Początek: poniedziałek 2. kwietnia.
Nowo przyjętych uczniów: 4 chłopców i 6 dziewczynek, razem 10 dzieci.
Przegląd:
Feuerstein 88 dzieci, Drobnin 2 dzieci.
Od kwietnia panna Radüge została przeniesiona na własną prośbę do szkoły ludowej w Rawiczu. Na jej miejsce przyszła z dniem 16. kwietnia panna Antonina Loreck z Pawłowic, która tam pracowała 2½ roku na zastępstwie. Została zatrudniona na stałe. Pod koniec marca VI pożyczka powiatowa odniosła olbrzymi sukces. W tym świetnym wyniku miała udział również nasza szkoła. Subskrybowano: dzieci szkolne: 3100 M, członkowie gminy przez nauczyciela: 1500 M, w innych kasach co najmniej 40000 M.
Pod koniec marca i w kwietniu, z powodu topnienia śniegu i obfitych opadów deszczu, wielokrotnie następowała powódź, tak że ulica Wiejska została całkowicie zalana i niektóre mostki popękały. Woda sięgała aż do drugiego stopnia schodów w południowym rzędzie domów i wdarła się do stajni, tak że część bydła trzeba było zabrać do innych pomieszczeń. W godzinach popołudniowych (4-6 godz.) dnia 19. marca i 17. kwietnia piszący te słowa, który w te dni musiał coś załatwić w dolnej części wsi, z powodu zalanej ulicy Wiejskiej musiał w drodze powrotnej skorzystać z wozu. Dzieci szkolne opuszczały wiele razy lekcje, ponieważ nie mogły wyjść z domu, albo musiały wylewać wodę z zalanych kuchni i stajni. Także tej wiosny związek rolniczy zorganizował około 50 ctr siemienia lnianego w celu uprawy. Przez długo trwającą zimę opóźniła się w tym roku wiosenna uprawa ziemi, tak że prace można było rozpocząć dopiero w końcu kwietnia. Było to o tyle godne ubolewania, że na skutek wojny brakowało rąk do pracy. Aby przyspieszyć prace polowe dzieci z I klasy zostały urlopowane od dnia 23. kwietnia do 7. maja.
Zorganizowana w maju zbiórka na lepsze wyposażenie U-Bootów, które miały naszego głównego wroga (Anglię) ostatecznie powalić na kolana, przyniosła w szkole 40,30 M w gminie ponad 50 M.
Dnia 4. czerwca odbyła się w Lesznie konferencja religijna dla ewangelickich nauczycieli powiatu. Mając na względzie przypadającą w tym roku rocznicę 400 lat reformacji zajmowano się następującymi sprawami: 1. lekcja pokazowa o pieśni Lutra „Twierdzą jest nasz bóg” (dyrektor seminarium Wende – Leszno) 2. Referat: „Jak możemy na lekcji w szkole ludowej zawrzeć wymagania roku jubileuszowego reformacji, aby świętować z naszym narodem błogosławieństwo reformacji?” (Konrektor Mienert z Leszna).
Dnia 9. lipca przybyło 21. dzieci szkolnych z Dortmundu w wieku 7-13 lat do naszej szkoły. Z przybyłych 21 westfalskich dzieci w pierwszym tygodniu wróciło 8 do domu. Powód: tęsknota za domem lub choroba.
W dniu 22.9 radca szkolny May wizytował naszą szkołę. Oprócz tego radca szkolny May odwiedził naszą szkołę w dniu 15.9.17.
Dnia 5. września została zdobyta nasza Ryga. Z okazji tego zwycięstwa – wolne od szkoły. Podobnie lekcje wypadły dnia 23. października z powodu 7. pożyczki wojennej. Ferie jesienne trwały od 22.9. do 14.10. Dnia 31.10 obchodzono uroczyście jubileusz 400 lat reformacji.
Dnia 5 i 6 grudnia odbyło się liczenie ludności. Ferie bożonarodzeniowe trwały od 22.XII.17 do 5.I.18. Dnia 12. stycznia nauczyciel Hannemann został urlopowany z powodu choroby. Zastąpiła go jak zwykle nauczycielka L.
Plan święta na urodziny cesarza w dniu 27. stycznia 1918 od godziny 8 ½:
wspólny śpiew: „Wielki Boże”
modlitwa
pieśń: „Dla cesarza…”
recytacja: „Cesarzowi”
pieśń: „O, Niemcy, wiwat honor”
recytacja: „Przysięga wierności”
przemówienie
pieśń: „Chwała tobie w wieńcu zwycięzcy”
pieśń: „Ukoronuj błogosławieństwem”
modlitwa
Dnia 28.III wypuszczono 18 dzieci. Dnia 28. III koniec roku szkolnego.
|