IV. Jan hr. Łubieński, czwarty syn Feliksa Ministra, dziedzic miasta Okuniewa z przyległościami, w powiecie Stanisławowskim, urodził się d. 27 grudnia 1786 r. w Szczytnikach. W r. 1807 Generał powstania Rawskiego, później posłował kilkakrotnie ze Stanisławowskiego i różne urzędy obywatelskie piastował. Dwukrotnie w związki małżeńskie wstępował: 1° voto z Anna Klicka. h. Pruss I°, córka Stanisława, Cześnika rożańskiego i Ewy z Szymanowskich (zaślubił ją d. 17 grudnia 1810 r. w Okuniewie, zmarła d. 1 lutego 1837 r.; pogrzebiona w Okuniewie), 2° voto z Izabellą Michałowską h. Jasieńczyk (zaślubioną d. 4 maja 1843 r.). Z pierwszej żony Anny Klickiej miał czworo dzieci a mianowicie: Stanisława, Ewelinę, za Wacławem Popielem h. Sulima, dziedzicem Turny, Amelią, za Karolem Krasińskim h. Ślepowron (synem Józefa Oboźnica Koronnego i Anny z Ossolińskich), i Władysława. Z drugiej żony Izabelli Michałowskiej, ma córkę Ludwikę.
Stanisław hr. Łubieński, najstarszy syn Jana z Anny Klickiej dziedzic dóbr Ruchna w powiecie siedleckim, dotąd żyjący, urodził się w Warszawie d. 22 września 1811 r.; nie wstępował w związki małżeńskie. Władysław hr. Łubieński, drugi syn Jana z Anny Klickiej, dziedzic dóbr Dobrzelina w obwodzie gostyńskim powiecie orłowskim (urodził się d. 23 lipca 1815 r.); na dniu 2 czerwca 1849 r. zaślubił Maryą Orsetti h. Złotokłos, córkę Władysława Orsettego z Dobrzelina i Justyny z Wodzyńskich, z którą ma dzieci troje: Gustawa-Władysława urodzonego w r. 1850 w Warszawie, Stanisława-Władysława urodzonego w r. 1852 w Dobrzelinie i Maryę Władysławę urodzoną w r. 1853.
________________________________
Źródło:
Stanisław Kazimierz Kossakowski: „Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich (z przypisami Juliana Błeszczyńskiego)”, Tom 3, w Drukarni Józefa Bergera, Warszawa 1872 [przypis na str. XLVIII – XLIX].
O Janie Łubieńskim w późniejszym opracowaniu genealogicznym z XIX w.
______________________________
Źródło:
Jerzy Sewer hr. Dunin-Borkowski: „GENEALOGIE ŻYJĄCYCH UTYTUŁOWANYCH RODÓW POLSKICH”, Nakładem księgarni Seyfartha i Czajkowskiego, Lwów 1895 (str. 378-379).
______________________________
Dla www.klasaa.net wybrał
i opracował: Leonard Dwornik
Nieco inaczej o Janie Łubieńskim i jego rodzeństwie w „Klanie Łubieńskich” Mariana Brandysa.
Zobacz portret Jana Łubieńskiego z „Pamiętnika rodziny Łubieńskich”.
|