Marzec 05 2015 15:29:07
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· FAQ
· Forum
· Linki
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


WITAMY NA STRONIE POŚWIĘCONEJ HISTORII GMINY KRZEMIENIEWO

Teren dzisiejszej gminy Krzemieniewo w województwie wielkopolskim, to obszar bardzo specyficzny ze względu na swoje zaszłości historyczne. Położony zawsze na uboczu wielkiej polityki, pozbawiony możliwości wykorzystania w pełni swojego potencjału gospodarczego jakim było rolnictwo, jednak się rozwijał. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że pierwsze wzmianki historyczne o istniejących tu miejscowościach sięgają czasów średniowiecza, co nawet w przypadku takiego regionu jak Wielkopolska, nie jest powszechne.
Sprawą oczywistą jest także, że osadnictwo na tych terenach rozwijało się wcześniej, choć nigdy nie przeprowadzano tu żadnych badań archeologicznych, które by to jednoznacznie potwierdzały. Z tego powodu też, każdy zainteresowany przeszłością gminy Krzemieniewo musi bazować na źródłach pisanych, które są na dodatek bardzo rozproszone i niepełne.
Historia każdego narodu i państwa jest wypadkową tego, co dzieje się na prowincji, rozumianej jako "mała ojczyzna". W związku z tym, będziemy chcieli losy tej "małej ojczyzny" w wymiarze dzisiejszej gminy Krzemieniewo odwiedzającym tę stronę przybliżyć. Każdy, kto liczy na gotową odpowiedź na każde pytanie, srodze się jednak zawiedzie. Niewiele tu będzie komentarzy, sporo zaś różnych źródeł. Będą to rzeczy rzadko prezentowane w takiej właśnie formie. Jeżeli chcesz poznać historię naszego terenu, zapraszamy do częstych odwiedzin.

------------------------------------------

Auf dem Gebiet der Krzemieniewo-Gemeinde gibt es noch heute viele Spuren von früheren deutschen Einwohnern. Das sind aber meistens verschiedene Gebäude. Es fehlt leider an geschriebenen Quellen. Wir haben also eine Bitte an ehemaligen Einwohnern von Krzemieniewo (Feuerstein) oder an ihren Nachwüchsen, ob sie vielleicht uns Nachrichten (Fotos, Dokumente, Tagebücher, Landkarten) zeigen könnten. Wir versprechen, alles auf dieser Seite zu publizieren.
JK
Unsere e-mail Adresse:
drobnin@o2.pl

25.02.2015 MIERZEJEWO W "PRUSKIEJ INDAGANDZIE"

Proponujemy dziś garść informacji na temat kolejnej miejscowości dzisiejszej gminy Krzemieniewo, mianowicie Mierzejewa. Zapraszamy do panelu NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => KRZEMIENIEWO => MIERZEJEWO W ROKU 1794 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY" .
Zapraszamy do lektury.

19.02.2015 KOLEJNA PORCJA INFORMACJI Z "INDAGANDY PRUSKIEJ"

Dzisiejszy wpis, bazujący na „Indagandzie Pruskiej”, odnosi się do tego, jakie uprawy stosowano na terenach dzisiejszej gminy Krzemieniewo w latach 1793-1794, jakie były wielkości wysiewów w poszczególnych miejscowościach. Do tego dołożona została również informacje odnośnie liczby zwierząt gospodarskich bez których praca w polu i funkcjonowanie poszczególnych gospodarstw nie byłyby możliwe. Należy jednak pamiętać, że prezentowane zestawienia odnoszą się do sytuacji sprzed ponad dwustu lat, kiedy rolnictwo było jednak w dużej mierze inne niż dzisiaj.
Zapraszamy do lektury: NASZA HISTORIA => ŹRÓDŁA HISTORYCZNE => RODZAJE UPRAW I WIELKOŚĆ WYSIEWÓW W LATACH 1793-1794.

16.02.2015 KRZEMIENIEWO W ROKU 1794 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY"

Ilu mieszkańców liczyło Krzemieniewo w roku 1794? Jak nazywał się ówczesny sołtys? Ile koni, wołów i owiec doliczył się urzędnik sporządzający tzw. „Indagandę” na użytek pruskiej władzy administracyjnej i podatkowej? Jakie były obciążenia na rzecz dominium w Świerczynie i parafii w Oporowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule o charakterze źródłowym, zamieszczonym w panelu: NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => KRZEMIENIEWO => KRZEMIENIEWO W ROKU 1794 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY" .
Zapraszamy do lektury.

23.01.2013 WIZYTACJE KOŚCIOŁA W OPOROWIE

Istotnym uzupełnieniem informacji na temat przeszłości kościoła i parafii w Oporowie są opisy wizytacji biskupich z XVII i XVIII wieku. Oryginały znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Na naszej stronie zamieszczone zostały ostatnio tłumaczenia autorstwa pana Bartosza Małeckiego dokumentów z 1610 i 1662 roku z transkrypcji wykonanych przez pana Bolesława Skrzypczaka (NASZA HISTORIA => Kościoły (Oporowo) => Wizytacje kościoła w Oporowie).
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 1,359,784 Unikalnych wizyt