Listopada 21 2024 13:19:51
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły w Pawłowicach - 1953/54

Rok szkolny 1953/54

1.09.1953 Rozpoczęcie roku szkolnego
Dnia 1.09.1953 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęto wysłuchaniem przemówienia Ministra Oświaty. Z kolei po przemówieniach miejscowych czynników społeczno-politycznych i kierownika szkoły, wystąpiły dzieci szkolne z częścią artystyczną.

Zmiana na stanowisku kierownika szkoły
Z dniem 1.09 1953 roku kierownikiem szkoły mianowano obywatela Bajera Władysława, byłego nauczyciela kierującego szkoły podstawowej w Łoniewie.

Rocznica bitwy pod Lenino
W rocznicę bitwy pod Lenino zorganizowano w szkole uroczysty poranek z udziałem dziatwy szkolnej i rodziców. Na program poranku złożyły się deklamacje oraz śpiewy odzwierciedlające w swej tematyce bohaterską walkę Wojska Polskiego oraz braterstwo broni Armii Polskiej i Radzieckiej.

Otwarcie szkoły dla pracujących
W dniu 15.10.1953 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w szkole dla pracujących, połączone z występami artystycznymi drużyny harcerskiej przy udziale rodziców, czynnika społecznego i politycznego. Na kurs uczęszcza 17 uczniów rekrutujących się z robotnic i robotników rolnych PGR Mały Dwór, Kociugi, Luboni, Robczyska oraz z Instytutu Zootechnicznego w Pawłowicach. Uczniowie przystąpili z zapałem do pracy.

Akcja skupu zboża i obowiązkowych dostaw
Tegoroczna akcja skupu zboża na terenie gromady przebiegała początkowo bardzo słabo. Rolnicy liczyli na to, że wystarczy wykonać 50% planu z powodu posuchy i wstrzymywali się z dalszą odstawą. Po bardzo nasilonej pracy propagandowej na odcinku skupu zboża ze strony aktywu gromadzkiego, grona nauczycielskiego oraz drużyny harcerskiej, zboże zaczęło w szybkim tempie wpływać do magazynów w GS-ie, tak, iż gromada wykonała plan odstawy zboża w 99,8% do dnia 15.10.1953 roku. Plan roczny odstawy żywca i mleka gromada wykonała z nadwyżką w 108%.

Wybory do Komitetu Rodzicielskiego
W dniu 24.10.1953 roku miało miejsce walne zebranie wyborcze Komitetu Rodzicielskiego przy tutejszej szkole z udziałem delegata Wydziału Oświaty, obywatelki Kowalskiej oraz czynnika społecznego i politycznego. Zebranie odbyło się w sali kolumnowej Instytutu Zootechnicznego przy niemal 100% frekwencji rodziców. Głosy rodziców w dyskusji świadczyły o coraz większym zrozumieniu ważności należytej współpracy rodziców ze szkołą, jako podstawy pomyślnych wyników pracy szkolnej.
W skład Komitetu Rodzicielskiego weszli obywatele:
Jańczak Józef – przewodniczący
Patelka Stanisław – skarbnik
Adamczak Stanisław – komisja rewizyjna
Kaizer Marek – komisja rewizyjna
oraz następujący członkowie jako delegaci poszczególnych klas:
Poprawski Stanisław – klasa I
Karolczak – klasa II
Obst Józef – klasa II
Katarzyński Józef – klasa III
Wodzinowska – klasa III
Kaizer Marek klasa IV
Patelka Józef z Kociug – klasa IV
Adamczak Franciszka – klasa V
Galon Ludwik – klasa V
Musielak Franciszek – klasa VI
Ślęzak Ignacy – klasa VI
Skowronkowa z Oporówka – klasa VII
Kaczmarek z Luboni – klasa VII
Wawrzyniakowa (Przybiń) – klasa VII
Machowiak z Robczyska – klasa VII
Przewoźna Maria z Pawłowic – klasa VII
Kaliski Antoni z Kociug – klasa VII

Rocznica Rewolucji Październikowej
Z okazji Rewolucji Październikowej szkoła tutejsza zorganizowała akademię szkolną w dniu 7.11.1953 roku oraz akademię gromadzką w sali kolumnowej w Instytucie Zootechnicznym. Na program złożyły się występy chóru szkolnego, zespołu tanecznego drużyny harcerskiej oraz deklamacje indywidualne i zbiorowe uczniów poszczególnych klas. Występy zespołów tanecznych znalazły wielkie uznanie wśród licznie zebranych obywateli gromady. Szczególnie oklaskiwano występy zespołu z radzieckimi tańcami.
W dniu 7.11.1953 roku zespół taneczny drużyny harcerskiej przy tutejszej szkole wyjechał z występami tańców radzieckich na akademię gminną z okazji Rewolucji Październikowej do Krzemieniewa.

Choinka noworoczna w Poznaniu
W dniu 27 grudnia 1953 roku wyjechało z tutejszej szkoły 10 uczniów przodowników nauki na choinkę noworoczną do Poznania.

