|
Z dniem 5 marca 1945 został mianowany nauczycielem tymczasowym w Mierzejewie, Czternasty Stefan. Do rejonu szkolnego Mierzejewo przyłączy się folwark Grabówiec, który jest oddalony od szkoły około 2 kilometrów. Zorganizowano klasy I i Ia, klasy II i IIa. Pierwsza klasa to dzieci rocznika 1937 i dzieci starsze, które nie znają żadnej litery. Klasa Ia przerabia w przyspieszonym tempie program klasy pierwszej. Klasa II to dzieci, które umieją słabo czytać i pisać, przerabiają normalnie program klasy II. Klasa IIa przerabia w przyspieszonym tempie program klasy II i III.
Wszystkich dzieci zapisało się 42. nauka odbywała się codziennie w myśl wskazówek z konferencji wstępnej i rozporządzeń z Inspektoratu Szkolnego z Leszna.
Z dniem 1 kwietnia zorganizowano kurs dokształcający dla dorosłych – uczestników kursu było 20 osób. Na kursie przerabiano pobieżnie program klasy III i IV.
1 Maja – odbyła się skromna uroczystość w szkole z udziałem dzieci, rodziców oraz gości. Była to pierwsza uroczystość w naszej Odrodzonej Demokratycznej Polsce. Na całość składały się deklamacje, śpiew, inscenizacja i okolicznościowe przemówienie nauczyciela.
3 Maja – odbyła się Msza św. w Drobninie, a dalej pogadanka w klasie dla dzieci w szkole.
Z dniem 16 maja zostaje nauczyciel Czternasty Stefan powołany do czynnej służby wojskowej. Dzieli dzieci według następującego porządku: dzieci z folwarku Grabówiec przerzuca do szkoły w Oporowie, a dzieci z Mierzejewa do szkoły w Drobninie. Dzieci w ten sposób podzielone chodzą dalej do szkół, aż do końca roku szkolnego.
|
|
|
Dwór Drobnin Kościół Pawłowice Dwór Oporowo Kościół Drobnin Pałac Pawłowice Kościół Oporowo Pałac Garzyn Dwór Lubonia Pałac Górzno |
|