym celu ofiarowało trybularz alfeurdowy pośrebrzany wraz z łódką, zakupiony w składzie p. J. Starka w Poznaniu.
4. Również na pamiątkę jubileuszu ofiarowały:
a) Panna M. Kinowska siostrzenica Ks. Proboszcza miejscowego z Krotoszyna, własnoręcznie zrobioną komże z piękną szeroką wstawką.
b) Podobną komżę ofiarował panna H. Olszewska z Wielkiej Łęki.
5. W sierpniu podarował Wny Pan B. Sypniewski dzierżawca dóbr rycerskich Czarków w parafii ponieckiej, wraz z żoną swą Maryą z Ponikiewskich wspaniały alfeurdowy, pośrebrzany lampion wraz z rubinową lampką szklaną przed Sanctissimum dla tutejszego Kościoła.
6. W sierpniu tego roku odnowiono Bożą Mękę stojącą nad drogą publiczną wiodącą z Grabówca do Krzemieniewa, gdyż ze starości groziła już upadkiem. Stara pasya była z blachy, zużyta już, więc sprawiono nową, pomalowano drzewo Krzyża, które było jeszcze dobre, wygotowano sztachety, które również pomalowano. Za farbę i drzewo na sztachetki otrzymał rymarz Pruzdowicz z Krzemieniewa 10 Mk. Pasyę kupiono w składzie p. J. Starka w Poznaniu, pozłocona kosztowała 37 MK. 40 fen. Na te wydatki złożyli się katoliccy mieszkańcy z Krzemieniewa i kilka osób z Oporowa. Zebrano składek 36 MK. 60 fen. Deficyt w ilości 10 MK. 80 fen. Pokrył z własnej kieszeni miejscowy Ks. Proboszcz. Poświęcenie Bożej Męki z upoważnienia Władzy Duchownej odbyło się 28 czerwca tegoż roku po nieszporach o ½ 6, którego dokonał Ks. Proboszcz po zapowiedzeniu z ambony przed południem tegoż dnia, na które stawili się licznie parafianie z Krzemieniewa i Grabówca, potem wygłosił u stóp Krzyża odpowiednią naukę.
7. Wzmiankuje się tutaj, że z powodu powyższego jubileuszu, Kolator Kościoła i dziedzic dóbr miejscowych, wyrestaurował zniszczony w niektórych miejscach mur okalający cmentarz przy Kościele, wraz z bramami, wschodnią i zachodnią.
8. We wrześniu kupiono z funduszów Kasy Kościelnej parę szklanych ampułek za 6 MK. w składzie alfeurdy J. Starka w Poznaniu, nadto dwa białe paski do Mszy św. po 1 MK.
9. W październiku wreszcie również z funduszów kościelnych kupiono nowy kobierzec żałobny przed Wielki Ołtarz, z czarnego sukna z wyobrażeniem trupich głów w rogach, i dwie takież pelerynki dla ministrantów w składzie kupca F. Raczkowskiego w Poznaniu. Kobierzec długi na 3 metry, szeroki 2 metry, kosztował 48 MK., pelerynki 5 MK.
10. W drugiej połowie kwietnia spadły wielkie deszcze, tak że pola były pod wodą, potem w czerwcu i sierpniu susza. Lipiec bardzo chłodny. Urodzaj mimo to średni, trawy mało, ziemniaki dały w ogólności dobry plon.
11. Statystyka: dusz 958, ślubów 11, chrztów 42, pogrzebów 13, Komunii 3600.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,218,698 Unikalnych wizyt