Października 10 2024 16:18:25
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Rok szkolny 1959/60

Dnia 1 września o godzinie 8.30 otwarto drzwi szkoły by rozpocząć nowy rok szkolny.
Do szkoły stawiło się ogółem 30 dzieci:
Klasa I – stan 6 (5 chłopców, 1 dziewczynka)
Klasa II – stan 7 (4 chłopców, 3 dziewczęta)
Klasa III – stan 10 (6 chłopców, 4 dziewczęta)
Klasa IV – stan 7 (3 chłopców, 4 dziewczęta)

Pięknie i czysto ubrane dzieci wysłuchały parę słów wstępnych nauczyciela w sprawie nauki, rozkładu lekcji i podręczników, które otrzymały w czasie wakacji w 100%. Następnie wyznaczono każdemu dziecku miejsce w ławce. Po wysłuchaniu wierszy i śpiewu, dzieci wróciły do domu z tym, że w dniu następnym już odbywać się będą normalne lekcje.

15 listopada 1959
Dnia 15 listopada odbyło się pierwsze zebranie Komitetu Rodzicielskiego połączone z wywiadówką.

21 listopada 1959
21 listopada jest dniem wolnym od nauki. W tym dniu przypadł „Dzień Karty Nauczyciela”. Jednak w tym dniu zebrały się wszystkie dzieci w klasie z garściami żywych kwiatów i laurkami dla swego nauczyciela. Po wierszykach i skromnych z głębi serc płynących życzeniach oraz obdarowaniu kwiatami, uroczystość kończy się zwykłym szarym dniem.

3 stycznia 1960
W tym dniu przygotowano znów uroczystość choinki noworocznej. Na uroczystość składały się występy wszystkich dzieci w następujących krótkich sztukach:
1. W szkole u Kalendarza.
2. Katar Dziadka Mroza.
3. Wieczór sylwestrowy.
Wieczór zgromadził wszystkich rodziców w sali szkolnej i pozwolił podziwiać przygotowaną uroczystość. Występy były udane, tylko za krótkie.

W tych dniach zainstalowano w świetlicy PGR-u telewizor. Wstęp do świetlicy unormowano w ten sposób, aby uczniowie mogli tam też przebywać, ale tylko do godziny 20.00. Porządku mają pilnować wszyscy rodzice.

18 lutego 1960
Dzieci szkolne zebrały 50 kilogramów makulatury, którą przekazano do GS-u w Krzemieniewie. Otrzymaną z tego sumę 21.50 złotych oddano do kasy Komitetu Rodzicielskiego na budowę szkół w zbiórce wyróżniła się uczennica klasy III Czternasta M., oddając 9 kilogramów makulatury.

17 maja 1960
W dniu 17 maja kierownik szkoły zorganizował wycieczkę krajoznawczą do Poznania. Wzięło w niej udział 16 dzieci. Uczniowie poznali miasto oraz jego zabytki historyczne i kulturalne (Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne, Przyrodnicze, Ratusz). Wiele radości sprawiło dzieciom oglądanie zwierząt w ZOO. Pobyt w ZOO wykorzystał nauczyciel dla celów naukowych, gdyż zwracając uwagę na poszczególne zwierzęta powoływał się na przerobione lekcje.
Zmęczone całodzienną bieganiną wróciły dzieci wieczorem do domu, długo jeszcze wspominając Poznań.

14 czerwca 1960
Dnia 14 czerwca urządzono wycieczkę nad jezioro w Osiecznej. Wzięła w niej udział cała szkoła, czyli 30 dzieci. Niestety pogoda nie dopisała, gdyż było dość chłodno. Z tych względów dzieci nie mogły się kąpać. Bawiono się jednak wesoło w różne gry i zabawy, śpiewano i brodzono w wodzie. W godzinach popołudniowych dzieci wróciły do domu, przewiezione końmi miejscowego PGR.

23 czerwca 1960
Dnia 23 czerwca roku 1960 nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego. W tym dniu wydano świadectwa.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,770,940 Unikalnych wizyt