Numeracja ogrodów zaczynała się od strony Małego Dworu, i biegła – patrząc od strony kościoła – lewą stroną, do starej szkoły, do numeru 24. Czyli: gospodarstwo nr 1 nadane Andrzejowi Patelce to obecne gospodarstwo Adama Mielczarka; natomiast gospodarstwo numer 24 nadane Józefowi Skrzypczakowi jest obecnie podzielone na kilka działek (m.in. Jana Żalika). Numery od 25 biegły znów od Małego Dworu (od obecnego gospodarstwa Feliksa Jakubowskiego) w stronę kościoła do numeru 41 (obecne gospodarstwo Romualda Kowalskiego).
Pola przydzielono w następującej kolejności, patrząc od strony wsi w kierunku szosy gostyńskiej, od lewej: numery od 5 do 24, dalej od 41 malejąco do 25, i malejąco od 4 do 1. Obowiązywała tu w przybliżeniu zasada: kto ma dalej ogród od wjazdu na pole, ten ma bliżej pole. Czyli gospodarstwa położone najbliżej Małego Dworu miały przydzielone skrajne pola po lewej i po prawej, natomiast gospodarstwa położone najdalej dostały pola na środku, przy wjeździe z głównej drogi wiejskiej.
Trudno jest odtworzyć ówczesny układ wsi, bo z reguły gospodarstwa dostawały córki rolników i prawie w każdym pokoleniu zmieniało się nazwisko gospodarza. Jedynym wyjątkiem jest gospodarstwo oznaczone w recesie numerem 8, nadane Filipowi Fortuniakowi, które przejmowali kolejno potomkowie w linii męskiej: Franciszek, Tomasz, Władysław i Józef. Przez kilka pokoleń podobnie było z gospodarstwem nr 5 nadanym Rochowi Tobole, przejętym kolejno przez Andrzeja Wincentego, Tomasz i Jana Tobołów, jednak aktualnie gospodarstwo prowadzi Jerzy Pawłowski.
Informację nadesłał pan Jarosław Wawrzyniak
|