Kwietnia 16 2024 09:22:23
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły w Pawłowicach - 1948/49

Rok szkolny 1948/49


W roku bieżącym rozpoczął się rok szkolny 1 września.
Stosownie do zarządzenia władz szkolnych zaproszono na uroczystość rozpoczęcia przedstawicieli władz i organizacji jak i Koła Rodzicielskiego. Niestety tylko garstka chętnych stawiła się na placu szkolnym. Po wysłuchaniu mszy św. młodzież szkolna ustawiła się na boisku szkolnym. Kierownik szkoły powitał dzieci i zachęcał do usilnej pracy, pilności, punktualności, posłuszeństwa, wzajemnego szacunku, do poszanowania cudzej własności, a szczególnie do utrzymania odnowionych sal szkolnych, korytarzy jak najdłużej w czystości.
Dziewczynka klasy VII przemówiła do grona nauczycielskiego, swych koleżanek i kolegów i zapewniała uroczyście, że dzieci będą stosowały się do życzeń nauczycielstwa i władz szkolnych.
Ponieważ szkoła nie posiada odpowiedniej sali szkolnej aby pomieścić wszystkie dzieci, nie posiada też aparatu radiowego, uprosiłem Dyrekcję majętności Pawłowice o umożliwienie dzieciom wysłuchania przemówienia Ministra Oświaty z racji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po uroczystej części odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej, na którym przydzielano gronu nauczycielskiemu klasy, wychowawstwa i przedmioty w poszczególnych klasach. Kierownik szkoły przedstawił w zarysach plan wychowawczy szkoły. Następnego dnia sporządzono wspólnie rozkład godzin.
Liczba dzieci szkolnych powiększyła się i wynosi 239 dzieci. Powstały następujące klasy: I, II/III, IV, Va, Vb, VI/VII. Ponieważ zostało tylko 5 nauczycieli przydzielonych, musiano klasy II/III i VI/VII połączyć i w niektórych przedmiotach liczbę godzin zmniejszyć, a mimo to liczba godzin nadliczbowych wynosi 12.

Dnia 14 września urządzono zbiórkę uliczną na odbudowę Warszawy, która przyniosła razem z rozprowadzonymi znaczkami 4520 zł.
Dnia 29 września urządziło grono nauczycielskie wraz z młodzieżą klasy VI/VII i Va wycieczkę do Wrocławia celem zwiedzenia Wystawy Ziem Odzyskanych.
Dnia 16 października urządzono akademię szkolną z okazji rocznicy bitwy pod Lenino i przyjaźni polsko-radzieckiej.
Od 1 października ubezpieczono 233 dzieci od nieszczęśliwych wypadków.
W sierpniu zostały odmalowane 3 korytarze szkolne i mieszkanie nauczycielki Skierówny. W październiku zaś przełożono dachówki na budynku szkolnym nr 1, a na innych budynkach przeprowadzono gruntowniejsze naprawy.
Pierwsza konferencja rejonowa odbyła się w Krzemieniewie dnia 19 października.
12 listopada rozpoczęła się nauka i wykłady P.R. w 3-letniej szkole przysposobienia rolniczego. Zapisano 34 młodzieży męskiej. Nauka O.D. odbywa się w środy i piątki – 5 lekcji udziela Komorowski, 5 lekcji koleżanka Skierówna. Wykłady P.R. odbywają się w czwartki – wykładowiec to obywatel inżynier Śliwiński.
Druga konferencja rejonowa odbyła się w Górznie dnia 2 grudnia.
15 grudnia w dzień kongresu zjednoczeniowego odbyła się szkolna akademia, poczym w świetlicy dworskiej wszystkie dzieci i młodzież wysłuchały przemówienia obywatela Prezydenta przez radio.

