Maja 19 2024 10:37:08
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Drobnin - rządcówka

Obiekt wzniesiony w 1936 roku z przeznaczeniem na mieszkanie dla rządcy Franciszka Tomińskiego, budowany według projektu Franciszka Morawskiego. Rządca mieszkał w tym budynku do wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny mieściło się tam wójtostwo, po wojnie w latach 40-tych biuro, obecnie mieszkanie.


Drobnin - rządcówka

Obiekt usytuowany jest przy drodze dojazdowej do podwórza folwarcznego, elewacjami szczytowymi na linii wschód-zachód, elewacją frontową zwrócony w stronę parku.

Materiał, technika, konstrukcja: ściany z cegły otynkowane i bielone (wątek łączenia cegieł niewidoczny); strop belkowy z podsufitką, tynkowany i malowany; więźba – krokwiowa ze ścianami stolcowymi; dach – kryty karpiówką podwójnie; okna – otwory okienne prostozamknięte z wysuniętymi podokiennikami i półkoliste (wole oka), stolarka okienna w ścianie południowej na parterze wymieniana, w pozostałych oknach zachowana pierwotna stolarka; drzwi – zewnętrzne ramowe szklone z nadświetlem, wewnętrzne – wymieniane płytowe; schody – zewnętrzne: ocementowane, wewnętrzne: policzkowe z poręczą zabiegową; podłogi – pierwotnie deski, obecnie parkiet i płytki PCV.

Rzut i bryła: budynek założony na rzucie prostokąta, dwutraktowy z centralnie usytuowanymi korytarzami; dwukondygnacyjny, podpiwniczony z dachem czterospadowym półszczytowo-naczółkowym z facjatami na osi krytymi odrębnymi dachami, o bryle niskiej, przysadzistej.

Elewacje: południowa – 5-osiowa symetryczna z wejściem na osi głównej, dużymi prostokątnymi oknami i blendami na skrajach, symetryczność podkreślona przez mansardę i dwa wole oka, na kalenicy ciąg trzonów kominowych nakrytych ozdobnym czopuchem; północna – trójosiowa z ryzalitem na osi głównej.

Wnętrze: parter dwutraktowy z centralnie usytuowanymi korytarzami, rozkład pomieszczeń w każdym trakcie – amfiladowy; piętro – z klatki schodowej wejście na podest z którego prowadzą drzwi do niewielkich pokoików i na strych.

--------------------------------------------------------------------------

Źródło opisu: WKŁADKA DO KARTY EWIDENCYJNEJ ZABYTKÓW ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA: Ewa Piesiewicz "Drobnin - rządcówka", VIII 1999; Archiwum WKZ nr 346.
Zdjęcia: JK

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,304,738 Unikalnych wizyt