|
Rok szkolny 1962/63 rozpoczął się odbiorem szkół przez Powiatową Komisję, która jak w innych latach badała przygotowanie szkół do ropoczęcia roku szkolnego. Szkoła była dobrze przygotowana, stwierdziła Komisja. Uroczyste rozpoczęcie roku odbyło się dopiero 3 września. Normalne lekcje zaś od 4 września. Do szkoły wstawiły się dzieci w następującym zestawieniu:
Klasa I – stan 4 (2 chłopców, 2 dziewczynki)
Klasa II – stan 5 (3 chłopców, 2 dziewczynki)
Klasa III – stan 6 (3 chłopców, 3 dziewczynki)
Klasa IV – stan 7 (6 chłopców, 1 dziewczynka)
Uczniowie w czasie wakacji zostali zaopatrzeni w podręczniki szkolne, bądź to w stare lub nowe. W nowym roku szkolnym uczniowie starsi powitali kwiatami nowych kolegów. Nauczyciel wyznaczył wszystkim miejsca, stwierdził stan podręczników u każdego oraz zapoznał się z zaopatrzeniem w zeszyty. Następny dzień 4 września normalna nauka, aż do ostatniego dnia roku szkolnego.
1.10.1962
Do dnia 1.10.1962 wszystkie dzieci zapłaciły składkę ubezpieczeniową i są ubezpieczone w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń.
20.11.1962
20 listopada 1962 – dzień wolny od nauki. W tym dniu dzieci składały swym wychowawcom życzenia, bo 20 listopada to Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela.
Na przełomie roku kalendarzowego 1962/63 przeprowadzono inwenturę w szkole i wynik jej przesłano do Inspektoratu Szkolnego oraz do Gromadzkiej Rady Narodowej w Krzemieniewie.
Rok 1963 przyjął wszystkich i w tym także dzieci dużym mrozem. Klasy nie można było dogrzać, dlatego lekcje przerwano od 22 stycznia 1963 do 26 stycznia 1963. Po nawrocie fali zimna przerwano drugi raz lekcje na zarządzenie Ministerstwa Oświaty i to od 1 lutego do 13 lutego 1963. Tą zimę nazwano „zimą stulecia”, bo temperatura spadała w niektórych częściach Polski do -37 stopni, a nawet niżej.
W te tak ciężkie mrozy szkole naszej przydzielono rzutnik oraz nauczyciel zamówił zestaw filmów do języka polskiego dla klas I – IV.
Dnia 7 marca przy znośnej pogodzie dzieci wyjechały kuligiem do sąsiedniej wsi, aby zwidzić szkołę tysiąclecia. Szkoła Oporówko przyjęła nas bardzo serdecznie i gościnnie, pokazała nam swoją szkołę i bogato zaopatrzone szafy w pomoce naukowe.
Dnia 8 marca jest uroczystym dniem naszych dziewczynek. Chłopcy dziś są pierwsi w klasie. Na miejscu każdej dziewczynki leży narysowana laurka, a przy niej 7 cukierków. W ten sposób chłopcy pamiętają o swych koleżankach. Dalej wszystkie dzieci pamiętają o swych matkach, babciach i staruszkach kobietach samotnych naszej wsi.
30 kwietnia odbyła się skromna akademia w związku z dniem „Święta Pracy”.
Uczniowie wpłacili na Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy 71 zł 50 gr, co stanowi na jednego ucznia 3 zł 40 gr.
W związku z mrozami i przerwą jaka panowała w nauce w czasie zimy rok szkolny został zakończony dnia 29 czerwca. Na uroczystym zakończeniu był obecny kierownik miejscowego Pańswtowego Gospodarstwa Rolnego obywatel Witczak Stanisław. Uroczystość była urozmaicona występami dzieci oraz solowym popisem gry na akordeonie przez Jędro M., Gierę W., Chwaliszewskiego T.
|
|
|
Dwór Drobnin Kościół Pawłowice Dwór Oporowo Kościół Drobnin Pałac Pawłowice Kościół Oporowo Pałac Garzyn Dwór Lubonia Pałac Górzno |
|