Marca 29 2024 11:41:16
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Eugenia z Morawskich Piwnicka (1892-1957) - siostra Witolda Morawskiego z Oporowa

Eugenia Morawska urodziła się 14.06.1892 r. w Oporowie (obecnie powiat leszczyński) jako środkowa z trzech córek Ignacego i Julietty z hr. Łubieńskich (których czwartym dzieckiem był syn Witold – 3 lata młodszy od Eugenii). W dniu poprzedzającym wybuch I wojny światowej, to jest 27.07.1914 r. poślubiła w Poznaniu o rok od siebie starszego Stanisława Piwnickiego, właściciela Sikorza koło Płocka. Młodzi małżonkowie zamieszkali w pamiętającym jeszcze XVIII wiek starym dworze w męża dziedzicznym Sikorzu.

Wojenne losy młodych Piwnickich nie są znane, wiadomo jedynie, że wskutek działań zbrojnych zniszczeniu uległ stary dwór w Sikorzu. W roku zakończenia wojny urodziła się pierwsza ich córka – Lili Eliza*. W chwili nastania pokoju młodzi gospodarze przystąpili do odbudowy zniszczonego dworu. Stara rezydencja uzyskała nową piętrową część, skomponowaną w stylu rodzącego się właśnie stylu art déco**. W 1921 r. urodziła się druga córka – Katarzyna***. W dwudziestoleciu międzywojennym dwór w Sikorzu skupiał pod swoim dachem elitę umysłową i świat artystyczny stolicy. Początkowo byli to malarze (Konrad Krzyżanowski, Józef i Stanisław Czajkowscy, Stefan Norblin), a w drugiej dekadzie międzywojnia obok malarzy w Sikorze bywali również literaci, często ci największego formatu (Julian Tuwim, Tadeusz Dołęga-Mostowicz***, Ludwik Hieronim Morstin, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń). Piękno i atmosferę Sikorza szczególnie cenił Tuwim, który m.in. wspomina „kwietnik w Sikorzu” w napisanych już na emigracji „Kwiatach polskich”.

Wybuch II wojny światowej w jednej chwili położył się cieniem na losach wszystkich mieszkańców i bywalców dworu w Sikorzu, który z dnia na dzień stracił status swoistego azylu dla artystów. Już na początku okupacji majątek zajęli Niemcy, a rodzina Piwnickich zmuszona została do opuszczenia rodzinnej posiadłości. Na czas wojennej zawieruchy osiedlili się w Warszawie, gdzie całej rodzinie szczęśliwie udało się przeżyć wojnę. Po jej zakończeniu majątek w Sikorzu skonfiskowany został przez władze PRL, a Stanisław i Eugenia Piwniccy ostatecznie zamieszkali w Poznaniu. Ich córki wyszedłszy za mąż, rozpoczęły życie na własny rachunek w nowej powojennej rzeczywistości.

Eugenia z Morawskich Piwnicka zmarła w dniu 04.04.1957 w Poznaniu. Jej mąż Stanisław Piwnicki zmarł 5 lat później, tj. 20.07.1962 r. Podczas opracowywania niniejszego biogramu nie udało się ustalić miejsc ich spoczynku.

__________________________
Przypisy:

*/ Lili Eliza Leibnitz-Piwnicka (1918-1981) w testamencie, spisanym na krótko przed wybuchem II wojny światowej przez nie będącego żonatym Witolda Dzierżykraj-Morawskiego, została uczyniona spadkobierczynią Oporowa. Brat Eugenii uczynił tak prawdopodobnie dla zrównoważenia znacznej pomocy materialnej uczynionej wcześniej siostrze Aleksandrze oraz w uznaniu faktu, że Eugenia przyjęła pod swój dach i opiekowała się ich babką macierzystą, Jadwigą Łubieńską, w ostatnich latach jej życia.

**/ Dwór ten dotrwał do współczesnych czasów, a jego stan w 1959 r. przedstawia poniższe zdjęcie.

W tym dworze spędziła ostatnie lata życia, przybyła tu z Oporowa, Jadwiga Łubieńska – babka macierzysta Eugenii. Dwór ten i okoliczne plenery zostały uwiecznione na taśmie celuloidowej w 1938 roku, gdyż z inspiracji Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, w tym właśnie roku miejscem realizacji filmowej wersji jego powieści „Profesor Wilczur” był Sikórz.

***/ Tadeusz Dołęga-Mostowicz był podobno bez pamięci zakochany w młodszej z panien Piwnickich – Katarzynie. To ona stanowiła prototyp głównej bohaterki pisanych w Sikorzu „Trzech serc”. Mimo młodego wieku Katarzyny i nieprzychylnego stosunku jej rodziców do takiego mariażu, autor „Znachora” zaplanował zaręczyny na jesień 1939 r., kiedy Katarzyna miała ukończyć 18 lat. Plany te przekreślił wybuch wojny i śmierć pisarza w pierwszych jej dniach.

__________________________
Źródła:

1. Marcin Skowroński, „Artyści w Sikorzu”, /w:/ „Nasze Korzenie”, nr 5/2013, (str. 57-60)

2. Sławomir Leitgeber, „Morawscy herbu Nałęcz I – 600 lat dziejów rodziny”,
Wydawnictwo PANOPTIKOS, Poznań, 1997 (str. 173)

__________________________
Dla www.krzemieniewo.net
opracował: Leonard Dwornik

Powrót do MENU „Rodzeństwo, rodzice i dziadkowie Witolda Morawskiego”


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,177,259 Unikalnych wizyt