Października 30 2024 19:58:15
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły niemieckiej w Krzemieniewie - 1917

Początek: poniedziałek 2. kwietnia.
Nowo przyjętych uczniów: 4 chłopców i 6 dziewczynek, razem 10 dzieci.
Przegląd:








Feuerstein 88 dzieci, Drobnin 2 dzieci.

Od kwietnia panna Radüge została przeniesiona na własną prośbę do szkoły ludowej w Rawiczu. Na jej miejsce przyszła z dniem 16. kwietnia panna Antonina Loreck z Pawłowic, która tam pracowała 2½ roku na zastępstwie. Została zatrudniona na stałe.
Pod koniec marca VI pożyczka powiatowa odniosła olbrzymi sukces. W tym świetnym wyniku miała udział również nasza szkoła. Subskrybowano: dzieci szkolne: 3100 M, członkowie gminy przez nauczyciela: 1500 M, w innych kasach co najmniej 40000 M.
Pod koniec marca i w kwietniu, z powodu topnienia śniegu i obfitych opadów deszczu, wielokrotnie następowała powódź, tak że ulica Wiejska została całkowicie zalana i niektóre mostki popękały. Woda sięgała aż do drugiego stopnia schodów w południowym rzędzie domów i wdarła się do stajni, tak że część bydła trzeba było zabrać do innych pomieszczeń. W godzinach popołudniowych (4-6 godz.) dnia 19. marca i 17. kwietnia piszący te słowa, który w te dni musiał coś załatwić w dolnej części wsi, z powodu zalanej ulicy Wiejskiej musiał w drodze powrotnej skorzystać z wozu. Dzieci szkolne opuszczały wiele razy lekcje, ponieważ nie mogły wyjść z domu, albo musiały wylewać wodę z zalanych kuchni i stajni.
Także tej wiosny związek rolniczy zorganizował około 50 ctr siemienia lnianego w celu uprawy. Przez długo trwającą zimę opóźniła się w tym roku wiosenna uprawa ziemi, tak że prace można było rozpocząć dopiero w końcu kwietnia. Było to o tyle godne ubolewania, że na skutek wojny brakowało rąk do pracy. Aby przyspieszyć prace polowe dzieci z I klasy zostały urlopowane od dnia 23. kwietnia do 7. maja.
Zorganizowana w maju zbiórka na lepsze wyposażenie U-Bootów, które miały naszego głównego wroga (Anglię) ostatecznie powalić na kolana, przyniosła w szkole 40,30 M w gminie ponad 50 M.
Dnia 4. czerwca odbyła się w Lesznie konferencja religijna dla ewangelickich nauczycieli powiatu. Mając na względzie przypadającą w tym roku rocznicę 400 lat reformacji zajmowano się następującymi sprawami: 1. lekcja pokazowa o pieśni Lutra „Twierdzą jest nasz bóg” (dyrektor seminarium Wende – Leszno) 2. Referat: „Jak możemy na lekcji w szkole ludowej zawrzeć wymagania roku jubileuszowego reformacji, aby świętować z naszym narodem błogosławieństwo reformacji?” (Konrektor Mienert z Leszna).
Dnia 9. lipca przybyło 21. dzieci szkolnych z Dortmundu w wieku 7-13 lat do naszej szkoły. Z przybyłych 21 westfalskich dzieci w pierwszym tygodniu wróciło 8 do domu. Powód: tęsknota za domem lub choroba.
W dniu 22.9 radca szkolny May wizytował naszą szkołę. Oprócz tego radca szkolny May odwiedził naszą szkołę w dniu 15.9.17.
Dnia 5. września została zdobyta nasza Ryga. Z okazji tego zwycięstwa – wolne od szkoły. Podobnie lekcje wypadły dnia 23. października z powodu 7. pożyczki wojennej.
Ferie jesienne trwały od 22.9. do 14.10.
Dnia 31.10 obchodzono uroczyście jubileusz 400 lat reformacji.
Dnia 5 i 6 grudnia odbyło się liczenie ludności.
Ferie bożonarodzeniowe trwały od 22.XII.17 do 5.I.18.
Dnia 12. stycznia nauczyciel Hannemann został urlopowany z powodu choroby. Zastąpiła go jak zwykle nauczycielka L.

Plan święta na urodziny cesarza w dniu 27. stycznia 1918 od godziny 8 ½:
wspólny śpiew: „Wielki Boże”
modlitwa
pieśń: „Dla cesarza…”
recytacja: „Cesarzowi”
pieśń: „O, Niemcy, wiwat honor”
recytacja: „Przysięga wierności”
przemówienie
pieśń: „Chwała tobie w wieńcu zwycięzcy”
pieśń: „Ukoronuj błogosławieństwem”
modlitwa
Dnia 28.III wypuszczono 18 dzieci. Dnia 28. III koniec roku szkolnego.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,847,078 Unikalnych wizyt