Rok szkolny 1954/55
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się w dniu 1 września. Udział brali również rodzice, oraz przedstawiciele władz: przewodniczący Prezydium Gminnej Rady Narodowej i zastępca przewodniczącego Zarządu Powiatowego Związku Młodzieży Polskiej. Rok szkolny rozpoczęto pod hasłem podniesienia wyników nauczania w poszczególnych przedmiotach. Codzienne zajęcia rozpoczyna się apelem porannym, podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym.
Stan dzieci w poszczególnych klasach przedstawia się następująco: klasa I – 32, klasa II – 33, klasa III – 17, klasa IV – 16, klasa V – 25, klasa VI – 28 i klasa VII – 21. Razem 172 dzieci. Dla klas I i II z dniem 1 listopada zorganizowano naukę w budynku szkolnym w Krzemieniewie. Tym sposobem dzieciom z Bielaw i Brylewa skrócono drogę z domu do szkoły z 4 km do 2 km.
W miesiącu październiku zorganizowano 3 dniową wycieczkę do Warszawy. Udział w wycieczce brało 12 dzieci, oraz 2 osoby z grona nauczycielskiego. Zdjęcie przedstawia uczestników wycieczki na Starym Rynku w Warszawie.
Szkoła czynnie włączyła się do akcji wyborów do rad narodowych. Tematykę włączono do nauki poszczególnych przedmiotów. Dzieci wykonały gazetki ścienne, przygotowały dekorację budynku szkolnego, oraz w dużym stopniu przyczyniły się, że rodzice ich sprawdzili listy wyborców. Ze szkoły tutejszej pełniący obowiązki kierownika obywatel Szpurka Czesław został wybrany do Wojewódzkiej Rady Narodowej. W I sesji Gromadzkiej Rady Narodowej, która odbyła się w dniu 20 grudnia 1954 roku wzięła udział klasa VII.
Celem pogłębienia pracy dydaktyczno-wychowawczej, zorganizowano w czasie ferii zimowych zajęcia atrakcyjne dla dzieci poszczególnych klas. Zajęcia odbyły się w ciągu 5 dni. Na program zajęć składały się: nauka tańców ludowych, prace z zakresu IV konkursu czytelniczego. W ramach wyżej podanych zajęć drużyna harcerska przystąpiła do prac nad zorganizowaniem gabinetu harcerskiego. Przewodniczka drużyny nauczycielka Gaszkowiak Władysława wraz z dziećmi przygotowała dekorację, z budżetu gminnego zakupiono 5 stolików świetlicowych i 17 taboretów, zakupiono również podstawę do sztandaru harcerskiego. Z Młodzieżowego Domu Kultury w Poznaniu otrzymano 3 fanfary i 2 werble. Pierwsza uroczystość w zorganizowanym gabinecie harcerskim odbyła się w dniu 29 stycznia 1955 roku na którą zaproszono obywatela Dwornika Henryka z Mierzejewa, który był zatrudniony przy budowie Pałacu Kultury i Nauki w warszawie. Spotkanie z obywatelem Dwornikiem, który opowiedział dzieciom o metodach pracy ludzi radzieckich, o ogromie budowy Pałącu wywarło na dzieciach duże wrażenie.
W następnych miesiącach zorganizowano spotkania:
1) z lekarzem weterynarii obywatelem Marczyńskim z Drobnina, który opowiedział dzieciom o metodach hodowli zwierząt domowych w Państwowych Gospodarstwach Rolnych,
2) z agronomem obywatelem Witczakiem na temat uprawy kukurydzy, którą zaplanowano w szkolnym ogródku.
W dniu 9 lutego 1955 szkoła zorganizowała uroczystą akademię X-lecia Polski Ludowej, która odbyła się w Krzemieniewie. Szeroko opracowana część artystyczna została przez ludność miejscową przyjęta z wielkim uznaniem.
Do jednych z zadań szkoły zaliczono rozbudzenie czytelnictwa wśród dzieci. Wszystkie dzieci klas III – VII brały udział w IV konkursie czytelniczym. Wystawę prac dzieci urządzono w dniu 19 lutego 1955 roku. Obejmowała ona 23 albumy, 11 prac piśmiennych i 64 ilustracje. Pierwsze miejsce w konkursie czytelniczym przyznano klasie III.
Powiatowe Zimowe Igrzyska Harcerskie odbyły się w dniu 27 lutego 1955 w Osiecznej. Dzieci tutejszej szkoły brały udział w następujących eliminacjach: w łyżwiarstwie – 3 chłopców, w sztafecie kolejowej – 6 chłopców, w saneczkarstwie – 2 dziewczynki.
Powiatowy festiwal Zespołów Artystycznych odbył się w Lesznie w dniu 20 marca 1955 roku. Drużyna harcerska tutejszej szkoły wystąpiła z trzema tańcami: krakowiak, kozak i wiwat. Uzyskała 4 miejsce. W przygotowaniu dzieci do występów dużej pomocy udzielił Komitet Rodzicielski, który we własnym zakresie sprawił dzieciom następujące stroje: 6 spodni, 6 kamizelek, 5 spódnic czerwonych, 5 bluzek chłopięcych, 5 spodni małych i 5 czapek. Ogólny koszt podanych strojów wynosił około 1400 zł.
W uroczystościach 1 Maja dzieci tutejszej szkoły pierwszy raz wystąpiły z fanfarami i werblami. Zdjęcie przedstawia grupę fanfarzystów i werblistów w czasie przemarszu z Krzemieniewa do Drobnina, gdzie odbyła się główna część wiecu święta robotniczego. Dzieci tutejszej szkoły wystąpiły w części artystycznej dając między innymi trzy tańce.
W dniu 8 maja 1955 roku odbyły się w Drobninie Letnie Igrzyska harcerskie połączone z Rajdami Kolarskimi. W rejonowych igrzyskach brały udział dzieci następujących szkół: Pawłowice, Górzno, Belęcin i Drobnin. Pierwsze miejsce w czwórboju i torze przeszkód zajęły dzieci z Drobnina. W Rajdach Kolarskich z dzieci tutejszej szkoły brało udział 6 drużyn, pierwsze miejsce zajęła drużyna dziewcząt klasy VII.
Na uroczystość „Międzynarodowego Dnia Dziecka”, która na terenie tutejszej szkoły odbyła się w dniu 5 czerwca 1955 roku zaproszono dzieci szkoły w Mierzejewie. Po części artystycznej i obdarowaniu dzieci słodyczami odbyła się zabawa taneczna.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się w dniu 25 czerwca 1955 roku przy udziale przedstawiciela Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, Komitetu Rodzicielskiego i rodziców. Z 20 absolwentów klasy VII troje zgłosiło się do Liceum Ogólnokształcącego, jeden do Technikum Handlowego i pięcioro do szkół zawodowych. W programie uroczystości zakończenia roku szkolnego zaakcentowano zbliżający się termin „Festiwalu Młodzieży i Studentów”. Pięćdziesięciu ośmiu uczniom wręczono odznaki festiwalowe.
Cz. Szpurka
pełniący obowiązki kierownika szkoły
|