Na wschodniej zewnętrznej ścianie drewnianego prezbiterium kościoła w Świerczynie znajduje się XVIII-wieczna płaskorzeźba przedstawiająca patrona świerczyńskiej świątyni i parafii - św. Łukasza malującego Matkę Boską.
Św. Łukasz był z zawodu lekarzem, jak o tym pisze wprost św. Paweł w jednym ze swych Listów. Należał także do ludzi wykształconych i dobrze obeznanych z ówczesną literaturą. Świadczy o tym jego piękny język grecki, wyrównany, gładki styl, dokładność informacji i umiejętność korzystania ze źródeł. Teodor Lektor (w. VI) pierwszy pisze, że św. Łukasz był również malarzem, że namalował obraz Matki Bożej, który zabrała z Jerozolimy cesarzowa Eudoksja, żona Teodozego I Wielkiego, i przesłała go w darze św. Pulcherii, siostrze cesarza. Odtąd legenda ta stała się powszechna, czego przykładem jest świerczyńska płaskorzeźba. Autorstwo św. Łukasza przypisywano wszystkim starożytnym obrazom, także naszemu częstochowskiemu. Nie mamy jednak na to żadnego potwierdzenia historycznego.
Na świerczyńskiej płaskorzeźbie św. Łukasz w lewym ręku trzyma paletę malarską, będącą jednym z jego atrybutów ikonograficznych, a podobieństwo obrazu na sztaludze do Jasnogórskiej Madonny jest oczywiste. Pod sztalugą, u stóp św. Łukasza przedstawiony jest wół, będący symbolem jego Ewangelii.
_______________________
Dla www.klasaa.net
opracował: Leonard Dwornik
|