Marca 29 2024 14:17:19
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1899

1899

1.W marcu podarowała dla tutejszego Kościoła z Książąt Lubomirskich Księżna Zygmuntowa Czartoryska z Rokosowa ornat fioletowy z przyborami do Mszy św. Ornat jest z wełnianego adamaszku, słup zaś morowy, jedwabny, galony z materyi jedwabnej. Ornat ten pobendykował dnia 13 marca Ksiądz Dziekan Drwęcki, proboszcz z Pawłowic.
2.W kwietniu kupiono z funduszów Kasy kościelnej sześć stuł fioletowych do słuchania spowiedzi w składzie H. Cwojdzińskiej w Poznaniu po 6 MK. za sztukę. Benedykacji dokonał Ksiądz Dziekan Drwęcki 4 kwietnia.
3.W sierpniu i wrześniu tego roku wydrenowano role plebańskie, śpitalne i 4 morgi, które żywa organista. Wskutek suszy drenowania nie ukończono, ma być uskutecznione po żniwach w roku 1900. Drenowanie powierzono Spółce melioracyjnej z Poznania. Na zapłacenie kosztów zaciągnięto pożyczkę Ziemstwa Poznańskiego w wysokości 10 700 MK. Od tejże ma się płacić procent 3½ amortyzacji i ¾ % przez 49 lat. I wprawdzie pleban płaci co pół roku 202 MK. 40 fen., Kasa śpitalna co pół roku 25 MK. pleban miał wskutek drenowania znaczne wydatki, za które nic nie likwidował, i tak był osobiście kilka razy w Spółce i landszafcie, w sądzie i policyi w Lesznie, podejmował u siebie techników po kilka dni. Dług landszaftowy zahipotekowany jest w sądzie leszczyńskim na gruncie plebańskim i śpitalnym. Po zapłaceniu kosztów drenowania zostało z pożyczki około 60 MK., które umieścił pleban na Książeczce oszczędności w Banku ludowym w Poniecu. Suma ta wraz z procentami ma służyć na ewentualne reparacye drenów. Książka ta znajduje się w skarbcu kościelnym w zakrystyi, lecz dysponuje tymi pieniędzmi jedynie każdorazowy Rządzca parafii tutejszej.
4.W sierpniu tego roku zabił piorun młodą żonę gospodarza Antoniego Machowiaka z Oporowa, gdy wracała z pola na wozie pszenicy.
5.Zima na rok 1899 była bardzo łagodna, wiosna dżdżysta i chłodna, lato gorące, w lecie częste burze, jesień sucha, rok był dosyć urodzajny, tylko ziemniaki słaby sprzęt wydały.
6.Statystyka: dusz 1037, ślubów 7, chrztów 36, pogrzebów 24, Komunii rozdano 3700.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,177,491 Unikalnych wizyt