Listopada 21 2024 09:51:04
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły niemieckiej w Krzemieniewie - 1936/1937

W Imię Boże!
Rok 1936/37

1. Rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 3. września wspólnym nabożeństwem i podyktowaniem planu zajęć. Ilość dzieci w szkole: polskich 92, niemieckich 71. Razem 163.
2. 11. listopada, jako w święto Niepodległości odbyły się nabożeństwa, oraz uroczystości szkolne. Wieczorem urządziła szkoła akademję dla starszych na sali pana Kamieniarza. Sala była zapełniona widzami, co w Krzemieniewie było dotąd rzadkością. Program wypełniły inscenizacje, pieśni, wiersze, tańce ze śpiewami, oraz przemówienie dzieci, w których szczególnie podkreślano zasługi nowomianowanego Marszałka Polski Śmigłego Rydza.
„W 18 rocznicę Niepodległości przemówiła do nas twórczość naszych dzieci – rozpoczął swe przemówienie kierownik Boruczkowski – I gdy tak stałem na uboczu, obserwując rozgrzane uczuciem patriotyzmu oblicza dzieci, a z drugiej strony pełną skupionej powagi postawę starszych, to z uczuciem radości najwyższej stwierdziłem, że te dwa pokolenia dobrze rozumieją się, ze testament Marszałka Piłsudskiego realizowany będzie przez pokolenia dobrze przygotowane do twórczej i pełnej poświęcenia pracy dla Ojczyzny”.
3. 6. grudnia odbyła się w tutejszej szkole uroczystość wręczenia podarków gwiazdkowych biednym dzieciom Było to zasługą i staraniem tutejszego Koła P.C.K. z ruchliwą i pracowitą jego opiekunką Panią Teodorą Śramską na czele. Klasa została szczelnie wypełniona dziećmi oraz ich rodzicami. Piękne przemówienie wygłosiła do obecnych pani Śramska po czym nastąpiły popisy dzieci, aż w końcu zjawił się w wypchanym workiem Mikołaj. Uciesze dzieci nie było końca toteż kierownik podziękował w serdecznych słowach dzieciom opiekunce.
4. W dniu 1. lutego urządziła szkoła uroczystość dla publiczności na sali pana Śliwińskiego z okazji Imienin Pana Prezydenta rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego. Dzieci odśpiewały: „W blaskach tęczowych” i „O żyj nam długo”, oraz wygłosiły deklamacje. Referat o zasługach Prof. Mościckiego dla Polski wygłosił kierownik Boruczkowski.
5. 12. maja wzięła szkoła udział w żałobnym nabożeństwie za spokój duszy Marszałka Piłsudskiego. Następnie odbyła się w szkole uroczystość na którą złożyły się śpiewy, deklamacje, oraz czytanie wyjątków z dzieł Marszałka Piłsudskiego.
6. 13. czerwca odbyła się zabawa dziecięca w ogrodzie pana Cugiera. Dzieci popisywały się produkcjami: dziewczynki tańcami, chłopcy humorystycznymi grami. W czasie zabawy komitet rodzicielski obdarował dzieci: kiełbasą, bułką i lemoniadą.
7. 21. czerwca zakończenie roku szkolnego.
Po nabożeństwie dzieci zgromadziły się w szkole, gdzie nastąpiło pożegnanie śpiewem i deklamacjami opuszczających szkołę dzieci. Po czym dzieci otrzymały świadectwa.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,922,666 Unikalnych wizyt