I. Franciszek Ksawery hr. Łubieński, najstarszy syn Feliksa, b. Kapitan gwardyi Napoleona, potem kilka razy Deputowany na sejm księztwa Warszawskiego z powiatu Szkalbmierskiego, urodził się w Szczytnikach w W. Ks. Poznańskiem, d. 5 stycznia 1784 r. Umarł w Krakowie d. 7 czerwca 1826 r., pochowany w Wiskitkach. W 1801 r. ożenił się z Anną Miłkowską herbu Abdank, córką Michała i Józefy Łentowskiej, prawnuczką Kazimierza Łubieńskiego Starosty Lelowskiego. Z niej zostawił syna Kazimierza Łubieńskiego. Rozwiódłszy się z Anną Miłkowską pojął w małżeństwo (d. 20 listopada 1810 r. w Warszawie) Paulinę z Potockich herbu Pilawa, córkę Seweryna i Anny Sapieżanki, z której zostawił syna Seweryna.
Kazimierz hr. Łubieński syn Franciszka z Anny Miłkowskiej, dziedzic rozległych dóbr w Krakowskiem, Członek honorowy deputacyi szlacheckiej gubernii Radomskiej, urodził się w Stawach (wieś dziedziczna najstarszej linii Łubieńskich - Zygmunta Chorążego Sieradzkiego - w parafii Imielno, okręgu Jędrzejowskim, powiecie Kieleckim) d. 19 listopada 1801 r. Po matce objął w posiadanie dziedziczne niegdyś dobra starszej linii Łubieńskich a mianowicie: klucze Kazimierza Wielka i Imielno. Na dniu 16 maja 1833 r. pojął w małżeństwo Maryą hr. Krasińską, córkę Józefa Senatora Kasztelana Królestwa Polskiego i Emilii hr. z Tenczyna Ossolińskiej, z której ma syna Franciszka urodzonego d. 26 lutego 1834 r. w Krakowie, Radcę Dyrekcyi Szczegółowej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego gubernii Radomskiej w Kielcach, żonatego (1859) z Anną Maryą Klementyną ks. Lubomirską, córką Konstantego, i córkę Emilię (ur. d. 11 sierpnia 1835 r.), zaślubioną (1857) Feliksowi Junosza Sobańskiemu synowi Ludwika i Róży z Łubieńskich.
Seweryn hr. Łubieński, syn Franciszka z Pauliny Potockiej, Członek Deputacyi Szlacheckiej gubernii Lubelskiej, dziedzic dóbr Kolano, Gęś i Rudzieniec w powiecie Radzyńskim, które po matce i ciotce odziedziczył, urodził się d. 8 lipca 1811 r. w Warszawie, umarł d. 21 lutego 1855 r. w Wenecyi; pochowany w Wiskitkach. Z Anieli hrabianki Jezierskiej, córki Jana Marszałka Szlachty gubernii Lubelskiej i Karoliny z Jelskich, zaślubionej d. 28 stycznia 1835 r.; zostawił dziewięcioro dzieci, jakoto: Wandę za Michałem Wejsenhoffem (zaślubioną, 1859); Maryę Wandę, za Janem Górskim herbu Boża Wola, dziedzicem Woli Pekoszewskiej w Rawskiem (zaślub, d. l lutego 1858); Witolda Józefa, Kazimierza, Zdzisława Stanisława, Mieczysława Jana, Bogumiłę, Jadwigę i Jana Nepomucena.
________________________________
Źródło:
Stanisław Kazimierz Kossakowski: „Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich (z przypisami Juliana Błeszczyńskiego)”, Tom 3, w Drukarni Józefa Bergera, Warszawa 1872 [przypis na str. XLI – XLIII].
O Franciszku Ksawerym Łubieńskim w późniejszym opracowaniu genealogicznym z XIX w.
______________________________
Źródło:
Jerzy Sewer hr. Dunin-Borkowski: „GENEALOGIE ŻYJĄCYCH UTYTUŁOWANYCH RODÓW POLSKICH”, Nakładem księgarni Seyfartha i Czajkowskiego, Lwów 1895 (str. 373-376).
______________________________
Dla www.klasaa.net wybrał
i opracował: Leonard Dwornik
Nieco inaczej o Franciszku Ksawerym Łubieńskim i jego rodzeństwie w „Klanie Łubieńskich” Mariana Brandysa.
Zobacz portret małego Franciszka Ksawerego Łubieńskiego z matką (z „Pamiętnika rodziny Łubieńskich”).
Biogram współczesnego literata - Tomasza Łubieńskiego (ur. 1938), prapraprawnuka Franciszka Ksawerego Łubieńskiego i… generała Franciszka Morawskiego.
|