Grudnia 05 2024 15:14:02
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA HISTORIA
· Symbole gminy
· Miejscowości
· Sławne rody
· Szkoły
· Biogramy
· Powstańcy Wielkopolscy
· II wojna światowa
· Kroniki
· Kościoły
· Cmentarze
· Dwory i pałace
· Utwory literackie
· Źródła historyczne
· Z prasy
· Opracowania
· Dla genealogów
· Czas, czy ludzie?
· Nadesłane
· Z domowego albumu
· Ciekawostki
· Kalendarium
· Słowniczek
ZAJRZYJ NA


Mateusz Bryia (ok.1743/6-1842) - wpis PRO MEMORIA księdza Józefa Franke w Ksiedze Zgonów

Pro Memoria

Dnia Dwudziestego Czwartego /24/ Kwietnia /4/ 1842 roku umarł w Bogu wszystkiemi Sakramentami przeze mnie Księdza Józefa Franke Plebana Oporowskiego opatrzony Mateusz Bryia stary włódarz, mąż żyjącej jeszcze Franciszki*, który ze ciężko zapracowanych sobie zasług jako włódarz i sługa Pański z oszczędności przez nader skromne i ubogie życie wybudował 1839 roku na cmentarzu Oporowskim za wsią kaplicę ze dzwonkiem – który wystawił krzyż nowy w sadzie plebańskim nad owczarnią, gdzie dawniej był cmentarz i kościół parafialny Śt. Marcina – który sprawił żałobną chorągiew i płaszczyki dla służących do mszy Śtej w kościele Oporowskim – który krótko przed śmiercią na trzy ołtarze sprawił kanony** za szkłem ze złotemi ramami – który nawet legat na 26 Tal. i 3 złote na wieczne czasy za swą duszę zrobił, aby rok rocznie w dzień śmierci iego w teyże kaplicy na cmentarzu za procent tego legatu msza święta żałobna za jego duszę się odprawiała*** – który miał 99 lat wieku swego****.
Ciało jego z wielką okazałością dnia 28go Kwietnia pod krzyżem na cmentarzu [zostało/było w] murowanym grobie pochowane.
[wpis kończy trudno czytelna sentencja łacińska zaczynająca się od słowa Reqiescat... lecz jest dłuższa od powszechnie używanej formułki Reqiescat in pace (w skrócie R.I.P.) znaczącej Niech spoczywa w pokoju].

__________________________________
Źródło:
LIBER MORTUORUM ECCLESIAE PAROCHIALIS IN OPOROWO - wpis nr 14 pod rokiem 1842

__________________________________
Przypisy LD

*/ Żona Mateusza zmarła 7 lat później tj. w dniu 5 sierpnia 1849 r. na cholerę (Księga Zgonów - poz. 41/1849) – przeżyła lat 80.

**/ poniżej hasło z „Encyklopedii Kościelnej”, Warszawa, 1876, Tom IX, str. 496-497

***/ Póki co, autorowi niniejszych przypisów nie są znane dalsze losy owego legatu „na wieczne czasy” i odprawiania za procent z tego legatu corocznej mszy żałobnej w stojącej do dziś oporowskiej kaplicy cmentarnej za duszę jej budowniczego (ciekawy wątek dla historyków cywilnych, a przede wszystkim kościelnych).

****/ rok wcześniej ksiądz Józef Franke we wpisie PRO MEMORIA z okazji ceremonii benedykcji (pobłogosławienia) kaplicy „na nowym cmentarzu za wsią” określił jej budowniczego jako „starca 95 lat mającego”, czyli w chwili śmierci miałby „tylko” 96 lat, co wcale nie umniejsza faktu, iż Mateusz Bryja dożył naprawdę sędziwego wieku.

________________________
Dla www.krzemieniewo.net
wypisał i przypisami opatrzył:
Leonard Dwornik


WARTO ZOBACZYĆ
Dwór Drobnin

Kościół Pawłowice

Dwór Oporowo

Kościół Drobnin

Pałac Pawłowice

Kościół Oporowo

Pałac Garzyn

Dwór Lubonia

Pałac Górzno
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,972,876 Unikalnych wizyt