Rok szkolny 1952/53
1.09.1952 Rozpoczęcie roku szkolnego
Dnia 1.09.1952 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Na rozpoczęciu byli obecni: rodzice, przedstawiciele partii, organizacji masowych, Komitet Opiekuńczy i młodzież szkolna. Skład grona nauczycielskiego nie zmienił się, obejmując nauczycieli pracujących w minionym roku szkolnym.
1.10.1952 Zmiana na stanowisku kierownika szkoły
Z dniem 1 października 1952 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Obywatel Stachowiak Michał został przeniesiony do Leszna na stanowisko kierownika szkoły ćwiczeń przy Liceum pedagogicznym. Funkcję kierownika szkoły powierzono obywatelce Skierównie Marii.
13.10.1952 Bitwa pod Lenino
W rocznicę bitwy pod Lenino zorganizowano uroczysty poranek ilustrujący bohaterską walkę WP oraz braterstwo broni Armii Polskiej z Radziecką.
20.10.1952 Obsada nauczycielska
Szkoła otrzymała nowego nauczyciela: Trawkę Rajmunda z Kaczkowa.
26.10.1952 Wybory do Sejmu PRL
W okresie przedwyborczym grono nauczycielskie wzięło czynny udział w przygotowaniach wyborczych. Przeprowadzono pogadanki we wszystkich klasach. Wszyscy nauczyciele byli agitatorami i za swą sumienną, pełną poświęcenia pracę zostali wyróżnieni. Dwóch zostało odznaczonych dyplomami uznania. Dzieci szkolne naszej szkoły wręczyły pierwszym wyborcom okręgu Lubonia wiązanki kwiatów.
7.11.1952 Rocznica Rewolucji Październikowej
Komitet organizacyjny wspólnie z Radą Pedagogiczną przygotował akademię z okazji 35 rocznicy wybuchu Rewolucji Październikowej, w której wzięła udział miejscowa publiczność i dziatwa szkolna.
15.11.1952 Pożegnanie przewodnika OH
15 listopada 1952 roku w świetlicy majątkowej w obecności Kierownika Wydziału Oświaty obywatela magistra Rajewskiego Franciszka, przewodniczącego ZMP powiatu leszczyńskiego, rodziców, grona nauczycielskiego, na uroczystej zbiórce drużyny harcerskiej wręczono przodującemu zastępowi (I – klasa VII) proporczyk przechodni. Równocześnie na zbiórce tej nastąpiło oficjalne pożegnanie przewodnika OH obywatela Kaczmarka Antoniego, który został powołany do czynnej służby wojskowej.
23.11.1952 Akademia z okazji Miesiąca Przyjaźni Polsko-Radzieckiej
W Miesiącu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej od 7.11.1952 do 7.12.1952 dzieci i grono nauczycielskie żyło tymi zagadnieniami. We wszystkich klasach omawiano tą tematykę, którą uwidaczniały gazetki klasowe i aktualne hasła. W dniu 23 listopada 1952 roku odbyła się uroczysta akademia w świetlicy dworskiej. Wobec licznie zgromadzonej publiczności dzieci szkolne wystąpiły z przygotowanymi występami artystycznymi.
12.12.1952 Kongres Narodów w Wiedniu
Dzieci szkolne włączając się do walki o utrzymanie i obronę pokoju, podjęły zobowiązania odnośnie polepszenia wyników nauczania oraz napisały karty pocztowe do Kongresu Narodów w obronie pokoju w Wiedniu, w których solidaryzowały się z uchwałami Kongresu oraz składały życzenia owocnych obrad.
18.12.1952 Praktyka nauczycielska
W dniach od 18.12.1952 do 22.12.1952 odbywała w naszej szkole praktykę uczennica (kandydatka) Liceum Pedagogicznego w Lesznie Wojciechowska Sabina. Hospitowała i prowadziła lekcje w klasie III.
20.12.1952 Rocznica urodzin J. Stalina
W dniu 20.12.1952 drużyna harcerska zorganizowała uroczysty poranek z okazji rocznicy urodzin Józefa Stalina.
