Maja 01 2024 22:01:53
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Próba syntezy prognoz pogody dla Gminy Krzemieniewo na rok 2018

Kazimierz Szablewski
Blaski i cienie pogodowych zawiłości Gminy Krzemieniewo na rok 2018

Całość pogodowych zdarzeń jakie nas czekają i pewnie będą, odnoszę tylko i wyłącznie do Gminy Krzemieniewo. Czynię tak, by w tej mojej „zgadywance” popełnić jak najmniej błędów i być jak najbliżej prawdy. Może się uda! Odnoszę ją do tzw. mini regionu, jakim jest nasza Gmina i jej mikroklimacie wyraźnie różniącym się od nawet sąsiednich Gmin w powiecie. Tak jest np. w czasie burz, porywistych wiatrów, deszczowych nawałnic, wielkości opadów deszczu w ciągu roku, itp.

W całej rozciągłości potwierdzają to – prowadzone przez lepszych ode mnie – obserwacje zdarzeń i tych nagłych, raptownych czy silniejszych niż w sąsiedztwie, a także mniejszych opadach deszczu, które np. – jadąc od Leszna – na Dąbkach w Dobrejmyśli się kończą, a na Garzynie, właściwie na trasie do Kosowa – sucho, a od Goli znowu pada, no i odwrotnie. Ciekawe? Temat do badań dla znawców meteorologii…

Podobnie jest z nawałnicami. Straszliwa trąba powietrzna przeszła nad Garzynem i Belęcinem w 1977 r.; niszczyła dachy domostw i obiektów gospodarskich, wyrywała drzewa z korzeniami, przewracała słupy energetyczne i zrywała linie przesyłowe, ale na szczęście nikt z ludzi czy żywego inwentarza – nie ucierpiał!

W 1997 roku nagły i bardzo silny opad deszczu kompletnie zalał Ulicę Wiejską w Krzemieniewie.

No i tyle tych więksZych niekorzystnych zjawisk pogodowych w naszym regionie. W okresie tych 50-ciu lat sąsiednie Gminy: Gostyń, Poniec, Piaski, Krobia, Osieczna czy Rydzyna – nie miały tyle szczęścia, co my! Możemy więc dziękować Opatrzności i prosić by dalej miała nas w swojej opiece!

A co nas czeka w pogodzie na ten rok? Powtórzę: - tego nie wie nikt. Zdania Uczonych – jak zawsze podzielone. Jedni twierdzą, że ostra zima czyli „Tęgi Dziadek Mróż” przed nami, a inni, że ostrej zimy, ani w styczniu, ani w lutym nie będzie. Czas pokaże: „byle do wiosny”!

Uważam, że ci ostatni, którzy głoszą, że zima będzie, bo być musi, ale będzie to Łagodna zima. Będzie i słońce i mróż, chmury i śnieg, mgła i lekki wiatr – czyli będzie – jak na „wyspach brytyjskich” – wszystkiego po trochu. Przeżyjemy! …
bo:
„Gdy Trzej Królowie ciepłem darzą, gospodarze o wczesnej wiośnie gwarzą”.
Przypomnę, że w „Trzech Króli” – 6.I.2018 było u nas bardzo ładnie: ciepło i słonecznie, a ja wierzę w przypowieści i ufam, że się sprawdzą!

________________________
Źródla: - tekst: Kazimierz Szablewski, POGODYNKA NA ROK 2018, Krzemieniewo 2018, (kajet XX wydany nakładem własnym Autora), /tam:/ str. 11-13
- zdjęcie: Kazimierz Szablewski, CHATA STAROCI – KRZEMIENIÓWKA, Krzemieniewo 1982-2016, (kajet XIX wydany nakładem własnym Autora), /tam:/ str. 47 – dodatek „Powódź”.


_________________________
Dla www.krzemieniewo.net
z podarowanego egzemplarza
„Pogodynki na rok 2018”
wypisał: Leonard Dwornik

Fragmenty autorskich streszczeń niektórych KAJECIKÓW Kazimierza Szablewskiego (w tym też akapit o „Pogodynkach”)


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,262,634 Unikalnych wizyt