Kwietnia 18 2024 07:15:18
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


KAISER IGNACY

Mieszkaniec Luboni

KAISER Ignacy (31 I 1908 – 26 IX 1974).
Urodził się w Luboni pow. Leszno. Był synem Jana i Marii z domu Nawrocik. Miał dwóch braci - Jana i Franciszka oraz siostrę Stanisławę. Rodzice byli pracownikami majątku Morawskich w Luboni. Tam Ignacy ukończył szkołę powszechną i wyuczył się zawodu kołodzieja. Czynną służbę wojskową odbywał w latach 1928-1930 w Lesznie. Po jej ukończeniu zawarł związek małżeński ze Stanisławą Wader. W rodzinie tej w roku 1935 urodził się syn Edmund.
W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do 5 batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza, który miał ochraniać granicę wschodnią. 18 IX 1939 r. pod Tłumaczem wzięty do niewoli radzieckiej. Przebywał w obozie w Starobielsku. Pracował niewolniczo w okolicach Krzywego Rogu. 3 VI 1940 wywieziony na daleką północ do Siewżełdorłagu (Komi ASRR), gdzie przebywał aż do ogłoszenia amnestii. Po uwolnieniu 17 VII 1941 ze stacji Miezog wysłany do punktu zbornego polskich jeńców w Juży. 5 IX 1941 w Tatiszczewie został formalnie wcielony do tworzących się oddziałów gen. Andersa. Przybył do zgrupowania tworzącego się w pobliżu miasta Samarkandy. Z II Korpusem przeszedł cały szlak bojowy. Był żołnierzem 5 batalionu łączności 5 Kresowej Dywizji Piechoty w stopniu kaprala.
Do kraju powrócił w 1948 r. Zamieszkał w rodzinnej wsi. Podjął pracę w firmie budowlanej w Lesznie. W 1955 r. przeniósł się do Ponieca. Po przejściu na emeryturę zajmował się gospodarstwem rodzinnym. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Poniecu. Odznaczony m.in. Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, Medalem Wojska, Gwiazdą za Wojnę 1939-1945, Gwiazdą Italii, Odznaką Pamiątkową 5 Kresowej Dywizji Piechoty.

Źródła:
F.Glura, Żołnierze z Ziemi Gostyńskiej pod Monte Cassino, Gostyń 1994.
http://www.indeks.karta.org.pl/szczegoly.asp?id=104205 („Indeks Represjonowanych”)

-------------------------------------------------
Informacja: pan Jarosław Wawrzyniak.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,216,808 Unikalnych wizyt