Kwietnia 20 2024 15:09:23
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1905

1905

1. W lutym tego roku wybuchłą wojna między Rosyą i Japonią, która przeciągła się przez cały rok. Rezultat był nieszczęśliwy dla Rosyi.
2. Rok ten nie był szczęśliwy dla rolnictwa, od 9 maja aż do żniw raz tylko w końcu czerwca padało, a nawet nie przemokło, przytem panowały upały. Oziminy wprawdzie wydały sprzęt dość dobry, natomiast jarzyny były nieszczególne. Koniczyny i trawy dały tylko jeden pokos. Ziemniaki na słabszej ziemi były jak gołębie jaja, toteż zboże i ziemniaki były drogie, natomiast prosięta za bezcen.
3. W lutym tego roku ofiarowała żona robotnika dominialnego, Katarzyna Klemaszewska, śrebrne wotum pozłacane na obraz Najświętszej Maryi panny z powodu odzyskanego zdrowia w ramieniu. Wotum nosi wyciśnięty obraz ręki po łokieć i napis „K.K. ofiaruje Najświętszej Maryi Pannie na podziękowanie za uproszenie zdrowia”. Wotum zakupiono w składzie firmy J. Stark w Poznaniu za 20 MK.
4. Również w lutym podarowała Wna Pani Rychłowska, wdowa po właścicielu dóbr drobnińskich, Kościołowi tutejszemu nową adamaszkową stułę podwójną, białą i fioletową. Również własnym kosztem odnowiła biały ornat z Matką Boską w tle, dając nowe adamaszkowe brzegi gładkie. Także odnowiła bursę do chorych, każąc ją obszyć z wierzchy podobną białą materyą adamaszkową.
5. W marcu kupił Rządzca Kościoła za własne pieniądze nową pompę żelazną i postawił ją w ogrodzie. Pumpa kosztowała wraz z ustawieniem 73 MK. drzewo na pokrycie kupiono od pana F. Wagnera z Ponieca za 10 MK. Pumpę zaś od kowala Kaczmarka z Krzemieniewa.
6. W kwietniu sprawiło Miejscowe Bractwo Niepokalanego Poczęcia własnym sumptem:
a) Krzyż do noszenia przy pogrzebach z czarnego drzewa pomalowanego z niklową figurą Pana Jezusa w składzie firmy J. Stark w Poznaniu za 15 MK.
b) dwie laski dla marszałków przy procesyach po 20 MK. w składzie firmy Szpetkowskiego w Poznaniu.
c) dla tychże marszałków dwie szarfy po 10 MK. ze składu pani Karłowskiej w Poznaniu.
7. W czerwcu tego roku kazał Kolator Kościoła Wny Pan Morawski własnym sumptem wyrestaurować mur okalający cmentarz przy Kościele. Pracę wykonał mularz M. Majchrzak z Oporowa.
8. Wiosna tego roku była dla rolników pomyślna, częste deszcze i ciepło sprzyjały wegetacji. Panowały nawet upały w maju i czerwcu dochodzące do 35 stopni w cieniu. Stronami grad zniszczył zboże i tak 1 czerwca w okolicy Krobi, a 7 czerwca w okolicy Gostynia. Obok tego były w środkowej Europie i wschodniej ciężkie burze, od piorunów zginęło dużo ludzi. W okolicy Oporowa piorun zabił: w Grodzisku parafii żytowieckiej, na szosie chłopca idącego ze szkoły do domu, tamże kobietę w pewnym domu otwierającą okno. W Sowinach dwoje dzieci pasące gęsi. W Tworzanicach pod Rydzyną dwóch robotników kryjących się pod stogiem przed deszczem.
9. Panna A. Rydzewska, garderobiana z Drobnina, podarowała dla Kościoła miejscowego nowy, kolorowy ze złoconymi ramami obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Zawieszono go w kruchcie.
10. W lipcu kazał miejscowy pleban własnym kosztem położyć nowy dach na wozowni, gdyż stary był już zniszczony. Kozły i deski spróchniały już w znacznej części, papa na dachu była popsuta. Robotę wykonał pan Wagner z Ponieca. Za robotę i materyał odebrał 170 MK.
11. Wojna między Rosyą i Japonią po 1½ letniem trwaniu ukończyła się w sierpniu 1905. Rosya utraciła Port Artura, połowę wyspy Sachalin, mnóstwo okrętów wojennych, amunicji, broni, żywności i wojska. Wskutek zabiegów mocarstw Rosya jednak nie zapłaciła kosztów wojennych. Z powodu nieszczęśliwej wojny i rozruchów w różnych prowincyach ujrzał się rząd rosyjski zmuszonym nadać Krajowi rodzaj Konstytucyi.
12. Wskutek uchwały dozoru kościelnego wyrestaurowano tego roku kaplicę cmentarną. Pracę powierzono mularzowi Janowi Majchrzakowi z Oporowa. Tenże przełożył dach na Kaplicy, dał nowe dachówki w miejsce zniszczonych, nowe kozły, wytynkował zewnętrzną ścianę zachodnią, Kaplicę zewnątrz i wewnątrz wybielił, pomalował farbą ołtarz, okna i drzwi. Za materyał i robotę odebrał z Kasy Kościelnej 110 MK.
13. Zboże tego roku dobry plon wydało, mianowicie jarzyny, paszy było dużo, również ziemniaki i buraki obrodziły się dobrze.
14. Statystyka: dusz 951, ślubów 8, chrztów 41, pogrzebów 13, Komunii 3700.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,228,987 Unikalnych wizyt