Grudzień 09 2022 18:10:44
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


22.03.2017 KSIĘGA UCZNIÓW SZKOŁY POWSZECHNEJ W KRZEMIENIEWIE

Jedną z niewielu rzeczy, jakie zachowały się po istniejącej przed II wojną szkole w Krzemieniewie, pozostaje KSIĘGA UCZNIÓW SZKOŁY POWSZECHNEJ W KRZEMIENIEWIE. Księga ta obejmuje lata 1924-1946. Wpisywano do niej nazwiska tych dzieci, które w konkretnym roku zostały po raz pierwszy do tej szkoły przyjęte. Z małymi wyjątkami, obejmuje prawie w większości przypadków uczniów z tzw. oddziału polskiego (oddział niemiecki miał swoją księgę). Dla każdego badacza tutejszych realiów, „Album” ten jest nieocenionym źródłem informacji. Oprócz nazwisk uczniów znaleźć w nim można również daty urodzin dzieci, ich miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców, stan rodziców (tutaj wpisywano informacje o pochodzeniu społecznym lub wykonywanym zawodzie), miejsce zamieszkania rodziców, datę przyjęcia do szkoły w Krzemieniewie lub zwolnienia z niej. W sumie księga ta zawiera dane odnoszące się do 665 uczniów za lata 1924-1946.
Informacja na temat tej księgi zamieszczona została w panelu NASZA HISTORIA => Źródła historyczne => KSIĘGA UCZNIÓW SZKOŁY POWSZECHNEJ W KRZEMIENIEWIE.
Zapraszamy do lektury

19.03.2017 O "GENOWEFIE" I KILKU INNYCH SPEKTAKLACH AMATORSKICH W GMINIE KRZEMIENIEWO

Poniższy news potwierdza smutną prawidłowość, że znacznie bardziej od mieszkańców naszej gminy, aktywnymi i kreatywnymi Czytelnikami tej strony są emigranci z terenu gminy. Również dzisiejszy materiał ukazuje się dzięki takiej emigrantce, która nie dość, że przechowała w swoim albumie starannie opisane zdjęcie obsady amatorskiego spektaklu „Genowefy” z roku 1949, ale też udostępniła to zdjęcie do zamieszczenia na naszej stronie. Dziś jest ono wspaniałym uzupełnieniem fragmentu wspomnień pani Teresy Florczak o zapamiętanym wystawieniu sztuki o św. Genowefie. Zdjęcie to stało się inspiracją do poszerzenia materiału kronikarskimi wzmiankami i zdjęciami kilku innych amatorskich spektakli teatralnych z terenu gminy Krzemieniewo, lecz bez identyfikacji aktorów. Może tym razem znajdzie się ktoś ich znający lub rozpoznający i zechce podzielić się tą wiedzą z naszymi Czytelnikami?.
Zapraszamy do lektury.

8.03.2017 WSPOMNIENIA TERESY FLORCZAK Z DOMU LESTER

Jakiś czas temu na stronę z historią gminy Krzemieniewo trafiła pani Teresa Florczak, która jak się okazało jest jedną z córek pierwszego (przedwojennego) wójta tej gminy, Władysława Lestera. Mieszkała tutaj przez kilka lat po II wojnie światowej, tutaj też chodziła do szkoły, stąd powędrowała w świat. Jednak jak sama wspomina, zawsze myślami (i jak tylko może również osobiście) lubi wracać do swojej rodzinnej miejscowości, w której przeżyła tak wiele radosnych chwil. Od pani Teresy Florczak otrzymaliśmy kilka bardzo ciekawych fotografii, a w zamian ofiarowaliśmy jej książkę pod tytułem „HISTORIA PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA W DROBNINIE”. Za zgodą pani Teresy Florczak publikujemy też jej wspomnienia związane z latami, kiedy mieszkała w Krzemieniewie. Mamy nadzieję, że ta lektura przekona czytelników do tego, że warto wspominać i dzielić się z innymi tym, co pozostało w pamięci, która jest przecież tak ulotna.
Wspomnienia znajdują się w panelu NASZA HISTORIA => Nadesłane => WSPOMNIENIA PANI TERESY FLORCZAK Z DOMU LESTER.
Zapraszamy do lektury.

5.02.2017 RECES UWŁASZCZENIOWY WSI KOCIUGI

15.03.1836 roku podpisany został w Śmiglu bardzo ważny dla mieszkańców Kociug dokument, zwany recesem uwłaszczeniowym. Jeżeli chcesz wiedzieć na jakich warunkach się to odbyło i kto na tym zyskał, to zajrzyj do panelu NASZA HISTORIA => Źródła historyczne => RECES UWŁASZCZENIOWY KOCIUGI.
Zapraszamy do lektury.

5.11.2016 DZIŚ DOKUMENTY NA TEMAT BOJANIC I BRYLEWA

Po dość długiej przerwie, zapraszamy do zapoznania się z bardzo ważnymi dla przeszłości Bojanic i Brylewa dokumentami, jakimi są „Recesy uwłaszczeniowe” (Brylewo z 1839 roku, Bojanice z 1840 roku). Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy nie tylko na temat samych miejscowości, ale również ludzi, którzy tam mieszkali. Dzięki temu z pomroków dziejów wracają ci, o których już najczęściej nie pamiętamy, a którzy wnieśli duży wkład w przeobrażenie rolnictwa na terenie dzisiejszej gminy Krzemieniewo.
Odnośniki do tych dokumentów znajdują się w panelu NASZA HISTORIA => ŹRÓDŁA HISTORYCZNE.
Zapraszamy do lektury.

WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.01 5,109,245 Unikalnych wizyt