Lutego 27 2024 07:52:40
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Rok 1945

Z dniem 5 marca 1945 został mianowany nauczycielem tymczasowym w Mierzejewie, Czternasty Stefan. Do rejonu szkolnego Mierzejewo przyłączy się folwark Grabówiec, który jest oddalony od szkoły około 2 kilometrów. Zorganizowano klasy I i Ia, klasy II i IIa. Pierwsza klasa to dzieci rocznika 1937 i dzieci starsze, które nie znają żadnej litery. Klasa Ia przerabia w przyspieszonym tempie program klasy pierwszej. Klasa II to dzieci, które umieją słabo czytać i pisać, przerabiają normalnie program klasy II. Klasa IIa przerabia w przyspieszonym tempie program klasy II i III.
Wszystkich dzieci zapisało się 42. nauka odbywała się codziennie w myśl wskazówek z konferencji wstępnej i rozporządzeń z Inspektoratu Szkolnego z Leszna.

Z dniem 1 kwietnia zorganizowano kurs dokształcający dla dorosłych – uczestników kursu było 20 osób. Na kursie przerabiano pobieżnie program klasy III i IV.

1 Maja – odbyła się skromna uroczystość w szkole z udziałem dzieci, rodziców oraz gości. Była to pierwsza uroczystość w naszej Odrodzonej Demokratycznej Polsce. Na całość składały się deklamacje, śpiew, inscenizacja i okolicznościowe przemówienie nauczyciela.

3 Maja – odbyła się Msza św. w Drobninie, a dalej pogadanka w klasie dla dzieci w szkole.

Z dniem 16 maja zostaje nauczyciel Czternasty Stefan powołany do czynnej służby wojskowej. Dzieli dzieci według następującego porządku: dzieci z folwarku Grabówiec przerzuca do szkoły w Oporowie, a dzieci z Mierzejewa do szkoły w Drobninie. Dzieci w ten sposób podzielone chodzą dalej do szkół, aż do końca roku szkolnego.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,086,863 Unikalnych wizyt