Grudnia 14 2024 22:00:39
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1912

1912

1. Zima na rok 1912 była łagodną, dopiero w styczniu rozpoczęły się mrozy trwające cały miesiąc. W lutym i marcu było powietrze wiosenne tak, że zasiewy latowe wcześnie ukończono. W kwietniu znowu były przymrozki nocne i susze, dopiero w maju spadły upragnione deszcze i wiosenne ciepło nastało.
2. Dnia 14 kwietnia w nocy na 15 zatonął olbrzymi angielski statek przewozowy Titanic, w drodze z Anglii niedaleko brzegów północnej Ameryki, zderzywszy się z górą lodową. Zatonęło około 1600 ludzi i ogromne skarby, zaledwo 700 ludzi zdołano na łodziach wyratować.
3. Dnia 12 maja roku bieżącego poświęcił miejscowy Rządzca parafii nową figurę nad drogą z Oporowa do Oporówka po lewej stronie. Figurę tę wystawił własnym sumptem na swym gruncie Tomasz Dudkowiak gospodarz z Oporowa, spełniając ślub swego zmarłego ojca Wojciecha, uczyniony jeszcze w roku 1870 z okazji zaciągnięcia pod broń w czasie wojny francuskiej. Figurę wymurował W. Brodziak z Oporówka. Na szczycie jest Krzyż złocony z pasyą, pod baldachimem figura Najświętszego Serca Matki Boskiej. Po nieszporach odbyła się procesya z Kościoła do figury, po poświęceniu Rządzca parafii objaśnił w przemówieniu znaczenie figur, wreszcie po odmówieniu kilku Ojcze nasz i Zdrowaś na różne intencje, odśpiewano pieśń „Serdeczna Matko”. W podstawie figury wmurowano odpowiedni dokument w szklanem naczyniu. Krzyż z pasyą figurą Najświętszej Maryi Panny sprowadził fundator ze składu firmy Szpetkowskiego w Poznaniu.
4. W kwietniu miejscowy Rządzca parafii własnym kosztem od strony drogi publicznej ogród plebański płotem drucianym ogrodził, dodając słupki betonowe. Robotą zajmował się Saliński przedsiębiorca mularz z Oporówka. Wszystko razem kosztowało 250 MK. Równocześnie kazał przełożyć dach na chlewie plebańskim własnym kosztem za 50 MK.
5. Lato w roku 1912 było bardzo przekropne, mianowicie od połowy lipca. W wielu miejscach przede wszystkim po większych majątkach zboże porosło, gorzej było na północy Poznańskiego, w Prusach Królewskich, Książęcych i na Pomorzu, gdyż żniwa tamże później przypadają, więc właśnie rozpoczęły się w porę deszczową. A sprzęt był tego roku bardzo obfity.
6. Przymrozki w jesieni bardzo wcześnie się rozpoczęły, tak że oziminy bardzo słabo były przed zimą ujęte.
7. W październiku wybuchła wojna bałkańska. Bułgarzy, Serbowie i Czarnogórcy wraz z Grekami zwyciężyli Turków w każdej niemal bitwie i uwolnili Słowian i Greków od 500 lat jęczących pod jarzmem muzułmańskim. W grudniu na skutek nalegań mocarstw europejskich, nastąpiło zawieszenie broni.
8. Statystyka parafialna: dusz 1042, ślubów 8, chrztów 32, pogrzebów 7, Komunii rozdano 4200.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 7,007,889 Unikalnych wizyt