NOWINA:
ma być w niebieskiem polu podkowa biała nakształt kotłowego ucha. Tyle Długosz w Klejnotach, o krzyżu albo mieczu w tem uchu kotłowem, niema u niego żadnej wzmianki.
Rola marszałkowska z r. 1461 kładzie pole tarczy czerwoe, w niem białe ucho kotłowe wiszące, a w uchu biały krzyż; natomiast herbarz arsenalski kładzie zgodnie z opisem Długosza białą Nowinę w niebieskiem polu.
W zapiskach sądowych średniowiecznych przychodzi ten herb niezwykle często, najwcześniej pod r. 1392, zawsze opisywany jako zawiasa z krzyżem. Jeszcze herbarz arsenalski zgodnie z rolą marszałkowską ma krzyż w zawiasie czyli w kotłowem uchu, dopiero herbarzyk Ambrożego w miejsce krzyża miecz położył.
Pieczęcie średniowieczne z tem herbem należą do wielkich rzadkości, mam tylko o kilku zaledwie wiadomość: jedną jest pieczęć Naciesława z Dobrosułowa z r. 1293, drugą pieczęć Jana Krowickiego dziekana lwowskiego z r. 1503, trzecią Tomasza Rosznowskiego kanonika i oficyała krakowskiego z r. 1517, czwartą wreszcie Stanisława Młosowskiego podsędka ziemskiego krakowskiego z r. 1583.
Józef Czerny kasztelan sądecki z XVII wieku nosi herb Nowinę połączony z herbem Nabra.
Nowina z roli marszałkowskiej z 1461 roku
Nowina z herbarzyka Ambrożego
Klejnot średniowieczny tego herbu nie jest znany.
--------------------------------------------------------------
Piekosiński Franciszek, Heraldyka polska wieków średnich, Kraków 1899, str. 105-106.
|