Listopada 21 2024 12:51:35
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Mierzejewo w czasie II wojny światowej - część IV

"Wywolanie" (drugi dział hitlerowskiej odbudowy)

Data 22 czerwca 1941 roku pamiętne dla Mierzejewian pierwszym gremialnym wyrzucaniem Mierzejewskich gospodarzy. Już poprzednio przesiedlono przymusowo nauczyciela pana Widajewicza i dla wszystkich było jasnem że i na nich przyjdzie kolejka. Rychło rano prawie w nocy przyjechała do Mierzejewa z "Feuerstein Polizei" na czele tamtejszych "żółcioków". Autem zajechał jakiś Parteigenose z SS Arbeitstabu i zaczęło się. Na wsi żadnego nawet "sznurka" (chłopca), co w najgorszy czas i pogodę po wsi sie kręcą. Cisza i powaga chwili. Wyrzuceni zostali: Smektała Józef Nr 1, Kosmacińscy, Dudka, Skorupka Walenty, Chudziński, Andrzejczak Karol, Tomkowiak, Klich, Florkowski, Smektała Józef Nr 21. Pozostali gospodarze odwieźli wozami wyrzuconych do Garzyna a stamtąd samochodami do Arbeitsamtu do Leszna.
W ten sam dzień po południu tymi samymi wozami przywieziono do Mierzejewa "Herrenvolk" - przez Hitlera sprowadzonych Niemców z Besarabii z okolic Ackermann. Nazwano ich w Mierzejewie "Baltokami" (od Baltensentsche) zwano ich także "Arabami (od Besarabii).
Na Versamlungach (zgromadzeniach przymusowych) dawała im partia pouczenia jak nienawidzić i prześladować Polaków i jak miłować i wiernie służyć Hitlerowi. Sami ci "Ansidlerzy" osadnicy - prostacy zauważyli i wyrazili się wobec Polaków, że cywilizacją ci przewyższają ich. Prymityw i niedbałość prowadziła uprawę rolną na coraz to niższy stopień. Pozostałej ludności polskiej szkodzili tym, że stale przeprowadzali kontrolę trzody chlewnej i drobiu, co utrudniało dodatkową aprowizację (poza reglamentacją). Niektórzy byli chamscy i ordynarni wobec Polaków - parobków. Byli w Mierzejewie i żadnej pamiątki po sobie nie pozostawili, prócz śmiesznych i wzgardliwych wspomnień u Mierzejewian.



WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,923,250 Unikalnych wizyt