Luty 01 2023 17:51:10
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Pomnik Arcybiskupa Józefa Gawliny

Pomnik Arcybiskupa Józefa Gawliny w centrum Raciborza
__________________

Ksiądz arcybiskup Józef Gawlina urodził się 18 listopada 1892 r. w Strzybniku koło Raciborza. Uczęszczał do Seminarium duchownego we Wrocławiu. Tuż przed święceniami został powołany do Armii Pruskiej i wysłany na front palestyński. W 1918 r. dostał się do niewoli. Po powrocie na Śląsk otrzymał święcenia kapłańskie 19 czerwca 1921 r. Po okresie pracy duszpasterskiej przeniósł się do Katowic, gdzie został Sekretarzem Generalnym nowo powstałej Kurii Biskupiej w Katowicach. Ksiądz Gawlina prowadził Akcję Katolicką i redagował dwa tygodniki katolickie: „Gościa Niedzielnego” i „Samstagsbote”. W 1926 r. Episkopat Polski powołał Katolicką Agencję Prasową, a jej organizację powierzył księdzu Gawlinie.

15 lutego 1933 r. został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego. Sakrę biskupią otrzymał z rąk Prymasa Polski ks. kardynała Augusta Hlonda. W 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej i został ciężko ranny.

Po zaleczeniu ran przekroczył granicę i udał się do Rzymu, a następnie do Francji i Anglii, gdzie był równocześnie członkiem Rady Narodowej i prezesem Komisji do Spraw Zagranicznych.

Po podpisaniu umowy polsko-rosyjskiej w 1941 r. ks. bp Józef Gawlina udał się do Rosji, by objąć opiekę nad żołnierzami polskimi i deportowaną z Polski ludnością. Przeszedł z armią generała Andersa przez Persję, Mezopotamię do Palestyny. W 1943 r. udał się do Stanów Zjednoczonych z misją polityczną. W marcu 1944 r. ks. bp Józef Gawlina pośpieszył na front włoski, by z 2. Korpusem Polskim pod dowództwem generała dywizji Władysława Andersa stanąć do walki na Monte Cassino. Tam został ranny.

W 1945 r., po zakończeniu wojny, ks. bp Józef Gawlina został ordynariuszem Diecezji dla Polaków w Niemczech, a w 1949 r., papież Pius XII mianował go opiekunem polskich uchodźców w świecie. W listopadzie 1952 r. został arcybiskupem.

Ks. abp Józef Gawlina otrzymał szereg odznaczeń państwowych i wojskowych, między innymi: Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Monte Cassino, angielski „Commander of British Empire”, włoską Komandorię z Gwiazdami, Wielki Krzyż Maltański i wiele innych. W wojsku polskim miał stopień generała dywizji.

Zmarł 20 września 1964 r. w Rzymie. Zgodnie z jego życzeniem pochowany został na Monte Cassino.

__________________

Źródło:
Internetowa strona Polskiej Misji Katolickiej w Monachium [pmk.muenchen.de]

________________________
Dla www.krzemieniewo.net
opracował: Leonard Dwornik


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 5,243,139 Unikalnych wizyt