Grudnia 09 2023 20:29:57
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


8.03.2017 WSPOMNIENIA TERESY FLORCZAK Z DOMU LESTER

Jakiś czas temu na stronę z historią gminy Krzemieniewo trafiła pani Teresa Florczak, która jak się okazało jest jedną z córek pierwszego (przedwojennego) wójta tej gminy, Władysława Lestera. Mieszkała tutaj przez kilka lat po II wojnie światowej, tutaj też chodziła do szkoły, stąd powędrowała w świat. Jednak jak sama wspomina, zawsze myślami (i jak tylko może również osobiście) lubi wracać do swojej rodzinnej miejscowości, w której przeżyła tak wiele radosnych chwil. Od pani Teresy Florczak otrzymaliśmy kilka bardzo ciekawych fotografii, a w zamian ofiarowaliśmy jej książkę pod tytułem „HISTORIA PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA W DROBNINIE”. Za zgodą pani Teresy Florczak publikujemy też jej wspomnienia związane z latami, kiedy mieszkała w Krzemieniewie. Mamy nadzieję, że ta lektura przekona czytelników do tego, że warto wspominać i dzielić się z innymi tym, co pozostało w pamięci, która jest przecież tak ulotna.
Wspomnienia znajdują się w panelu NASZA HISTORIA => Nadesłane => WSPOMNIENIA PANI TERESY FLORCZAK Z DOMU LESTER.
Zapraszamy do lektury.

5.02.2017 RECES UWŁASZCZENIOWY WSI KOCIUGI

15.03.1836 roku podpisany został w Śmiglu bardzo ważny dla mieszkańców Kociug dokument, zwany recesem uwłaszczeniowym. Jeżeli chcesz wiedzieć na jakich warunkach się to odbyło i kto na tym zyskał, to zajrzyj do panelu NASZA HISTORIA => Źródła historyczne => RECES UWŁASZCZENIOWY KOCIUGI.
Zapraszamy do lektury.

5.11.2016 DZIŚ DOKUMENTY NA TEMAT BOJANIC I BRYLEWA

Po dość długiej przerwie, zapraszamy do zapoznania się z bardzo ważnymi dla przeszłości Bojanic i Brylewa dokumentami, jakimi są „Recesy uwłaszczeniowe” (Brylewo z 1839 roku, Bojanice z 1840 roku). Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy nie tylko na temat samych miejscowości, ale również ludzi, którzy tam mieszkali. Dzięki temu z pomroków dziejów wracają ci, o których już najczęściej nie pamiętamy, a którzy wnieśli duży wkład w przeobrażenie rolnictwa na terenie dzisiejszej gminy Krzemieniewo.
Odnośniki do tych dokumentów znajdują się w panelu NASZA HISTORIA => ŹRÓDŁA HISTORYCZNE.
Zapraszamy do lektury.

23.05.2016 KOŚCIÓŁ W DROBNINIE

Wielkimi krokami zbliża się 80 rocznica konsekracji kościoła w Drobninie. Zwracamy się do wszystkich, którzy mieszkali kiedyś na terenie tej parafii, lub mieszkają do dzisiaj, by pomogli uczcić tą rocznicę. Szukamy materiałów, które po przetworzeniu do postaci cyfrowej i za zgodą ich właścicieli będzie można wykorzystać do umieszczenia w Internecie lub w publikacji papierowej. Sporo już takich materiałów mamy. Chodzi o dokumenty i fotografie przedwojenne, jak również te, które wytworzone zostały po II wojnie światowej. Szukamy też informacji na temat jedynego jak do tej pory księdza pochodzącego z tej parafii (Garzyn), Władysława Koszykowskiego (1940-1984).
Jerzy Kownacki


Uczniowie ze szkoły w Drobninie z siostrą Celestyną Buczek na tle budowanego kościoła w 1935 roku.


16.11.2015 PANI ZBOROWSKA CZY MATKA BOSKA?

Kapliczki i figury są ważnymi elementami kultury naszych przodków i wierności tradycji. Wiele z nich to najcenniejsze zabytki naszych miejscowości, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Do takich zabytków należy z pewnością tajemnicza figura na owianej legendami Łysej Górze koło Luboni. Zamieszczony dziś materiał o genezie tego zespołu figuralnego jest tylko kolejną hipotezą, na tyle jednak poważną, że może ona spowodować zainteresowanie się tym obiektem historyków sztuki lub księży saletynów. Uzupełnieniem tej hipotezy jest obszerny opis wizerunków i historii kultu „Pięknej Pani z La Salette”. Oby te materiały nie były „pocałunkiem śmierci” dla lubońskiego zespołu figuralnego (np. zabranie figur do badań naukowych, profesjonalnej konserwacji, muzeum, itp.). Łysa Góra chyba jednak nie pozostanie „łysa”, bo wtedy powinna pojawić się tam jakaś nowa figura lub namiastka tej zabytkowej. Skrót materiału o genezie zespołu figuralnego na lubońskim wzgórku ukazał się w październikowym wydaniu „Życia Gminy Krzemieniewo” a ciekawy opis wizerunków saletyńskiej „Pięknej Pani” stanowi dodatkowe uzasadnienie hipotetycznej genezy.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 5,910,694 Unikalnych wizyt