Początek: wtorek, dnia 14. maja. Lekcje nie mogły rozpocząć się wcześniej, ponieważ nauczycielka Loreck była w Niemczech i granica do Polski była zamknięta. Dnia 14.V. 14 dzieci opuściło szkołę.
Nowo przyjęci uczniowie: 4 dziewczynki, 4 chłopców, razem 8 dzieci.
Przegląd:
Dnia 5. stycznia 1919 Polacy zajęli Feuerstein. Feuerstein otrzymało z powrotem swoją starą nazwę Krzemieniewo i rozpoczęło się dokwaterowywanie. W lutym wkroczyli żołnierze. Zajmowanie Krzemieniewa nasiliło się, tak że także szkoła została zajęta przez wojsko. To było po Zielonych Swiątkach, dnia 10. czerwca. Lekcje zostały odwołane i mogły się rozpocząć dopiero pod koniec sierpnia. Po dokwaterowaniu szkoła uskarżała się na straty w materiałach do nauki i w księgach rachunkowych, które po części spowodowali żołnierze, a po części zostały zagarnięte, przy czym i mimo usilnych starań nauczycielki nie zostały oddane. Utrata książek jest godna pożałowania, ponieważ nie da się ich zastąpić.
Pan nauczyciel Kriesel z Drobnina, który został zwolniony w kwietniu, podjął lekcje zastępcze w wymiarze 15 godzin w tygodniu, na życzenie radcy szkolnego.
Ferie jesienne trwały od 15. września do 15. października.
Dnia 15. września było zastępstwo nauczyciela Kriesela.
Z powodu braku węgla szkoła była znowu zamknięta od dnia 28. października do 4. grudnia.
Dnia 26.III zakończenie roku szkolnego.
Zarządzeniem rządu w Poznaniu z dnia 20. marca 1920 nr 232/20 II B. SL. do tutejszej ewangelickiej szkoły został przeniesiony nauczyciel Lohr z Wolfskirch, powiat Leszno. Przy jego wprowadzaniu się, nastąpiło wielkie przygotowywanie pomieszczeń szkolnych i mieszkania nauczyciela. Dnia 13. kwietnia zostały rozpoczęte lekcje przez obydwie siły nauczycielskie.
Po raz pierwszy, w wymiarze trzech lekcji tygodniowo, panna Loreck prowadzi obowiązkowe lekcje w polskim języku w wyższym i średnim oddziale.
Ośmioro dzieci opuściło szkołę, jedno dziecko powtarza, liczba uczniów wynosi 77.
O ile wiadomo piszącemu te słowa, dotychczasowa II siła nauczycielska panna Loreck zrezygnowała ze swojego zawodu w maju 1921, stąd dwuklasowa obecnie szkoła stała się szkołą jednoklasową, ponieważ właściwie połowa gminy ewangelickiej opuściła swoją ojczyznę Krzemieniewo i wywędrowała do Niemiec, stąd liczba ewangelickich dzieci szkolnych stopniowo się zmniejsza. Ponieważ dotychczasowy nauczyciel Ernst Lohr, który szczególnie działał w związku śpiewaczym, nie władał językiem polskim, został pozbawiony swojego stanowiska z końcem grudnia 1921 przez Kuratorium w Poznaniu. Otrzymał on posadę nauczyciela i kantora w Zörbig, powiat Bitterfeld, okręg Merseburg (Saksonia), dokąd wyjechał pod koniec lutego 1922, dlatego dzieci szkolne nie miały lekcji od świąt Bożego Narodzenia 1921 do 15. marca 1922.
Ad. Kaisar
|