Wakacje zimowe rozpoczęły się 23 grudnia i trwały do 6 stycznia włącznie.
Dnia 21 stycznia w 25 rocznicę śmierci uczczono Włodzimierza Lenina.
Dni 30 i 31 stycznia, jak i 1 i 2 luty były wolne od nauki, tzw. małe wakacje z powodu zakończenia półrocza szkolnego.
Koleżanka Skierówna Maria z powodu choroby (ischias) nie urzęduje od 21 lutego do 1 kwietnia włącznie. Aby nie obcinać w poszczególnych klasach przeznaczoną liczbę godzin, klasy Va + Vb połączono – liczba dzieci w tej klasie wynosiła 65. połączone klasy uczył kierownik szkoły. W klasie I zaś zastępowała koleżanka Lisiakowa na języku polskim, a matematyki udzielał kierownik szkoły. Na kursie P.R. i półanalfabetów uczyli kierownik szkoły, kolega Szeląg i poproszono do pomocy kolegę Cieśliczaka z Robczyska.
Dnia 23 lutego odbył się obchód szkolny z okazji rocznicy powstania Armii Czerwonej.
30 kwietnia odbyła się akademia szkolne pierwszomajowa. 1 maja dzieci szkolne od klasy IV począwszy i grono nauczycielskie biorą udział w uroczystości i pochodzie pierwszomajowym w Krzemieniewie, wieczorem zaś dzieci biorą czynny udział w akademii, która odbyła się o godzinie 19 w świetlicy dworskiej.
3 maja odbyły się pogadanki: „Znaczenie Tygodnia Oświaty, Książki i Prasy w Polsce Ludowej”. Umożliwiono dzieciom szkolnym wysłuchania przemówienia przez radio obywatela Prezydenta Państwa. Od południa zaś urządziło grono nauczycielskie wraz z dziećmi klasy VII zbiórkę domową na rzecz oświaty.
4 maja wyjechało grono nauczycielskie i 72 dzieci klas od V do VII do Poznania na targi.
Dnia 10 maja urządzono razem ze szkołą z Robczyska wycieczkę do lasu (Dzień Lasu). Dzieci oczyściły wyznaczone pasy przeciwpożarowe, poczem w lesie odbyła się akademia.
Dnia 14 maja odbyła się na boisku szkolnym akademia mickiewiczowska.
Dnia 27 kwietnia odbyła się konferencja rejonowa w Luboni. 2 czerwca zaś odbyła się konferencja w Pawłowicach – zwiedzono tutejszą hodowlę kur, bydła i koni.
Dnia 14 i 15 czerwca odbyły się egzaminy piśmienne z języka polskiego i matematyki w klasach Va, Vb i klasie VII. 17 i 18 czerwca zaś odbył się z tych samych przedmiotów egzamin ustny. Nauczycielstwo miało z tym egzaminem wiele pracy, tym więcej, że zarządzenie przyszło w ostatniej chwili. Uważam jednak, że egzamin ten jest ważnym środkiem wychowawczym i w przyszłości dzieci zabiorą się uczciwie do pracy od początku roku szkolnego. Wyniki egzaminu były zupełnie zadowalające.

Stosownie do zarządzenia władz szkolnych zwolniono dzieci klasy VII dnia 25 czerwca. Na życzenie dzieci i rodziców urządzono uroczyste zakończenie roku szkolnego dnia 25 czerwca o godzinie 17 w świetlicy dworskiej. Na program składały się wiersze mickiewiczowskie, Słowackiego, Puszkina, wiersze na pożegnanie szkoły, pieśni Chopina, monologi, tańce. Całość trwała około 2 godzin. Na końcu kierownik szkoły pożegnał dzieci i rodziców i wydano dzieciom klasy VII świadectwa. Dzieciom od klasy I do VI wydano po 4 normalnych lekcjach świadectwa roczne dnia 28 czerwca.
Koleżanka Skierówna chora. Wskutek przeziębienia zachorowała dnia 14 czerwca na zapalenie płuc i odstawiono ją ambulansem do ośrodka miejskiego w Lesznie.

Komorowski – kierownik szkoły.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,212,704 Unikalnych wizyt