Nowy rok szkolny rozpoczął się dnia 1 kwietnia. Przyjęto 8 nowych. Liczba uczniów wynosi:
Od dnia 16. kwietnia nauczyciel i kantor Pressentin objął miejsce organisty w Birnbaum. Na jego miejsce przyszedł dnia 1. czerwca nauczyciel i kantor Richard Hannemann z Dolzig powiat Schrimm. Tuż po jego przyjściu, w dniu 4. czerwca, odbyła się generalna wizytacja kościelna, którą kierował generalny superintendent D. Blau. Lekcję religii na nasze szczęście wizytował radca rządowy Hammerschmidt. W konferencji kończącej generalną wizytację brały udział obie siły nauczycielskie. Lekcja wypadła.
Dnia 25. czerwca odbyła się konferencja powiatowa w Lesznie, na której profesor Frölich z Breslau, kierownik tamtejszego wydziału pogody, miał wykład o meteorologii i sporządzaniu i znaczeniu codziennie ukazujących się kart pogodowych.
Obydwie siły nauczycielskie brały udział w konferencji rejonowej w dniu 10. września we Frankowie.
Od 18 do 20 czerwca odbył się w Schmigel kurs uprawy owoców, w którym brał udział nauczyciel H. Na pierwszą część kursu H. uczęszczał w ferie wielkanocne z Dolzig.
Dnia 8. maja odbyła się wycieczka szkolna na Grätzer Bergen i dnia 16. czerwca do lasu krzemieniewskiego.
Szkoła była odwiedzana wzgl. wizytowana dnia 13. listopada 1912 i 30. stycznia 1913 przez król. powiatowego inspektora szkolnego Maya z Leszna.
Dnia 29. października w Lesznie było uroczyście obchodzone 25-lecie istnienia powiatu. Poprzedni starostowie powiatu, prezydent miasta von Hellmann (Olsztyn) i pełniący obowiązki starosty Rosenstiel brali również udział w obchodach święta. Ponieważ wszyscy nauczyciele powiatu byli tam obecni, lekcje od godziny 10 wypadły.
Również dzień 31. stycznia był dniem wolnym od szkoły, obydwie siły nauczycielskie pojechały na pogrzeb głównego nauczyciela Olszowskiego do Pawłowic.
Urodziny cesarza. Porządek uroczystości z okazji urodzin cesarza w dniu 27. stycznia 1913:
pieśń: „Chwalcie Pana”
Modlitwa,
pieśń: „Ojcze, ukoronuj dzień”
wiersz: „Hurra, dziś jest radosny dzień”
pieśń: „Dla cesarza ma pierwsza pieśń”
„Tak wielki jak pałac” i „On tak kocha mnie”
pieśń: „Niech będzie pochwalony”
„Cesarzowi”
„Przyszły jeździec”
pieśń: „Strójcie się w jasność”
„Uwieńczony bluszczem”
„ Ojczyzna i radość”
pieśń: „Czy znacie ten kraj?”
„Mały ogrodnik”
Przemówienie
Cześć tobie w wieńcu zwycięstwa
Ponieważ nauczyciel H. sam pełni obowiązki szkolne, postanowiono o budowie nowej stodoły, na tym samym miejscu, na którym znajdowała się stara, która spłonęła przed 20 laty. Również pralnia, z przylegającą izbą dla dziewczynek, powinna zostać na nowo zbudowana.
W nocy z 27. na 28. stycznia spalił się aż do fundamentów dom mieszkalny piekarza i kupca towarów kolonialnych H. Stachowiaka. Ogień miał pojawić się w oknie wystawowym jako skutek iluminacji z okazji urodzin cesarza. Jednak istnieje pewne podejrzenie, że właściciel sam podłożył ogień, aby ukryć kiepskie położenie majątkowe i w wygodny sposób wejść w posiadanie obszerniejszego budynku na sklep. Jednak nie można tego udowodnić.
Dnia 10. marca odbyła się setna rocznica wojny wyzwoleńczej. Lekcje wypadły.
Szkołę ukończyło w dniu 31. marca 11 chłopców i 9 dziewczynek, razem 20 dzieci.
|