Kwietnia 26 2024 18:47:57
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1897

1897

1. W styczniu tego roku sprawiło Stowarzyszenie Matek Chrześcijańskich, zawiązane 25.03.1895, oraz do noszenia tzw. feretron, w stylu gotyckim, noszący z jednej strony wizerunek Niebieskiej Patronki Bractwa, Matki boskiej Bolesnej, a z drugiej strony św. Józefa z dzieciątkiem Jezus na ręku, patrona rodzin chrześcijańskich, a nadto Kościoła św. Obraz ten kupiony za 150 MK., z Kasy brackiej w składzie firmy Nawrocki i Grünastel (Biskupski), poświecił miejscowy X. Proboszcz w dniu miesięcznego zebrania Bractwa, tj. w 3 niedzielę stycznia. Biały, płócienny pokrowiec na ten obraz ofiarowała Wna Pani J. Rychłowska, honorowa przełożona Bractwa, żona właściciela dóbr z Drobnina, która też hojnemi ofiarami zasilała Kasę bracką.
2. W kwietniu tego roku na święta wielkanocne sprawił miejscowy proboszcz własnym sumptem dwie czerwone sutanny dla ministrantów przy Mszy św. Sukno czerwone nabyte w spółce krawieckiej w Poznaniu, kosztowało 21 MK. 65 fen., zrobił zaś sutanny miejscowy wiejski krawiec Nowacki i dał podszewkę, za co odebrał 7 MK. 50 fen.
3. Na odpust Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia sprawiła służąca miejscowego Ks. Proboszcza Wiktorya Borowiak, własnym sumptem obraz na Wielki Ołtarz z szeroką wstawką i wyszytym czerwonemi nićmi napisem: „Maryo Oporowska Królowo Dziewic, nie opuszczaj nas”. Materya kosztowała 12 MK.
4. Wiosną w tym roku były rzadkie, ale gwałtowne deszcze, w nocy z 30 na 31 maja oberwanie chmury, łąki zostały zaszlamione, potem susza aż do żniw. Dnia 12 lipca zaczęło znów padać, około 28 lipca deszcze ulewne spadły, tak że owies , mieszanki i pszenica porosły, mianowicie po większych majątkach wielka klęska. Paszy atoli było dużo.
5. Statystyka: dusz 985, ślubów 8, chrztów 44, pogrzebów 22, Komunii rozdano 3730.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,241,871 Unikalnych wizyt