29.12.1952 Choinka TPD w Poznaniu
Dwie dziewczynki naszej szkoły otrzymały zaproszenie na imprezę noworoczną w Poznaniu, zorganizowaną przez TPD.
10.01.1953 Choinka noworoczna
10 stycznia 1953 roku o godzinie 15 w świetlicy Instytutu Zootechnicznego odbyła się impreza Choinki Noworocznej przy współudziale przedstawicieli partii, organizacji społecznych, miejscowej Rady Zakładowej, licznie przybyłych rodziców oraz dziatwy szkolnej. Na program uroczystości złożyły się przemówienia poszczególnych przedstawicieli i kierownika szkoły ilustrujące osiągnięcia minionego roku oraz zamierzenia na rok 1953. po części wstępnej nastąpiła część artystyczna. Na koniec wszystkie dzieci zostały obdarowane paczkami. Wesoło przy dźwiękach muzyki bawiły się dzieci do godziny 20.
25.01.1953 Igrzyska zimowe
W dniu tym harcerze naszej szkoły w liczbie 9 brali udział w powiatowych igrzyskach zimowych w Osiecznej. Startowali w następujących konkurencjach: tor przeszkód, jazda szybkościowa na łyżwach i zjazd na sankach, zdobywając 2 pierwsze miejsca w torze przeszkód, II miejsce w zjeździe na sankach i IV miejsce w jeździe szybkiej na łyżwach.
2.02.1953 Obsada nauczycielska
Szkoła otrzymała nowego kwalifikowanego nauczyciela Paszka Kazimierza. Nauczyciel Trawka Rajmund został przeniesiony do powiatu rawickiego.
14.02.1953 Karnawał harcerski
W ramach świetlicy, drużyna harcerska zorganizowała karnawał harcerski. W pięknie udekorowanej świetlicy, przy dźwiękach muzyki młodzież ochoczo bawiła się od godziny 16 do 20. zorganizowano szereg zabaw zespołowych, które dały dzieciom wiele zadowolenia i przyczyniły się do głębszego zżycia i wzajemnego poznania. na uwagę zasługuje fakt, że zdołano przełamać opór wspólnej zabawy (tańców) chłopców z dziewczynkami. Na zabawie oprócz młodzieży byli obecni: grono nauczycielskie, rodzice, sekretarz POP i przewodnicy zastępów rekrutujący się ze szkół średnich.
9.03.1953 Pogrzeb generalissimusa Józefa Stalina
Dnia 5 marca 1953 roku zmarł wielki wódz klasy robotniczej całego świata, największy przyjaciel Polski Ludowej Józef Wissarionowicz Dżugaszwilli Stalin. Śmierć jego przyjął z bólem ogromnym cały naród polski i cala Polska. W dniu 9 marca w dzień pogrzebu, po wysłuchaniu audycji radiowej odbyły się specjalne pogadanki poświęcone życiu i działalności Wielkiego Stalina. Pamięć Jego uczczono 5-minutową ciszą i przerwaniem zajęć.
30.04.1953 Wizytacja szkoły
Szkołę wizytowali obywatel Komorowski Alojzy wizytator szkół i kierownik Wydziału Oświaty obywatel magister Rajewski Franciszek i obywatel Szeląg Bernard.
Po przeprowadzonej wizytacji
Akademia 1 Maja
Dzieci wzięły udział w akademii centralnej, która odbyła się w Krzemieniewie w dniu 1 Maja. Z programem wystąpiły w części artystycznej ze śpiewami, deklamacjami, rezytacjami i tańcami.
25.06.1953 Zakończenie roku szkolnego
Dnia 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W uroczystości wzięli udział rodzice oraz przedstawiciele miejscowych organizacji społeczno-politycznych. Po części artystycznej nastąpiło rozdanie świadectw oraz wspólne zdjęcie dzieci klas VII wraz z gronem nauczycielskim.
Absolwenci klas VII w roku szkolnym 1952/53
29.06.1953
W niedzielę odbyła się kawka połączona z muzyką i tańcami dla absolwentów klas VII. Rodzice dzieci klas VII przygotowali dla dzieci posiłek składający się z placka, ciastek i kawy.
|