Kwietnia 26 2024 23:45:30
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły niemieckiej w Krzemieniewie -1905/1906

Nowo przyjętych zostało 21 dzieci, liczba uczniów wynosi w pierwszej klasie 65, w drugiej 75.
Stuletnia rocznica śmierci Schillera była uroczyście obchodzona w dniu 9. maja1905 w tutejszej szkole z dziećmi ze średniego i wyższego poziomu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9 przed południem i przedstawiała się następująco:
a) śpiew: „Chwal Pana, potężnego króla”
b) odczytanie psalmu 111 przez nauczyciela
c) przemówienie nauczycielki: uwagi do znaczenia dnia, młodość Schillera w Lorch, w Ludwigsburgu, wychowanek szkoły Karlschule, „Zbójcy”. Jego ucieczka, pobyt u księcia Karla Augusta Weimarskiego, jego przyjaźń z Goethem. Schiller jako profesor historii na uniwersytecie w Jenie i jego zaręczyny z Charlottą von Langefeld. Życie rodzinne. Jego choroba, wsparcie od księcia von Augustenburg. Wyzdrowienie i powrót do zdrowia w Heilbronn, w szkole Karlsschule w Stuttagarcie. Ballady i dramaty Schillera, „Wallenstein”, „Wilhelm Tell”. Schiller jako poeta ojczyźniany i wolnościowy. Religijna cnota i pracowitość. Jego śmierć. Zacytowano najważniejszych wydawców jego utworów. W odpowiednich momentach dzieci śpiewały „Zdrowia, kamraci”, „Ze strzałą, łukiem” i deklamowały „Tęsknota”, „Słowa wiary”. Ze śpiewem: „Teraz dziękujcie wszyscy Bogu w modlitwie” zakończono uroczystość. Niektóre dzieci poziomu wyższego otrzymały na pamiątkę tego dnia książki Schillera.
13 dzieci uczęszczało w środę i piątek od 11 godziny na lekcję konfirmacji.
Ponieważ upały były nie do wytrzymania, lekcje w lecie odbywały się codziennie od 7-12 godziny w klasie 1. 2 klasa ma lekcje w lecie codziennie od 7 do 11 i w poniedziałki i czwartki od 1 do 3.
Od około 3 lat istnieje na miejscu związek nauczycielski, którego założycielem i przewodniczącym jest nauczyciel Hüttmann. Związek ten liczy obecnie 13 członków i ma swoje posiedzenia w gospodzie Ziebolla. Organizuje on corocznie także wieczorek ludowy.
Dnia 2. września 1905 szkolna uroczystość święta Sedanu. Jej przebieg:
1. Śpiew: „Wieki Boże, chwalimy cię”.
2. Czytanie pisma.
3. Modlitwa.
4. Deklamacja: „Victoria”, „Dzwony Sedanu”.
5. Mowa nauczyciela.
6. W odpowiednim miejscu wplecione zostały przez deklamacje wiersze „To był dzień świętowania”, „Pod Sedanem, tam leży strzelec”, „Stał na straży strzelec” i zaśpiewano: „Miałem kamrata” i „Niemcy ponad wszystko”.
7. Niech żyje J. Wysokość cześć mu w wieńcu zwycięzcy.
8. Modlitwa końcowa.
9. Śpiew: „Wieczny Boże”.
Obydwie klasy były połączone na tej uroczystości. Na koniec uroczystości święta Sedanu przypadała niedziela, więc dnia 3. września w ogrodzie Zieballa odbyło się święto dziecka.
Nauczyciel Hüttmann został na własną prośbę przeniesiony do Rogasen w dniu 1. października 1905.
Feuerstein, dnia 6. września 1905 Hüttmann nauczyciel

Stanowisko pierwszego nauczyciela było w tutejszej szkole nieobsadzone do dnia 1. stycznia 1906 i w tym czasie pełniła je w zastępstwie nauczycielka panna Schneider. Ostatecznie pełnienie tego stanowiska objął nauczyciel Fritz Pressentin z Gurschno. Został on wprowadzony na swój urząd w dniu 8. stycznia 1906 przez pana radcę szkolnego Fehlberga z Leszna.
Urodziny Jego Wysokości były uroczyście obchodzone jak zazwyczaj.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,242,726 Unikalnych wizyt