Luty 01 2023 17:03:42
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


25.12.2011 NOWY DZIAŁ

W panelu NASZA HISTORIA pojawił się nowy odnośnik: CZAS, CZY LUDZIE? Będziemy tam prezentowali te miejsca na terenie gminy Krzemieniewo, które z racji upływającego czasu, zaniechania lub dewastacji mogą już wkrótce przestać istnieć. Takich miejsc jest dość dużo. Zaczynamy jednak od cmentarza poniemieckiego w Belęcinie, którego stan jest wręcz porażający. Odwiedzający naszą stronę mogą jednak wyrobić sobie na ten temat własną opinię, ponieważ zamieszczone zostały tam również zdjęcia.

18.12.2011 - PODSUMOWANIE OBCHODÓW 150. ROCZNICY ŚMIERCI FRANCISZKA DZIERŻYKRAJ-MORAWSKIEGO

W panelu NASZA HISTORIA (dalej NADESŁANE) dodane zostało podsumowanie obchodów 150. rocznicy śmierci lubońskiego generała-poety nadesłane przez p. Leonarda Dwornika. Zawiera ono uzupełnienia do informujących o tym wydarzeniu newsów opublikowanych w lokalnych mediach.
W galerii znajdują się również zdjęcia z tej uroczystości.

16.12.2011 KOLEJNY OPIS KOŚCIOŁA W DROBNINIE

W panelu NASZA HISTORIA (dalej KOŚCIOŁY) dodany został OPIS KOŚCIOŁA W DROBNINIE AUTORSTWA KSIĘDZA KAZIMIERZA ZACHARZEWSKIEGO. Ksiądz Zacharzewski był proboszczem parafii Drobnin w latach 1946-66. Jego grób znajduje się na drobnińskim cmentarzu. Zamieszczony opis kościoła powstał w roku 1948.

O2.12.2011 - NIE DOCZEKAŁ 150. ROCZNICY ŚMIERCI FRANCISZKA DZIERŻYKRAJ-MORAWSKIEGO.

W panelu NASZA HISTORIA (dalej BIOGRAMY) dodany został biogram Edwarda Przybylskiego (1946-2007) - absolwenta drobnińskiej „podstawówki”, który nadając szkole w Pudliszkach imię generała Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego, przeniósł pamięć o naszym krajanie w XXI wiek. Już 11 lat temu planował uczczenie 150. rocznicy śmierci generała-poety odsłonięciem pomnika patrona szkoły w Pudliszkach (gdzie Franciszek Morawski się urodził), lecz tej rocznicy nie doczekał. Jeszcze za życia Edwarda Przybylskiego na naszej stronie rozpoczęliśmy kontynuowanie jego idei propagowania postaci lubońskiego generała-poety, tworząc podwaliny pod organizowane w sobotę 10 grudnia 2011 r. przez Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie uroczyste obchody okrągłej rocznicy śmierci tego wybitnego Wielkopolanina, zmarłego 150 lat temu w Luboni.

13.11.2011 Z PARAFIALNEGO CMENTARZA W DROBNINIE

W panelu NASZA HISTORIA (dalej: DLA GENEALOGÓW) dodany został SPIS NAZWISK WYSTĘPUJĄCYCH NA CMENTARZU PARAFIALNYM W DROBNINIE (stan na 31.10.2011). Dodatkowo umieszczono tam kilka zdjęć z tego cmentarza.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 5,243,010 Unikalnych wizyt