Grudzień 02 2022 19:41:51
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


23.05.2016 KOŚCIÓŁ W DROBNINIE

Wielkimi krokami zbliża się 80 rocznica konsekracji kościoła w Drobninie. Zwracamy się do wszystkich, którzy mieszkali kiedyś na terenie tej parafii, lub mieszkają do dzisiaj, by pomogli uczcić tą rocznicę. Szukamy materiałów, które po przetworzeniu do postaci cyfrowej i za zgodą ich właścicieli będzie można wykorzystać do umieszczenia w Internecie lub w publikacji papierowej. Sporo już takich materiałów mamy. Chodzi o dokumenty i fotografie przedwojenne, jak również te, które wytworzone zostały po II wojnie światowej. Szukamy też informacji na temat jedynego jak do tej pory księdza pochodzącego z tej parafii (Garzyn), Władysława Koszykowskiego (1940-1984).
Jerzy Kownacki


Uczniowie ze szkoły w Drobninie z siostrą Celestyną Buczek na tle budowanego kościoła w 1935 roku.


16.11.2015 PANI ZBOROWSKA CZY MATKA BOSKA?

Kapliczki i figury są ważnymi elementami kultury naszych przodków i wierności tradycji. Wiele z nich to najcenniejsze zabytki naszych miejscowości, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Do takich zabytków należy z pewnością tajemnicza figura na owianej legendami Łysej Górze koło Luboni. Zamieszczony dziś materiał o genezie tego zespołu figuralnego jest tylko kolejną hipotezą, na tyle jednak poważną, że może ona spowodować zainteresowanie się tym obiektem historyków sztuki lub księży saletynów. Uzupełnieniem tej hipotezy jest obszerny opis wizerunków i historii kultu „Pięknej Pani z La Salette”. Oby te materiały nie były „pocałunkiem śmierci” dla lubońskiego zespołu figuralnego (np. zabranie figur do badań naukowych, profesjonalnej konserwacji, muzeum, itp.). Łysa Góra chyba jednak nie pozostanie „łysa”, bo wtedy powinna pojawić się tam jakaś nowa figura lub namiastka tej zabytkowej. Skrót materiału o genezie zespołu figuralnego na lubońskim wzgórku ukazał się w październikowym wydaniu „Życia Gminy Krzemieniewo” a ciekawy opis wizerunków saletyńskiej „Pięknej Pani” stanowi dodatkowe uzasadnienie hipotetycznej genezy.

10.09.2015 LUBONIA W ŚWIETLE "INDAGANDY" Z 1794 ROKU

Dziś proponujemy kolejną porcję informacji "PRUSKIEJ INDAGANDY". Tym razem chodzi o Lubonię i jej opis z 1794 roku. Tekst został zamieszczony w panelu NASZA HISTORIA => Miejscowości => Lubonia => LUBONIA W ŚWIETLE "INDAGANDY" Z 1794 ROKU.)
Zapraszamy do lektury.

2.08.2015 ODDANIE SIĘ W PODDAŃSTWO

Żyjemy w XXI wieku i pewne rzeczy są dla nas oczywiste. Do wielu rzeczy zdążyliśmy się przyzwyczaić. Niewiele jest zdarzeń, które potrafią nas zaskoczyć, a jeszcze mniej takich, które będą szokować. Środki masowego przekazu robią swoje. Czas pędzi, ludzie pędzą i rzadko kto się obecnie zastanawia nad tym, jak wiele nasi przodkowie musieli poświęcić, żebyśmy dzisiaj mieli to, co mamy i byli tym, kim jesteśmy. Okazuje się, że były w przeszłości i takie sytuacje, kiedy ludzie rezygnowali bez nacisków i przymusu z wolności osobistej, oddając się tym samym w poddaństwo. Prezentujemy dzisiaj dwa takie przypadki z przełomu XVIII i XIX wieku, mające związek z Belęcinem, który był w tym czasie własnością Wojciecha Morawskiego. I pojawia się od razu pytanie, ile w tym było miłości, a ile czystego wyrachowania. (NASZA HISTORIA => Źródła historyczne => Z MIŁOŚCI, CZY Z WYRACHOWANIA?.)
Zapraszamy do lektury.

2.08.2015 STANY, ZAWODY I FUNKCJE

Od pewnego czasu na stronie pojawiają się informacje odnoszące się do konkretnych miejscowości dzisiejszej gminy Krzemieniewo, a bazujących na tym, co znaleźć można w „Indagandzie Pruskiej“. Dzisiejszy wpis dotyczy również zawartości tego źródła historycznego i zawiera nazwy stanów, zawodów i funkcji, z którymi zetknął się urzędnik wypełniający ten dokument. Określeń tych można szukać w panelu NASZA HISTORIA => Źródła historyczne => Nazwy stanów, zawodów i funkcji użytych w „Indagandzie”.
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 5,095,162 Unikalnych wizyt