Przypis LD do nagrobka „KSIĘDZU ANTONIEWICZOWI”
Franciszek Morawski w liście z 23 listopada 1852 r., czyli w niecałe dwa tygodnie po śmierci Ojca Karola Antoniewicza, pisał do Stanisława Egberta Koźmiana: "Sądząc że potrzebujesz nagrobku X. Antoniewicza dla umieszczenia go w artykule jakim, uwiadamiającym o tym obrzędzie odbytym w Obrze, posyłam go. Chciałem go cofnąć, boście go obadwa [adresat i jego brat Jan – przyp. LD] niedostatecznym uznawali, ale Czerwona Wieś się uparła i wyryć kazała. Nagrobek jest taki:
Z krzyżem w ręku nad polskim górujący ludem,
Starłeś go i podniosłeś słowa twego cudem,
Krzepiłeś go w niedoli nadzieją i wiarą,
Dla niegoś żył jedynie, i dlań padł ofiarą.
Dziś cię szuka w twym grobie, przez łzy widzi w niebie,
I modląc się za tobą, modli i przez ciebie.
Ostatni pono wiersz zdawał się wam mniej logiczny, mnie zaś z tego względu dobry i poetyczny, że jest naturalnem następstwem poprzedniego. Lud w niepewności ziemskiej żałości szuka go raz w grobie, drugi raz w niebie, i ztąd modli się za nim, i modli przez niego. Właśnie ten szukający go żal stanowi całą poezyę. Szkoda żeś nie próbował także ułożyć nagrobku dla zmarłego. Nie o to szło mi niezawodnie, aby mój był umieszczony, lecz więcej godny jego poświęcenia i zgonu....”.
Nagrobek, o którym tu mowa, został postawiony w Obrze, staraniem i głównie kosztem p. Stanisława Chłapowskiego z Czerwonej Wsi, 14 listopada, jako w rocznicę śmierci O. Antoniewicza. Pod popiersiem z kararyjskiego marmuru znajduje się na wielkiej tablicy marmurowej napis powyższy. Myśmy [bracia Stanisław Egbert i Jan Koźmianowie – przyp.LD] bynajmniej nic nie mieli przeciw tak pięknemu napisowi, tylko przeciw ostatniemu wierszowi w wersyi poprzednio przez jenerała ułożonej. Wiersz ten brzmiał:
I modląc się za tobą, modli i do ciebie.
Otóż zdawało się nam że byłoby zbyt śmiałem tak wcześnie kanonizować choćby i najświętszego kapłana.
__________________
Źródło:
Stanisław Egbert Koźmian „OJCIEC KAROL ANTONIEWICZ”, „Pisma wierszem i prozą Stanisława Koźmiana” tom II, Poznań 1872.
__________________
Dla www.klasaa.net
wypisał: Leonard Dwornik
Biogram ks. Karola Antoniewicza (1807-1852) ze zdjęciem marmurowego nagrobka w Obrze.
|