Styczeń 17 2019 02:30:46
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


WITAMY NA STRONIE POŚWIĘCONEJ HISTORII GMINY KRZEMIENIEWO

Teren dzisiejszej gminy Krzemieniewo w województwie wielkopolskim, to obszar bardzo specyficzny ze względu na swoje zaszłości historyczne. Położony zawsze na uboczu wielkiej polityki, pozbawiony możliwości wykorzystania w pełni swojego potencjału gospodarczego jakim było rolnictwo, jednak się rozwijał. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że pierwsze wzmianki historyczne o istniejących tu miejscowościach sięgają czasów średniowiecza, co nawet w przypadku takiego regionu jak Wielkopolska, nie jest powszechne.
Sprawą oczywistą jest także, że osadnictwo na tych terenach rozwijało się wcześniej, choć nigdy nie przeprowadzano tu żadnych badań archeologicznych, które by to jednoznacznie potwierdzały. Z tego powodu też, każdy zainteresowany przeszłością gminy Krzemieniewo musi bazować na źródłach pisanych, które są na dodatek bardzo rozproszone i niepełne.
Historia każdego narodu i państwa jest wypadkową tego, co dzieje się na prowincji, rozumianej jako "mała ojczyzna". W związku z tym, będziemy chcieli losy tej "małej ojczyzny" w wymiarze dzisiejszej gminy Krzemieniewo odwiedzającym tę stronę przybliżyć. Każdy, kto liczy na gotową odpowiedź na każde pytanie, srodze się jednak zawiedzie. Niewiele tu będzie komentarzy, sporo zaś różnych źródeł. Będą to rzeczy rzadko prezentowane w takiej właśnie formie. Jeżeli chcesz poznać historię naszego terenu, zapraszamy do częstych odwiedzin.

------------------------------------------

Auf dem Gebiet der Krzemieniewo-Gemeinde gibt es noch heute viele Spuren von früheren deutschen Einwohnern. Das sind aber meistens verschiedene Gebäude. Es fehlt leider an geschriebenen Quellen. Wir haben also eine Bitte an ehemaligen Einwohnern von Krzemieniewo (Feuerstein) oder an ihren Nachwüchsen, ob sie vielleicht uns Nachrichten (Fotos, Dokumente, Tagebücher, Landkarten) zeigen könnten. Wir versprechen, alles auf dieser Seite zu publizieren.
JK
Unsere e-mail Adresse:
drobnin@o2.pl

DWA NOWE ZDJĘCIA

W panelu NASZA HISTORIA (dalej: NADESŁANE) prezentujemy dzisiaj dwa nowe zdjęcia przesłane przez panią Teresę Florczak. Według opisu pani Zofii Weber (Lester), przedstawiają one młodych uczestników życia kulturalnego w dawnym Krzemieniewie.
Zapraszamy do lektury.

27.02.2018 BUNT CHŁOPÓW Z OPOROWA I OPORÓWKA

W przeszłości Oporowa doszukać się można wielu bardzo ciekawych wydarzeń. O niektórych już informowaliśmy, a dziś przedstawiamy kolejne. Jest to informacja odnosząca się do czasów, kiedy to na terenie dzisiejszej gminy Krzemieniewo (na podstawie ustawy z 1823 roku) przeprowadzana była reforma uwłaszczeniowa. Jak się okazało, nie wszystko przebiegało w tym przypadku tak sprawnie i szybko, jak zakładał ustawodawca (władze pruskie) i właściciele wielkich majątków ziemskich. W rzeczonym wyżej Oporowie (własność referendarza Józefa Morawskiego) chłopi wręcz się zbuntowali i nie chcieli przyjąć nadanych im gospodarstw. Podobnie postąpili chłopi z Oporówka. Dlaczego tak się stało i do czego to doprowadziło, przeczytać można w artykule "BUNT CHŁOPÓW Z OPOROWA I OPORÓWKA", zamieszczonym w panelu NASZA HISTORIA => NADESŁANE PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW.
Zapraszamy do lektury.

13.02.2018 Honorowe Wyróżnienie DZIERŻYKRAJ

Podczas noworocznego koncertu starosty leszczyńskiego, który odbył się 13 stycznia 2018 r. w sali balowej zamku w Rydzynie, uhonorowano cztery osoby wyróżnieniami za działalność na rzecz mieszkańców powiatu leszczyńskiego, popularyzowanie jego historii oraz jego promocję. Dwie z nich otrzymały Wyróżnienie Honorowe DZIERŻYKRAJ, a mianowicie pani Hanna Markowska z Leszna (inicjatorka i przez 20 lat dyrygentka Chóru Mieszanego Krzemień) oraz pani Marta Kowalewska z Krakowa (autorka licznych publikacji o życiu i twórczości lubońskiego generała-poety Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego). Wyróżnienie to ma już swoją 7-letnią historię. Z założenia gminne, z powodu braku zainteresowania władz Gminy Krzemieniewo, stało się… wyróżnieniem powiatowym. Dziś nasze łamy zostały udostępnione oficjalnej stronie Kapituły, gdzie można zapoznać się z ideą, kalendarium, listą dotychczasowych laureatów oraz ciekawostkami związanymi z historią, laureatami i patronem tego Wyróżnienia.
Zapraszamy do lektury.

17.12.2017 SZKOŁA W PAWŁOWICACH W 1926 ROKU

W roku 1926 swoje podpisy w KSIĘDZE PAMIĄTKOWEJ, która była wyrazem hołdu dla narodu amerykańskiego z okazji 150 rocznicy uchwalenia DEKLARACJI NIEPODLEGŁOŚCI, złożyli również uczniowie z Pawłowic. Dołączyli również fotografię swojej szkoły oraz pawłowickiego pałacu. Dzięki temu wiemy dzisiaj, jak ta szkoła była zorganizowana i kto do niej chodził. Można to sprawdzić w panelu NASZA HISTORIA => Miejscowości => Pawłowice => SZKOŁA PAWŁOWICE - 1926.).

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.06 2,898,945 Unikalnych wizyt