Na wprost głównej bramy pawłowickiego cmentarza, w tzw. „kole”, w miejscu, gdzie kiedyś stał kościół, usytuowanych jest kilka starych, mocno zniszczonych nagrobków. Chowano tam proboszczów, nauczycieli, hrabiowską służbę, również jednego w dziedziców Mielżyńskich. Wśród prawie nieczytelnych napisów na płytach nagrobków można znaleźć taki:
Tu spoczywają zwłoki
ś.p. Wojciecha Pampucha
byłego nauczyciela gimnazjalnego
urodz. r. 1800
umarł r. 1866
Niech odpoczywa w pokoju
Nazwisko to nikomu z mieszkańców już nic nie mówi. A jest to jedyna osoba spośród pochowanych na cmentarzu, której życiorys zamieszczono wśród znaczących Wielkopolan w wydanym w 1981 r. „Wielkopolskim Słowniku Biograficznym”.
W Pawłowicach znalazł się trochę przypadkiem, gdy swoje życie i karierę zawodową związał z Trzemesznem. Jednak u schyłku życia, na emeryturze, zamieszkał u swojego syna – również Wojciecha – pawłowickiego proboszcza. A oto biogram autorstwa Andrzeja Dzięczkowskiego.
PAMPUCH Wojciech (1800-1866), nauczyciel, botanik-florysta. Urodził się 14 IV we wsi Biadacz k. Opola w rodzinie wolnego chłopa Wawrzyńca i Marii zd. Rink. Egzamin dojrzałości złożył w gimnazjum Św. Macieja we Wrocławiu w 1824 r. i rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W następnym roku przeniósł się na Wydział Filozoficzny, gdzie studiował m.in. botanikę. Studia ukończył w 1828 r. Pracę zawodową rozpoczął jako kandydat stanu nauczycielskiego w gimnazjum w Gliwicach, skąd w 1834 r. przeniósł się do gimnazjum w Trzemesznie. Tam pracował aż do przejścia na emeryturę w 1857 r. W Trzemesznie rozwinął zainteresowania botaniczne. Opracował pod względem florystycznym północno-wschodnią część Wielkopolski, a rezultatem jego wycieczek po ówczesnych powiatach: mogileńskim, gnieźnieńskim, inowrocławskim, szubińskim i wągrowieckim była książka wydana w 1840 r. „Flora Tremesnensis”, wymieniająca 1370 gatunków roślin naczyniowych i niższych. W 1841 r. wydał podręcznik botaniki obowiązujący w gimnazjum w Trzemesznie. Zm. 29 VI w Pawłowicach i tu został pochowany. Był żonaty z Amalią Gaertner. Miał dzieci: Wojciecha (1833-1876, proboszcza w Pawłowicach, nauczyciela religii w gimnazjum w Lesznie), Wiktora, Marię, Karolinę, Annę, Klarę i Jadwigę.
--------------------------------------------------------
Informację przesłał pan Jarosław Wawrzyniak.
|