Listopada 24 2024 00:23:43
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Franciszek Ksawery hr. Łubieński

I. Franciszek Ksawery hr. Łubieński, najstarszy syn Feliksa, b. Kapitan gwardyi Napoleona, potem kilka razy Deputowany na sejm księztwa Warszawskiego z powiatu Szkalbmierskiego, urodził się w Szczytnikach w W. Ks. Poznańskiem, d. 5 stycznia 1784 r. Umarł w Krakowie d. 7 czerwca 1826 r., pochowany w Wiskitkach. W 1801 r. ożenił się z Anną Miłkowską herbu Abdank, córką Michała i Józefy Łentowskiej, prawnuczką Kazimierza Łubieńskiego Starosty Lelowskiego. Z niej zostawił syna Kazimierza Łubieńskiego. Rozwiódłszy się z Anną Miłkowską pojął w małżeństwo (d. 20 listopada 1810 r. w Warszawie) Paulinę z Potockich herbu Pilawa, córkę Seweryna i Anny Sapieżanki, z której zostawił syna Seweryna.

Kazimierz hr. Łubieński syn Franciszka z Anny Miłkowskiej, dziedzic rozległych dóbr w Krakowskiem, Członek honorowy deputacyi szlacheckiej gubernii Radomskiej, urodził się w Stawach (wieś dziedziczna najstarszej linii Łubieńskich - Zygmunta Chorążego Sieradzkiego - w parafii Imielno, okręgu Jędrzejowskim, powiecie Kieleckim) d. 19 listopada 1801 r. Po matce objął w posiadanie dziedziczne niegdyś dobra starszej linii Łubieńskich a mianowicie: klucze Kazimierza Wielka i Imielno. Na dniu 16 maja 1833 r. pojął w małżeństwo Maryą hr. Krasińską, córkę Józefa Senatora Kasztelana Królestwa Polskiego i Emilii hr. z Tenczyna Ossolińskiej, z której ma syna Franciszka urodzonego d. 26 lutego 1834 r. w Krakowie, Radcę Dyrekcyi Szczegółowej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego gubernii Radomskiej w Kielcach, żonatego (1859) z Anną Maryą Klementyną ks. Lubomirską, córką Konstantego, i córkę Emilię (ur. d. 11 sierpnia 1835 r.), zaślubioną (1857) Feliksowi Junosza Sobańskiemu synowi Ludwika i Róży z Łubieńskich.

Seweryn hr. Łubieński, syn Franciszka z Pauliny Potockiej, Członek Deputacyi Szlacheckiej gubernii Lubelskiej, dziedzic dóbr Kolano, Gęś i Rudzieniec w powiecie Radzyńskim, które po matce i ciotce odziedziczył, urodził się d. 8 lipca 1811 r. w Warszawie, umarł d. 21 lutego 1855 r. w Wenecyi; pochowany w Wiskitkach. Z Anieli hrabianki Jezierskiej, córki Jana Marszałka Szlachty gubernii Lubelskiej i Karoliny z Jelskich, zaślubionej d. 28 stycznia 1835 r.; zostawił dziewięcioro dzieci, jakoto: Wandę za Michałem Wejsenhoffem (zaślubioną, 1859); Maryę Wandę, za Janem Górskim herbu Boża Wola, dziedzicem Woli Pekoszewskiej w Rawskiem (zaślub, d. l lutego 1858); Witolda Józefa, Kazimierza, Zdzisława Stanisława, Mieczysława Jana, Bogumiłę, Jadwigę i Jana Nepomucena.

________________________________
Źródło:
Stanisław Kazimierz Kossakowski: „Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich (z przypisami Juliana Błeszczyńskiego)”, Tom 3, w Drukarni Józefa Bergera, Warszawa 1872 [przypis na str. XLI – XLIII].


O Franciszku Ksawerym Łubieńskim w późniejszym opracowaniu genealogicznym z XIX w.



______________________________
Źródło:
Jerzy Sewer hr. Dunin-Borkowski: „GENEALOGIE ŻYJĄCYCH UTYTUŁOWANYCH RODÓW POLSKICH”, Nakładem księgarni Seyfartha i Czajkowskiego, Lwów 1895 (str. 373-376).

______________________________
Dla www.klasaa.net wybrał
i opracował: Leonard Dwornik


Nieco inaczej o Franciszku Ksawerym Łubieńskim i jego rodzeństwie w „Klanie Łubieńskich” Mariana Brandysa.

Zobacz portret małego Franciszka Ksawerego Łubieńskiego z matką (z „Pamiętnika rodziny Łubieńskich”).

Biogram współczesnego literata - Tomasza Łubieńskiego (ur. 1938), prapraprawnuka Franciszka Ksawerego Łubieńskiego i… generała Franciszka Morawskiego.



WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,931,330 Unikalnych wizyt