Lipca 15 2024 20:07:47
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Szkoła w Krzemieniewie rok 1951/1952 (jako część składowa szkoły w Drobninie)

Rok szkolny 1951/52

W miesiącu czerwcu przystąpiono do ostatecznego wykończenia rozbudowy budynku szkolnego. Należało jeszcze wykończyć pierwsze piętro części dobudowanej oraz przebudować część starą. W okresie wakacyjnym powyższe prace nie zostały ukończone i z dniem 1 września 1951 roku nie można było rozpocząć nauki w budynku szkolnym. Aby nie przerywać nauki, wykorzystano dwie sale w budynku szkolnym w Krzemieniewie, oraz trzy sale w pałacu Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Drobninie.
Całkowicie do użytku szkolnego wszystkie sale zostały oddane 15 października 1951 roku.

Budynek obejmuje: osiem sal, kancelarię, pokój nauczycielski, gabinet pomocy naukowych, kuchnię oraz na poddaszu izbę harcerską i 2 małe pokoiki. Dwa obszerne korytarze mieszczą dostaeczną ilość wieszaków dla odzieży dziecięcej. Dzieci tutejszego obwodu szkolnego otrzymały bardzo dobre warunki pracy. Gromada Drobnin w darze od Polski Ludowej otrzymała nie tylko piękną szkołę, lecz również inne warunki sprzyjające krzewieniu się oświaty i kultury na wsi. W dniu 1 Maja 1952 roku pierwszy raz w gromadzie Drobnin zabłysły żarówki światła elektrycznego. Budynek szkolny został zradiofonizowany, każda klasa otrzymała głośnik zasilany przez 5-cio lampowy odbiornik „Aga”.

Z początkiem roku szkolnego przydzielono szkole etat przewodnika Organizacji Harcerskiej. Szkoła liczyła 94 harcerzy, którzy przygotowywali program wszystkich uroczystości. Zbiórki harcerskie nie odbywały się regularnie, daleka droga dzieci do szkoły nie pozwalała im na częstsze przychodzenie na zajęcia.
Szkoła liczyła 192 uczniów.WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,488,343 Unikalnych wizyt