Listopada 23 2024 08:21:21
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Kronika szkoły w Robczysku - 1952/53

Rok szkolny 1952/53

Dnia 1 września 1952 roku nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Byli obecni rodzice, przedstawiciele partii, Komitetu Opiekuńczego i młodzież szkolna. Po przemówieniu kierownika szkoły, przewodniczącego komitetu Rodzicielskiego, deklamacjach i śpiewach dzieci wysłuchano przemówienia Ministra Oświaty.
Stan klas i liczba dzieci jest następująca:
Klasa I uczniów 2
Klasa II uczniów 7
Klasa III uczniów 4
Klasa IV uczniów 5
-------------------------------
Razem 18

Utworzenie się Frontu Narodowego
W miesiącu wrześniu utworzono i wybrano najlepszych obywateli do centralnego, wojewódzkiego, powiatowego, gminnego i gromadzkiego Frontu Narodowego. W gromadzie naszej zostali wybrani następujący obywatele:
1. Kolonista Stefan przewodniczący
2. Stefaniak Wojciech zastępca przewodniczącego
3. Kwiatkowski sekretarz
4. Rozwalka członek
5. Lisiak A. członek

26.10.1952 Wybory do Sejmu
W dniu 25 października odbyły się wybory do Sejmu. Gromada nasza należała do obwodu wyborczego w Dąbczu. Na kilka dni przed wyborami oblicze gromady przybrało odświętny charakter. Również szkoła nasza została udekorowana jak nigdy, za co otrzymała uznanie od władz gminnych Frontu Narodowego.
Gromada nasza, za wyjątkiem obywatela Masztalerza Wojciecha, jego żony i córki i zięcia Stachowiaka wzięła gromadny udział w wyborach, jak na prawdziwych Polaków przystało.

Miesiąc przyjaźni polsko-radzieckiej
W czasie od 7 listopada do 7 grudnia był miesiąc pogłębiania Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W związku z tym na ekranach kin polskich odbyły się wyświetlania filmów radzieckich. Również przyjechał do Polski teatr moskiewski, który zapoznawał społeczeństwo polskie z artyzmem i sztuką radziecką. Na festiwalu filmów radzieckich była również nasza dziatwa szkolna w Lesznie. Wyświetlane były bajki radzieckie, które dzieciom, jak i dorosłym bardzo się podobały.

17.11.1952 Sklep we wsi
Dzięki kierownikowi szkoły obywatelowi Koloniście, zorganizowano i otworzono sklep w Robczysku. Ludność robotnica jak gospodarska może śmiało zaopatrywać się we wszystkie towary na miejscu. Kierownikiem sklepu została obywatelka Wawrzynowicz Zofia z Robczyska. Sklep zaopatruje w towar GS Rydzyna.

Ferie zimowe trwały od dnia 23 grudnia do 6 stycznia 1953 roku.

11.01.1953
Uroczystość choinki noworocznej zorganizował Komitet Rodzicielski przy współpracy szkoły, na którą złożyły się wiersze, inscenizacja oraz pieśni. Po części artystycznej nastąpiło rozdanie paczek oraz odbyła się zabawa taneczna dla dzieci, a później dla starszych. W uroczystości brało udział około 120 osób.

5.03.1953
W dniu 5 marca 1953 roku obiegła wieść po całym globie ziemskim, że w dniu tym przestało bić serce Wodza Ludzkości, Ojca wszystkich mas pracujących, Chorążego Pokoju Józefa Stalina.
Polski naród utracił po śmierci Józefa Stalina swojego najlepszego nauczyciela i przyjaciela. Dnia 9 marca 1953 roku odbył się pogrzeb Józefa Stalina. W związku ze śmiercią odbyła się w gromadzie akademia żałobna.

29.04.1953
W dniu 29 kwietnia 1953 odbyła się uroczysta akademia 1-Majowa w świetlicy. Na uroczystość złożyły się śpiewy i deklamacje. Przemówienie wygłosił kierownik szkoły obywatel Kolonista. Uroczystość zakończono odśpiewaniem Międzynarodówki.

25.06.1953
Dnia 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W uroczystości liczny udział wzięli rodzice oraz przedstawiciele miejscowych organizacji politycznych i społecznych.
Po części artystycznej nastąpiło rozdanie świadectw. Wszystkie dzieci zostały promowane do następnej klasy. Na zakończenie odbyła się wspólna fotografia.

26.08.1953
Dnia 26 sierpnia zabłysło pierwszy raz światło elektryczne w naszej gromadzie. Dzięki pomocy Państwa Ludowego obywatele Robczyska uzyskali zelektryfikowanie swojej wsi. Obywatele Robczyska wdzięczni Państwu Ludowemu wywiązali się jako jedni z pierwszych z dostaw dla Państwa.



WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,929,216 Unikalnych wizyt