Kwietnia 20 2024 11:21:33
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika kościoła i parafii w Oporowie - 1913

1913

1. W styczniu na nowo rozpoczęła się walka z Turkami, Grecy zdobyli Janinę i Soluń, a Bułgarzy Adryanopol, bardzo potężną fortecę. Po wielu walkach także Czarnogórcy zdobyli Skodrę, jednak na żądanie mocarstw europejskich wydać musieli fortecę, miasto i okolicę, gdyż przyłączono Skodrę do nowo utworzonego Księstwa albańskiego. Po zawarciu pokoju z Turkami rozpoczęła się walka między sprzymierzeńcami o podział zdobyczy. W tej drugiej wojnie bałkańskiej Grecy i Serbowie pobili Bułgarów. Skorzystali z tego Turcy, napadli z tyłu Bułgarów i Adryanopol wraz ze znacznym obszarem kraju odebrali. Tak oto sprawdza się: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.
2. Wiosna tego roku wcześnie się rozpoczęła, tak że w końcu marca siano już jare zboża. Nawet ziemniaki w marcu sadzono. W połowie kwietnia były przymrozki do 5 stopni mrozu, cztery dni trwał mróz. Kwiat na drzewach częściowo zmarzł.
3. W maju postawił Rządzca parafii własnym kosztem parkan od frontu, podobny jak zeszłego roku od drogi, tj. z drutu ze słupkami murowanymi. Wszystko razem kosztowało 211 MK. Robotą zajmował się Jan Saliński z Oporówka. Nadto Rządzca parafii zreperować kazał własnym kosztem płot ze sztachet drewnianych od strony północnej i zachodniej otaczający ogród. Reparacyę wykonał stelmach z Oporówka Maciej Piotrowiak za 35 MK.
4. Ponieważ maj był ciepły i dżdżysty, zboże wyrosło tego roku bardzo silne i żniwa były bardzo obfite. Jednak wskutek częstych deszczy w lipcu i sierpniu w wielu miejscach, mianowicie po większych majątkach zboże porosło. Podobnie okopowiny dały dobry plon.
5. Statystyka: dusz w parafii 1076, ślubów 6, chrztów 37, pogrzebów 8, Komunii rozdano 4750.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,228,605 Unikalnych wizyt