Lipca 15 2024 10:39:43
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły niemieckiej w Krzemieniewie - 1903/1904

Nowo przyjętych zostało 20 dzieci.
Dnia 1. maja 1903 nauczycielka Frick została przeniesiona do Breitz. To stanowisko było aż do 1. października 1904 puste i przez ten czas obejmował je w zastępstwie nauczyciel Hüttmann.
Przy okazji wizytacji przez intendenta szkolnego Pana Linke z Leszna w dniu 10. czerwca 1903, odbył się egzamin dzieci z religii.
W październiku 1903 pan proboszcz Scheel został zwolniony z funkcji miejscowego inspektora szkolnego. Od tej pory powiatowy inspektor szkolny pan radca szkolny Fehlberg z Leszna jest równocześnie miejscowym inspektorem szkolnym w tutejszej szkole. Po egzaminie w dniu `15. listopada 1903 nauczyciel jest członkiem rady szkoły. Rada szkoły składa się z następujących osób: powiatowy i miejscowy inspektor szkolny Fehlberg – przewodniczący, nauczyciel Hüttmann, przedstawiciel gminy Karl Fliegner, gospodarz August Stolpe, gospodarz Adam Kleiber.
Odpowiedzialnym za kasę szkolną jest gospodarz August May i troszczy się on o wpływy z dotacji państwa, składki szkolne i kary za zaniedbanie obowiązku szkolnego. Nauczyciel Hüttmann jest odpowiedzialny za prace pisemne zgodnie z zaleceniem pana radcy szkolnego.
Dnia 30. sierpnia 1903 odbyło się święto dziecka w lesie krzemieniewskim. Od dnia 23. listopada do 19. grudnia szkoła była zamknięta z powodu choroby nauczyciela.
Na koniec roku szkolnego szkołę opuściło 11 dzieci.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,487,036 Unikalnych wizyt