Lipca 16 2024 13:11:50
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Błogosławiona s. Sancja Szymkowiak - rodzona siostra pierwszego proboszcza Parafii w Drobninie

Żywot Błogosławionej siostry Sancji Szymkowiak powinien być – choćby w zarysie - znany mieszkańcom gminy Krzemieniewo, a zwłaszcza parafianom drobnińskim. Minimum takiej wiedzy zawiera BIOGRAM ks. Eryka Szymkowiaka, podający że „W latach 1935-1936, kiedy przebywał już w Drobninie, bardzo często odwiedzała go jego siostra Janina. To właśnie tutaj poznała życie zakonne Serafitek, tutaj też ostatecznie ukształtowało się jej powołanie. Podjęła decyzję o wstąpieniu do tego zakonu. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 18 sierpnia 2002.”
Poniższy biogram encyklopedyczny pozwala nieco tę wiedzę poszerzyć.

_______________________________________

Siostra Sancja Janina Szymkowiak (1910-1942)

Janina Szymkowiak urodziła się 10 lipca 1910 roku w Możdżanowie koło Odolanowa. Z domu rodzinnego wyniosła silną wiarę, zasady moralne i gorącą miłość ojczyzny. W 1929 roku po ukończeniu gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęła studia na Uniwersytecie Poznańskim na filologii romańskiej. Od wczesnej młodości wiodła głębokie życie religijne. Cechowała ją prawość w postępowaniu, wierność przyjętym zobowiązaniom i miłość bliźniego. Podczas pobytu we Francji odbyła pielgrzymkę do Lourdes. Udział w tej pielgrzymce zadecydował o dalszym jej życiu. Pozostała u oblatek i rozpoczęła zakonny postulat. Jednak na usilne prośby rodziców, po kilku miesiącach wróciła do Polski, gdzie wkrótce zetknęła się z siostrami serafitkami i wstąpiła do nich. Dnia 29 lipca 1937 r. rozpoczęła nowicjat. Otrzymała imię zakonne Sancja. Jako cel życia postawiła sobie całkowite oddanie się Chrystusowi Panu i wynagradzanie za zniewagi wyrządzane Jego Sercu w Najświętszym Sakramencie.
Siostra Sancja Janina Szymkowiak w czasie wojny służyła jeńcom francuskim i angielskim jako tłumaczka. Ciężkie przeżycia, głód, zimno wyniszczyły jej słaby organizm, zachorowała. Śluby wieczyste przyjęła na 2 miesiące przed śmiercią.
Zmarła w Poznaniu 29 sierpnia 1942 r. w opinii świętości.


Obszerniejszy biogram ułatwiający pogłębienie wiedzy o życiu i kulcie Błogosławionej s. Sancji SzymkowiakWARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,490,166 Unikalnych wizyt