|
Rok szkolny 1961/62 rozpoczął się już w ostatnich dniach sierpnia. Dnia 30 sierpnia Komisja z powiatu zbadała gotowość szkół do rozpoczęcia roku szkolnego. W skład Komisji wchodzili: Inspektor Oświaty mgr Rajewski, oraz Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej obywatel Dudziński. Miejscowa szkoła była przygotowana do rozpoczęcia roku dobrze. Ściany klasy w czasie wakacji zostały odmalowane i sprzątnięte. Jedynie Komisja miała zastrzeżenia co do ław szkolnych, które w tej klasie są jeszcze stare, pamiętają czasy budowy tej szkoły.
Dnia 1 września o godzinie ósmej zebrały się dzieci szkolne w liczbie 25:
Klasa I – stan 5 (3 chłopców, 2 dziewczęta)
Klasa II – stan 7 (4 chłopców, 3 dziewczęta)
Klasa III – stan 7 (6 chłopców, 1 dziewczynka)
Klasa IV – stan 6 (3 chłopców, 3 dziewczęta)
Powyższe zestawienie przedstawia stan w podziale na klasy, dziewczęta i chłopców. Dzieci zostały już przed wakacjami zaopatrzone w podręczniki szkolne. Uczniowie klasy III i IV w 100% zostali zaopatrzeni w stare podręczniki, a w klasie I i II nowych podręczników zakupiono zaledwie w 20%.
Po krótkiej pogadance dzieci zapoznały się z planem lekcji, miejscem które zajmą już jutro. Potem wysłuchały kilku pieśni oraz wierszy, a uczniowie klasy I obdarowane cukierkami i kwiatami wracały do domu, aby następnego dnia stanąć już do pracy.
W dniu 18 listopada obchodzono uroczyście Dzień Karty Nauczyciela. Ten dzień był dniem wolnym od pracy. Poczta przyniosła w związku z Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela najserdeczniejsze życzenia od organizacji społecznych, a władze szkolne przydzieliły nagrodę pieniężną.
Dnia 31 października miejscowa szkoła została umeblowana nowymi ławami. Staraniem instruktora oświaty przy Gromadzkiej Radzie Narodowej obywatela Szpurki Czesława szkoła otrzymała 11 sztuk nowych ław szkolnych. Ławy z Leszna odebrał bezinteresownie miejscowy Komitet Opiekuńczy. 2 listopada zlustrował szkołę lekarz Ośrodka Zdrowia Krzemieniewo, dwoje dzieci przekazał na prześwietlenia, a dwoje innych znów było bardzo brudnych.
W związku z zakończeniem pierwszego półrocza, staraniem Komitetu Rodzicielskiego zorganizowano zabawę dziecięcą. W czasie zabawy nauczyciel przeprowadził kilka ładnych gier towarzyskich. Dzieci za 25 złotych otrzymały: paczkę ciastek, torebkę cukierków, po 2 batony, paczkę wafli, herbatę, 2 pączki i porcję kiełbasy z bułeczką. Wesoło i w pięknym nastroju minęła karnawałowa niedziela (4.02.1962).
Nasza szkoła jest zbudowana za wsią, przy drodze do Oporówka. Za ostatnim gospodarzem z gromady Mierzejewo kończy się bruk. Droga do szkoły prowadzi polną drogą, na której jesienią i wiosną można „psy topić”. Jednak tą drogę (300 metrów) musza dwa razy dziennie pokonać uczące się dzieci. Kierownictwo szkoły wystąpiło do Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Krzemieniewie z prośbą o przyjście z pomocą ulepszenia drogi do szkoły. Prezydium ustosunkowało się przychylnie do prośby i zakupiło 10 wagonów żużla. Miejscowe PGR dostarczyło siły pociągowej, a gospodarze rąk do pracy. Zwieziono żużel i podwyższono drogę około 400 metrów. Po ujechaniu drogi dziś dzieci biegną w czystych i suchych butach do szkoły. Z umocnionej drogi korzystają wszyscy, którzy tędy jadą lub idą.
17 kwietnia dotarł do naszej szkoły teatr lalek z Zielonej Góry i wystawił sztukę kukiełkową pod tytułem „W zamku czarownika”. Na zobaczenie tej sztuki przybyło 53 osób starszych i dzieci – wstęp pobrano po 4 złote. Kilka dni później (bo 28 kwietnia 1962) ten sam teatr przybył do szkoły zbiorczej w Drobninie, gdzie wstępne pobrano po 2 złote od osoby. W maju kierownictwo szkoły zwróciło się do Zespołu Lalkowego w Zielonej Górze z pismem 24/62 o wytłumaczenie różnicy cen, jednak list został bez odpowiedzi.
Dnia 20 czerwca wybrała się nasza „dzieciarnia” na całodniową wycieczkę nad jezioro w Osiecznej. Do podwiezienia dzieci PGR dostarczyło woźnicę, konie i wóz. Pogoda piękna więc korzyści dużo. Dzieci brodziły w wodzie, bawiły się w piasku i używały słońca nad wodą. Podziwiały odważnych pływaków, którzy zapuszczali się daleko na jezioro. Zapoznały się z jednostkami pływającymi: kajak, łódź, rower wodny.
W sobotę 23 czerwca uroczyste zakończenie roku szkolnego z wydaniem świadectw szkolnych oraz zaopatrzeniem podręczników na nowy rok.
W bieżącym roku dzieci złożyły 50 złotych na Społeczny Fundusz Budowy Szkół, a także 27,50 na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy, jak również 10 złotych na fundusz Przyjaciół Dzieci.
|
|
|
Dwór Drobnin Kościół Pawłowice Dwór Oporowo Kościół Drobnin Pałac Pawłowice Kościół Oporowo Pałac Garzyn Dwór Lubonia Pałac Górzno |
|