Lutego 27 2024 06:30:51
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Rok szkolny 1965/66

Bieżący rok szkolny będzie upływał pod znakiem obchodów 1000-lecia państwa polskiego. Na różnych uroczystościach i manifestacjach związanych z tą historyczną datą istnienia naszego państwa nie powinno zabraknąć i dzieci szkolnych. My jesteśmy pokoleniem, które podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia naszego kraju ale obok tego jednocześnie wytycza program działania u progu nowego tysiąclecia. Z poczuciem dumy i godności narodowej, w pełni sił twórczych, z bogatym dorobkiem poprzednich lat wkraczamy w nowe drugie 1000-lecie państwa polskiego. Właśnie Polska Ludowa w której żyjemy dokonała dzieła na miarę pokoleń, dzieła będącego godną kontynuacją naszych najlepszych i najpiękniejszych tradycji. Ten jubileuszowy rok szczególnie będzie obchodzony uroczyście na lekcjach w naszych klasach dlatego codzienną pracą i swoim wysiłkiem pomnażać będziemy i przyczyniać się dla dobra i rozkwitu Polski Ludowej.

Ten rok szkolny rozpoczął się 1 września o godzinie 8 rano. Dzień po zebraniu się i wysłuchaniu kilku wierszy i pieśni z repertuaru wakacyjnego, zajęły miejsca w ławkach szkolnych. Od tego dnia codziennie będą siadały w swych zespołach w następującym zestawieniu:
klasa I – stan 9 (chłopców 3, dziewcząt 6)
klasa II – stan 6 (chłopców 3, dziewcząt 3)
klasa III – stan 3 (chłopców 1, dziewcząt 2)
klasa IV – stan 4 (chłopców 1, dziewcząt 3)
--------------------------------------------------------------
razem 22 (chłopców 8, dziewcząt 14)

Dzieci w liczbie 22 są zaopatrzeni w podręczniki w 100%. Wszystkie mają dostateczną ilość zeszytów i innych przyborów szkolnych. Nauczyciel zapowiedział, że będzie zbierał od każdego ucznia po 2 zł na SFOKiS, 2 zł na SFBSz oraz 15 zł na ubezpieczenie w PZU. W myśl zapowiedzi każdy uczeń złożył 19 zł na ręce nauczyciela.

20.11.1965
Nauczyciel wprowadza młodego człowieka w nowy świat. Środowisko bliższe lub dalsze znów współdziała z nim w tym dziele. W świecie zmieniają się poglądy i obyczaje. Powstaje nowy typ człowieka – obywatel Polski Ludowej. To wszystko odbywa się w trudzie myśli i wysiłku nauczyciela. Dlatego w „Dniu Nauczyciela” dzieci składają najlepsze życzenia swym wychowawcom. Obok dzieci pamiętają również i instytucje, jak Komitet Powiatowy PZPR, Prezydium PRN, Gromadzka RN, Komenda Powiatowa MO, PKO i inne. Kwiaty, laurki, śpiew i wierszyki to skromne, ale jak ważne życzenia dla nauczycieli. Dzień 20 listopada był dniem wolnym od pracy.

W grudniu szkoła bierze udział w Konkursie Sztafety SFBSz, za co uzyskuje pierwszy dyplom, który został oprawiony i zawisł na honorowym miejscu na ścianie klasy.

30.01.1966
W czasie karnawału dnia 30 stycznia odbyła się uroczysta zabawa dla dzieci. W tą niedzielę od obiadu ruch przy szkole (szkoda tylko, bo na drodze plucha). Dwóch uczniów starszych na akordeonach przygrywa, a reszta tańczy aż strach. W czasie tańca urozmaicenia (kto najszybciej zje porcję budyniu, lub dostarczy do szkoły gazetę „Sztandar Młodych”, cytrynę i pieska). Po zmęczeniu herbata, kiełbasa i bułeczka. Wesoło i przyjemnie spędzono to niedzielne popołudnie karnawałowe.

Od 14 do 18 marca odbywały praktykę ciągłą studentki Studium Nauczycielskiego, następujące kandydatki do przyszłego zawodu nauczycielskiego: Maria Matuszewska, Ewa Ptaszyńska, Irena Pławińska. Po tygodniu przerwy znów w szkole zjawiają się praktykanci Liceum Pedagogicznego Bonifacy Kołodziej i Władysław Skorupka. Praktyki te wprowadzają pewne zamieszanie w nauce – ale odbyły się spokojnie ku zadowoleniu nauczyciela i korzyści absolwentów.

Pierwszego czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka – pogoda ładna. Komitet Opiekuńczy dostarcza podwodę na przewiezienie wszystkich dzieci do lasu. W lesie zabawy, harce, zwiedzanie szkółki leśnej, wiaduktu kolejowego. Każde dziecko otrzymało 10 dkg cukierków czekoladowych i małą paczkę ciastek.

Dnia 23 czerwca wyjechały dzieci na całodzienną wycieczkę nad jezioro w Osiecznej. Piękna, ciepła pogoda pozwoliła dzieciom spędzić ostatni dzień lekcji na łonie natury. Kąpiel oraz zabawy z piłką pozwoliły zapomnieć o nauce.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyłos ię 24 czerwca. Wszystkie dzieci otrzymały promocje do klas wyższych. Miła uroczystość pozwoliła wszystkim wrócić na zasłużony odpoczynek, by po wakacjach z zapałem zabrać się znów do nauki.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,086,328 Unikalnych wizyt