Listopada 11 2024 09:58:04
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły niemieckiej w Krzemieniewie - 1910

Nowy rok szkolny rozpoczął się w piątek, 1. kwietnia. Przyjęto 22 dzieci, 11 dz. i 11 chł. Ogólna liczba uczniów wynosi 135:








Nauczycielka Pfeifer i nauczyciel Pressentin przez 6 popołudni (25 i 28 maja i 1, 4, 8 i 11 czerwca) brali udział kursie gimnastyki pod kierownictwem pana nauczyciela gimnastyki Jaenoch z Leszna.
Czwartek, dnia 2. czerwca o 2 po południu, odbyła się w tutejszej szkole rejonowa konferencja. Lekcja pokazowa: „Pszczoła” (Z punktu widzenia biologicznego - dla poziomu wyższego), nauczyciel Pressentin.
Dobra pogoda na wiosnę sprawiła, że dobrze się udały wszystkie owoce ziemi. Po nadzwyczaj obfitym kwitnieniu drzew owocowych, miały nastąpić dobre zbiory owoców. Ostatni deszcz mieliśmy 9. maja. Po tym czasie nastąpiły wielkie upały, tak że letnie zboża, buraki, ziemniaki itd. się spóźniały. Liczono się już z poważnym nieurodzajem. Dnia 13. czerwca nadszedł w końcu długo oczekiwany deszcz, który przyniósł nowe życie naturze. Całkiem wypalona trawa zaczęła znowu nabierać zielonej barwy. W nocy z 20 na 21 czerwca przyszło takie ochłodzenie, że zmarzły ziemniaki, kukurydza, jęczmień i różne rodzaje warzyw. Zbiory owoców nie wypadły wcale obficie, większa część kwiatów owocowych została zniszczona przez różne insekty, które szybko rozpleniły się przez okres suszy. W tym roku prawie nie było chrabąszczy (Maikäfer), ale za to była prawdziwa plaga guniaka czerwczyka (Junikäfer). On nie zjada tylko liści, ale także młode jabłka i gruszki. Tegoroczne żniwa można nazwać dobrymi żniwami jedynie w ich środkowej części.
Nauczycielka panna Pfeifer została na swój wniosek przeniesiona z dniem 1. listopada do szkoły ewangelickiej w Wreschen. Na jej miejsce przyjęto od 16. listopada nauczycielkę pannę Margarete Weigelt z Ostrowa. Wprowadzenie jej na urząd nastąpiło we czwartek, dnia 17. listopada, w południe o godzinie 12 ½, przez pana powiatowego inspektora szkolnego Maya, w obecności tutejszej radu szkoły.
Na koniec roku szkolnego szkołę opuściło 8 chł. i 6 dz.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,888,703 Unikalnych wizyt