Choinka Kolejarzy w Lesznie
Ekipą łączności miasta ze wsią dla tutejszej gromady jest PKP Leszno, która utrzymuje stały kontakt ze szkołą. W dniu 29.12.1953 roku 15 dzieci przodujących w nauce a rodziców wywiązujących się w 100% z planowych dostaw państwowych wyjechało na choinkę noworoczną zorganizowaną przez Związek Zawodowy Kolejarzy w Lesznie. Dzieci zostały obdarowane cukierkami, ciastkami, przyborami szkolnymi oraz cennymi książkami dla młodzieży z tłumaczenia poważnych autorów młodzieżowych radzieckich.

Choinka noworoczna szkolna
Choinka noworoczna dla dzieci tutejszej szkoły została zorganizowana w dniu 10.01.1954 roku. W uroczystości wzięli udział gremialnie zebrani rodzice. Dzieci zostały obdarowane słodyczami, jabłkami i przyborami szkolnymi na łączną sumę około 2800 zł.

Rocznica śmierci Lenina
Z okazji 30 rocznicy śmierci Lenina odbył się poranek szkolny, na program którego złożyły się wiersze o Leninie oraz pieśni rewolucyjne. Na poranku obecni byli członkowie Komitetu Rodzicielskiego oraz przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych działających na terenie gromady. W gorących i wzruszających słowach przemówił do dzieci i zebranych sekretarz POP PZPR, towarzysz Szymkowiak. Wieczorem odbył się występ w Instytucie Zootechnicznym. Program wypełniły występy klas V, VI, VII. Przemówienie wygłosił dyrektor Obst Józef.

1 rocznica śmierci Stalina 5.03.1954
Z okazji 1 rocznicy śmierci Stalina zostały udekorowane klasy i szkoła na zewnątrz. W godzinach przedpołudniowych odbył się poranek w szkole. Wieczorem grono nauczycielskie i delegacja mieszkańców gromady wzięli udział w wieczornicy zorganizowanej ku czci wielkiego Stalina w Krzemieniewie.

8.03.1954 Międzynarodowy Dzień Kobiet
Do zorganizowania obchodu Międzynarodowego Dnia Kobiet włączyło się z ofiarnością grono nauczycielskie. W gromadzie odbyła się uroczysta akademia w dniu 8.03. 1954. Z bogatym programem wystąpiło przedszkole Instytutu oraz dziatwa miejscowej szkoły. Gremialnie obecne matki rzęsiście oklaskiwały występy swoich pociech. W czasie przemówienia koleżanki Potokówny obrazującej dolę kobiet w krajach kapitalistycznych a dziś w Polsce Ludowej panował nastrój pełnej powagi i skupienia. Koleżanka Skierówna zorganizowała zebranie gromadzkie kobiet w Pawłowicach, a koleżanka Wojciechowska w Mierzejewie.

Święto Pracy
W miesiącu kwietniu drużyna harcerska, zastępy, ogniwa klasowe, samorząd uczniowski oraz organizacje uczniowskie przystąpiły do podejmowania zobowiązań ku czci Święta Pracy. We wszystkich klasach pojawiły się samorzutnie wykonane przez dzieci barwne i bogate w treści gazetki ścienne i hasła. Podjęły również zobowiązania zespoły szkolne, a szczególnie zespoły artystyczne śpiewaczy i tancerzy.
W dniu 30 kwietnia wieczorem w świetlicy Instytutu Zootechnicznego odbyła się uroczysta i podniosła akademia gromadzka. W programie wystąpiły dzieci szkolne w części artystycznej ze śpiewami, deklamacjami, recytacjami i tańcami. W dniu 1 Maja bieżącego roku dzieci wzięły udział w akademii centralnej gminnej w Krzemieniewie, dając występ chóru szkolnego i tańców ludowych i radzieckich.

Rajd kolarski
W rajdach kolarskich wzięły udział z tutejszej szkoły w dniu 2 maja bieżącego roku 2 drużyny chłopców oraz 1 drużyna dziewcząt, zajmując II miejsce w eliminacjach gminnych.

Powiatowe igrzyska letnie
Na powiatowe igrzyska letnie w Rydzynie wyjechały dwie drużyny do biegu marszo-patrolowego. W eliminacjach powiatowych zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zajęli I miejsce, uzyskując w nagrodę dyplomy oraz siatkę i piłkę do siatkówki.

30.05.1954 Międzynarodowy Dzień Dziecka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, odbyła się w dniu 30.05 bieżącego roku po południu uroczysta akademia z występami dzieci oraz zabawa ludowa w parku przy dźwiękach orkiestry. Z okazji rozpoczynających się Dni Oświaty Książki i Prasy kolega Szeląg zorganizował stoisko ze sprzedażą książek oraz loterię książkową.

Wizytacja szkoły
W dniu 10.06.1954 roku wizytowali tutejszą szkołę kierownik Wydziału Oświaty obywatelka Wrona oraz kierownik Referatu Szkół Podstawowych obywatel Szeląg będąc cały dzień obecni na rozpoczynających się egzaminach w klasie IV i VII.

Zakończenie roku szkolnego
W dniu 25.06.1954 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z występami dzieci, wystawą szkolną z udziałem czynnika politycznego, społecznego oraz licznie zgromadzonych rodziców.


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,923,436 Unikalnych wizyt