Marca 29 2024 10:27:03
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Róża z hr. Łubieńskich Ludwikowa Sobańska

Najmłodszą z dzieci Feliksa Ministra, jest trzecia jego córka Róża; urodzona w Guzowie d. 8 września 1799 r., zaślubiona Ludwikowi Sobańskiemu* h. Junosza z Obodówki na Podolu, zaślubiona w Krakowie w kościele Panny Maryi d. 31 maja 1823 r., z którym ma syna Feliksa żonatego z Emilią Łubieńską, córką Kazimierza i Maryi z Krasińskich i dwie córki: Paulinę za Adolfem Jełowieckim i Antoninę za Drohojowskim.

________________________________

Źródło:
Stanisław Kazimierz Kossakowski: „Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich (z przypisami Juliana Błeszczyńskiego)”, Tom 3, w Drukarni Józefa Bergera, Warszawa 1872 [przypis na str. LII ].

*/ Ludwik Sobański (1791-1837) był marszałkiem szlachty powiatu bracławskiego i działaczem Towarzystwa Patriotycznego, zaś jego żona - Róża (Rozalia) Sobańska z Łubieńskich (1798-1880) słynną opiekunką zesłańców. Nazywano ją w hołdzie za jej dobroczynność; "Różą Sybiru", "Różą wygnańców", czy też tak, jak poeta Antoni Edward Odyniec - "Różą duchowną", a na starość (gdy zamieszkała od 1861 na stałe w Warszawie) "Babusią Sobańską". Do końca życia zajmowała się działalnością charytatywną. Feliks [pierwszy ordynat na Guzowie – przyp.. LD] był czwartym, najmłodszym dzieckiem tego małżeństwa. Tekla zmarła w dzieciństwie. Feliks Sobański wychowywał się z siostrami Pauliną i Antoniną.

________________________________
Źródło:
Mariusz Kosieradzki: „Feliks Sobański”, internetowa strona Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego - [ http://www.cbr.edu.pl/rme8/stronki/2.html ]

Opracowanie Jerzego Sewera hr. Dunin-Borkowskiego „GENEALOGIE ŻYJĄCYCH UTYTUŁOWANYCH RODÓW POLSKICH” z zasady nie obejmuje córek probanta i synów zmarłych bezpotomnie, czyli w przypadku Feliksa Łubieńskiego jego córek: Marii, Pauli (Pauliny) i Róży (Rozalii) oraz będącego księdzem syna Tadeusza [przyp. LD].

______________________________
Dla www.klasaa.net wybrał
i opracował: Leonard Dwornik


Wzmianka o Róży z Łubieńskich Sobańskiej i nieco więcej o jej rodzeństwie w „Klanie Łubieńskich” Mariana Brandysa.

Zobacz portret Róży z Łubieńskich Sobańskiej z ofiarowanego przez nią rodzeństwu „Pamiętnika rodziny Łubieńskich”


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,177,116 Unikalnych wizyt