|
Dnia 2 września nastąpiło otwarcie nowego roku szkolnego 1958/59. w tym roku szkolnym do rejonu Mierzejewo dołączono dzieci z folwarku Grabówiec. W obecnym roku obwód szkoły Mierzejewo powiększył się o Grabówiec, z którego troje dzieci zasili klasę pierwszą, a jedno do klasy drugiej.
Klasa I – stan 11 (chłopców 6, dziewcząt 5)
Klasa II – stan 10 (chłopców 5, dziewcząt 5)
Klasa III – stan 7 (chłopców 3, dziewcząt 4)
Klasa IV – stan 5 (chłopców 4, dziewcząt 1)
W sierpniu bieżącego roku Rada Ministrów zaakceptowała projekt rozporządzenia w sprawie podwyżki uposażeń nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 września bieżącego roku. W ten sposób zrealizowano poprawę materialną pracowników oświaty zapowiedzianą przez Władysława Gomułkę na IV Kongresie Związków Zawodowych. Obok tego uzyskano obniżkę godzin pracy dla nauczycieli szkół podstawowych z 30 do 26 godzin. Każdy prawie nauczyciel dalej będzie pracował tych godzin 30, a uposażenie wzrośnie, gdyż te 4 godziny będą płatne z funduszu godzin nadliczbowych. Dalej rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje wprowadzenie dodatku za nauczanie w klasach łączonych, gdzie 1 godzina nauki liczyć się będzie jak 1,1 godziny.
Powyższe dane są już oznaką poprawy warunków bytu pracy pracowników oświaty. Dlatego nauczycielstwo z pewną dozą entuzjazmu przystępuje do pracy w nowym roku szkolnym.
22 listopada 1958
W przeddzień 22 listopada 1958 roku auto obywatela Dwornika sekretarza Komitetu Rodzicielskiego zajeżdża przed szkołę i zabiera miejscowego nauczyciela z całą rodziną do szkoły zbiorczej w Drobninie. Tu Komitet Rodzicielski wraz z Komitetem rodzicielskim przy szkole Drobnin przygotowali skromną uroczystość „Dnia Nauczyciela”. Miło czas spędziło grono bakalarzy z rodzinami przy kawie, śledziku i lampce wina.
Dnia następnego 22 listopada dzień wolny od pracy. I tego dnia autem przewieziono nauczyciela na akademię do Leszna, a później na zabawę. Pierwszy raz tak uroczyście obchodzono Dzień Nauczyciela. Społeczeństwo doceniając znaczenie nauki i wydatną pracę całego nauczycielstwa, przychylnie ustosunkowało się do Dnia Karty Nauczyciela.
W tym dniu również i dzieci szkolne przyniosły masę kwiatów, oraz własnoręczne telegramy, złożyły na ręce swego wychowawcy wraz z życzeniami długiego życia i wydatnej pracy.
6 grudnia 1958
Jak w innych szkołach tak i w szkole w Mierzejewie odbyło się dnia 6 grudnia 1958 roku zebranie Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego Drobnin. Lekcję przeprowadził w klasach łączonych miejscowy nauczyciel. Tematem w klasie II było opowiadanie pod tytułem „Nasz karmnik”, a w klasie I czytanka z elementarza strona 56. na konferencję przybyła pani Inspektor Boruczkowska oraz 19 Koleżanek i Kolegów. Referat wygłosiła pani Inspektor o pracy w klasach łączonych. Po żywej dyskusji odbyło się skromne przyjęcie towarzyskie, które przeciągnęło się do godzin wieczornych.
11 stycznia 1959
Staraniem Komitetu Rodzicielskiego dnia 11 stycznia 1959 roku odbył się wieczorek dla dzieci. Na wieczorek stawił się cały zarząd Komitetu Rodzicielskiego. Orkiestra doborowa składająca się z członków Komitetu bezinteresownie uprzyjemniała przez 6 godzin swym najmłodszym zastępcom.
Dzieci poprzebierane tańczyły, śpiewały, dokazywały i samorzutnie występowały z urozmaiceniami. Potem posiłek składający się z bułek z wędliną i słodkiej herbaty smakował doskonale. W czasie tańca znów kursowała puszka z cukierkami. Orkiestra zmęczona, a dzieci zadowolone po rozrywce wróciły do domu.
Tegoroczne ferie wiosenne rozpoczęły się dnia 23 marca i trwały do dnia 31 marca włącznie.
1 – 2 maja 1959
Święto Pracy – dzień 1-go Maja przypadł w piątek. Dzieci jak i nauczycielstwo brały udział sami w pochodzie jak i na uroczystości. Dzień 2-go maja (sobota) stał się dniem wolnym od zajęć w myśl zarządzenia Ministerstwa Oświaty.
3 czerwca 1959
Dnia 3 czerwca nauczyciel zdał egzamin końcowy ze Studium Nauczycielskiego kierunek Pedagogika ze specjalizacją w zakresie nauczania początkowego w Poznaniu z wynikiem pomyślnym.
18 czerwca 1959
na zakończenie roku szkolnego dzieci pracowały na polach PGR przez 2 godziny przy niszczeniu stonki ziemniaczanej, za co otrzymały konie i wóz, które zużytkowaliśmy na całodzienną wycieczkę nad jezioro do Osiecznej.
20 czerwca 1959
Zakończenie roku szkolnego odbyło się dnia 20 czerwca 1959 roku. Końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:
Klasa I – stan 10 (promowanych 9, na drugi rok nauki 1)
Klasa II – stan 10 (promowanych 10)
Klasa III – stan 7 (promowanych 6, na drugi rok nauki 1)
Klasa IV – stan 5 (promowanych 4, na drugi rok nauki 1)
W bieżącym roku kalendarzowym wszystkie dzieci (32) zebrały i zapłaciły na Społeczny Fundusz Budowy Szkół 225 złotych. W zbieraniu składek przodował uczeń klasy IV Stanisław Sikorski.
Na Społeczny Fundusz Odbudowy Warszawy każde dziecko złożyło jednorazowo 2 złote czyli razem 64 złote, które wpłacono na powyższe konto PKO – Poznań Nr 5-9-11444.
|
|
|
Dwór Drobnin Kościół Pawłowice Dwór Oporowo Kościół Drobnin Pałac Pawłowice Kościół Oporowo Pałac Garzyn Dwór Lubonia Pałac Górzno |
|