Sierpień 02 2015 06:13:29
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· FAQ
· Forum
· Linki
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


WITAMY NA STRONIE POŚWIĘCONEJ HISTORII GMINY KRZEMIENIEWO

Teren dzisiejszej gminy Krzemieniewo w województwie wielkopolskim, to obszar bardzo specyficzny ze względu na swoje zaszłości historyczne. Położony zawsze na uboczu wielkiej polityki, pozbawiony możliwości wykorzystania w pełni swojego potencjału gospodarczego jakim było rolnictwo, jednak się rozwijał. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że pierwsze wzmianki historyczne o istniejących tu miejscowościach sięgają czasów średniowiecza, co nawet w przypadku takiego regionu jak Wielkopolska, nie jest powszechne.
Sprawą oczywistą jest także, że osadnictwo na tych terenach rozwijało się wcześniej, choć nigdy nie przeprowadzano tu żadnych badań archeologicznych, które by to jednoznacznie potwierdzały. Z tego powodu też, każdy zainteresowany przeszłością gminy Krzemieniewo musi bazować na źródłach pisanych, które są na dodatek bardzo rozproszone i niepełne.
Historia każdego narodu i państwa jest wypadkową tego, co dzieje się na prowincji, rozumianej jako "mała ojczyzna". W związku z tym, będziemy chcieli losy tej "małej ojczyzny" w wymiarze dzisiejszej gminy Krzemieniewo odwiedzającym tę stronę przybliżyć. Każdy, kto liczy na gotową odpowiedź na każde pytanie, srodze się jednak zawiedzie. Niewiele tu będzie komentarzy, sporo zaś różnych źródeł. Będą to rzeczy rzadko prezentowane w takiej właśnie formie. Jeżeli chcesz poznać historię naszego terenu, zapraszamy do częstych odwiedzin.

------------------------------------------

Auf dem Gebiet der Krzemieniewo-Gemeinde gibt es noch heute viele Spuren von früheren deutschen Einwohnern. Das sind aber meistens verschiedene Gebäude. Es fehlt leider an geschriebenen Quellen. Wir haben also eine Bitte an ehemaligen Einwohnern von Krzemieniewo (Feuerstein) oder an ihren Nachwüchsen, ob sie vielleicht uns Nachrichten (Fotos, Dokumente, Tagebücher, Landkarten) zeigen könnten. Wir versprechen, alles auf dieser Seite zu publizieren.
JK
Unsere e-mail Adresse:
drobnin@o2.pl

15.03.2015 KARCHOWO W "PRUSKIEJ INDAGANDZIE"

Kolejna odsłona "Pruskiej Indagandy" dotyczy tym razem Karchowa. Każdy, kto chce wiedzieć, do kogo należała ta miejscowość w roku 1793, kto tam wtedy mieszkał (nazwiska), czym się zajmował, jakie musiał płacić podatki, i ile odrabiał pańszczyzny, może zerknąć na zestawienie opracowane na podstawie tego dokumentu, zamieszczone w panelu NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => Karchowo => i dalej: KARCHOWO W ROKU 1793 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY".
Zapraszamy do lektury.

8.03.2015 WPIS NA TEMAT DROBNINA

Majątek ziemski w Drobninie miał w przeszłości wielu różnych właścicieli. Lepszych i gorszych, znanych w całej Rzeczypospolitej, i takich, którzy szybko przeminęli nie pozostawiając po sobie żadnych informacji. W roku 1851, kolejnym z nich został Walery Rychłowski, kupując ten majątek od dotychczasowego dziedzica, Józefa Miłkowskiego. W panelu NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => Drobnin =>, zamieszczona została umowa kupna-sprzedaży tegoż majątku z 21 czerwca 1851 roku.
Zapraszamy do lektury.

25.02.2015 MIERZEJEWO W "PRUSKIEJ INDAGANDZIE"

Proponujemy dziś garść informacji na temat kolejnej miejscowości dzisiejszej gminy Krzemieniewo, mianowicie Mierzejewa. Zapraszamy do panelu NASZA HISTORIA => MIEJSCOWOŚCI => KRZEMIENIEWO => MIERZEJEWO W ROKU 1794 WEDŁUG "PRUSKIEJ INDAGANDY" .
Zapraszamy do lektury.

19.02.2015 KOLEJNA PORCJA INFORMACJI Z "INDAGANDY PRUSKIEJ"

Dzisiejszy wpis, bazujący na „Indagandzie Pruskiej”, odnosi się do tego, jakie uprawy stosowano na terenach dzisiejszej gminy Krzemieniewo w latach 1793-1794, jakie były wielkości wysiewów w poszczególnych miejscowościach. Do tego dołożona została również informacje odnośnie liczby zwierząt gospodarskich bez których praca w polu i funkcjonowanie poszczególnych gospodarstw nie byłyby możliwe. Należy jednak pamiętać, że prezentowane zestawienia odnoszą się do sytuacji sprzed ponad dwustu lat, kiedy rolnictwo było jednak w dużej mierze inne niż dzisiaj.
Zapraszamy do lektury: NASZA HISTORIA => ŹRÓDŁA HISTORYCZNE => RODZAJE UPRAW I WIELKOŚĆ WYSIEWÓW W LATACH 1793-1794.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 1,548,063 Unikalnych wizyt