Styczeń 17 2018 13:30:15
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· FAQ
· Forum
· Linki
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


WITAMY NA STRONIE POŚWIĘCONEJ HISTORII GMINY KRZEMIENIEWO

Teren dzisiejszej gminy Krzemieniewo w województwie wielkopolskim, to obszar bardzo specyficzny ze względu na swoje zaszłości historyczne. Położony zawsze na uboczu wielkiej polityki, pozbawiony możliwości wykorzystania w pełni swojego potencjału gospodarczego jakim było rolnictwo, jednak się rozwijał. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że pierwsze wzmianki historyczne o istniejących tu miejscowościach sięgają czasów średniowiecza, co nawet w przypadku takiego regionu jak Wielkopolska, nie jest powszechne.
Sprawą oczywistą jest także, że osadnictwo na tych terenach rozwijało się wcześniej, choć nigdy nie przeprowadzano tu żadnych badań archeologicznych, które by to jednoznacznie potwierdzały. Z tego powodu też, każdy zainteresowany przeszłością gminy Krzemieniewo musi bazować na źródłach pisanych, które są na dodatek bardzo rozproszone i niepełne.
Historia każdego narodu i państwa jest wypadkową tego, co dzieje się na prowincji, rozumianej jako "mała ojczyzna". W związku z tym, będziemy chcieli losy tej "małej ojczyzny" w wymiarze dzisiejszej gminy Krzemieniewo odwiedzającym tę stronę przybliżyć. Każdy, kto liczy na gotową odpowiedź na każde pytanie, srodze się jednak zawiedzie. Niewiele tu będzie komentarzy, sporo zaś różnych źródeł. Będą to rzeczy rzadko prezentowane w takiej właśnie formie. Jeżeli chcesz poznać historię naszego terenu, zapraszamy do częstych odwiedzin.

------------------------------------------

Auf dem Gebiet der Krzemieniewo-Gemeinde gibt es noch heute viele Spuren von früheren deutschen Einwohnern. Das sind aber meistens verschiedene Gebäude. Es fehlt leider an geschriebenen Quellen. Wir haben also eine Bitte an ehemaligen Einwohnern von Krzemieniewo (Feuerstein) oder an ihren Nachwüchsen, ob sie vielleicht uns Nachrichten (Fotos, Dokumente, Tagebücher, Landkarten) zeigen könnten. Wir versprechen, alles auf dieser Seite zu publizieren.
JK
Unsere e-mail Adresse:
drobnin@o2.pl

17.12.2017 SZKOŁA W PAWŁOWICACH W 1926 ROKU

W roku 1926 swoje podpisy w KSIĘDZE PAMIĄTKOWEJ, która była wyrazem hołdu dla narodu amerykańskiego z okazji 150 rocznicy uchwalenia DEKLARACJI NIEPODLEGŁOŚCI, złożyli również uczniowie z Pawłowic. Dołączyli również fotografię swojej szkoły oraz pawłowickiego pałacu. Dzięki temu wiemy dzisiaj, jak ta szkoła była zorganizowana i kto do niej chodził. Można to sprawdzić w panelu NASZA HISTORIA => Miejscowości => Pawłowice => SZKOŁA PAWŁOWICE - 1926.).

15.12.2017 Biogram urodzonego w Mierzejewie malarza "szkoły monachijskiej"

W nawiązaniu do niedawnej uroczystości odsłonięcia na budynku rządcówki (zwanej pałacem) w Mierzejewie, tablicy upamiętniającej urodzonego tu Franciszka Ksawerego Bujakiewicza (1856-1917), dziś w zakładce BIOGRAMY panelu NASZA HISTORIA zamieszczony został biogram tego malarza, który po wyjeździe z Mierzejewa kształcił się, żył, tworzył i zmarł w Monachium. Siłą rzeczy jego obrazy charakteryzowały się tematyką, kolorystyką i stylem, wracającej do łask znawców i historyków sztuki tzw. szkoły monachijskiej.
Zapraszamy do lektury.

14.12.2017 SZKOŁA W LUBONI

Rok 1926 w Luboni. Mała, wiejska szkółka. Jedna nauczycielka i gromada dzieci. Zachowało się zdjęcie z tamtych czasów i spis uczniów, którzy właśnie wtedy do tej szkoły uczęszczali. Jest to pewnego rodzaju unikat, ponieważ na temat przedwojennych losów szkoły w Luboni nie ma zbyt wielu informacji. (NASZA HISTORIA => Miejscowości => Lubonia => SZKOŁA LUBONIA - 1926.).

12.12.2017 PATRONATY ROKU 2017 W DZIEŁACH TWÓRCÓW Z TERENU NASZEJ GMINY

Tradycyjnie włączając się w obchody rocznic, którym Parlament RP nadaje najwyższą rangę, w tym roku czynimy to podwójnie, jako że z ośmiu postaci historycznych i dwóch historycznych wydarzeń ustanowionych Patronami Roku 2017, w dwóch przypadkach patronaty są zgodne z tematyką utworów Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego. To rzeka Wisła i Tadeusz Kościuszko. „Wisła” to tytuł głośnej jego bajki politycznej, natomiast drugi, to zapomniana jego elegia „Kościuszko przy zgonie”. Przypomnienie tego utworu, opublikowanego drukiem tylko raz i to prawie 200 lat temu, jest równocześnie przypomnieniem kolejnej rocznicy śmierci lubońskiego generała-poety. Przy okazji Roku Tadeusza Kościuszki należy też wspomnieć o rzeźbach tego bohatera dłuta Andrzeja Majchrzaka z Karchowa. W odróżnieniu od utworów literackich Morawskiego, pomnikowe rzeźby Majchrzaka nie dotrwały do jubileuszu 200. rocznicy śmierci Naczelnika Insurekcji 1794 r. (być może za wyjątkiem pewnego popiersia Tadeusza Kościuszki, o czym jednak media milczą).
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 2,492,817 Unikalnych wizyt