Listopada 23 2024 08:13:14
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


ŚP. HIPOLIT SZCZAWIŃSKI (1812-1893) - WSPOMNIENIE, NEKROLOG I GRÓB

Poniżej dwie wzmianki związane ze śmiercią Hipolita Szczawińskiego, które ukazały się w „Dzienniku Poznańskim” z września 1893 r., a mianowicie wspomnienie pośmiertne (nr 216 z 22.09.1893) i nekrolog (nr 212 z 17.09.1893) oraz końcowy fragment notki biograficznej o Hipolicie Szczawińskim dotyczący pierwotnego tekstu napisu na jego nagrobku, zamieszczonej przez Teodora Żychlińskiego w „Złotej księdze szlachty polskiej” (Rocznik XIX, Poznań 1897, /tam:/ „Monografie historyczno-genealogiczne” – „Szczawińscy”, fragment ze strony 131).




________________________

Poniżej obecny stan tej płyty nagrobnej (nazwanej powyżej „skromnym głazem marmurowym”)
po przeniesieniu nagrobka na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Na zdjęciu wyraźnie widoczne są uzupełnienia ubytków płyty (pasy po lewej stronie), powstałych prawdopodobnie podczas demontażu, transportu lub ponownego montażu nagrobka. Na wstawionych fragmentach wykuto też brakujące litery napisu, ale uczyniono to bez jakiejkolwiek znajomości rzeczy (na amatorską logikę). I tak: zamiast „Prawdzic” powstał „Dziedzic”, zamiast Legii „Nadwiślańskiej” powstało „Wiślańskiej”, zamiast „Dwukrotny” powstał zupełnie nielogiczny „Wolny” więzień stanu, a z „Wierny syn” powstał „syn”. Tego ostatniego chyba by nie zmieścił, bo na poniższym zdjęciu wyraźnie widać, że płyta została z lewej strony znacznie zwężona (krzyż i imię nie są w osi symetrii, a w oryginale z pewnością były). Jedynie słowa „wzorowy” i „prosi” nie przerosły domyślności „konserwatora”. Dnia urodzenia już wolał się nie domyślać (pierwszej litery miesiąca się jednak domyślił). Skoro pozostawił pusty początek daty urodzenia „Ur.”, to konsekwentnie też nie uzupełnił początku daty śmierci „Um.”. Takim sposobem, odwiedzający ten cmentarz wyczyta, że „nasz” Zasłużony Wielkopolanin z Brylewa, to:



Nagrobek Hipolita Szczawińskiego „w całej okazałości”
na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu
(kwatera 6, grób nr 10)


_________________________

O pierwotnym miejscu pochówku Hipolita Szczawińskiego, czyli o poznańskiej nekropolii zwanej przez Teodora Żychlińskiego „cmentarzem S. Marcińskim”, więcej w przypisie do biogramu Hipolita Bronikowskiego z Belęcina, który został pochowany na tym samym cmentarzu, ale przed likwidacją tej nekropolii, jego szczątki ani nagrobek – w odróżnieniu od Hipolita Szczawińskiego – nie zostały przeniesione w inne miejsce.

_________________________
Dla www.krzemieniewo.net
w Roku Powstania Styczniowego
nadesłał: Leonard Dwornik

Hipolit Szczawiński (1812-1893) – biogram


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,929,145 Unikalnych wizyt